طرح «دادگاه درماني» وزارت بهداشت براي معتادان مجرم

۱۳۸۸/۰۱/۱۵ - ۱۶:۱۰ - کد خبر: 15583
طرح «دادگاه درماني» وزارت بهداشت براي معتادان مجرم
دكتر محمدمهدي گويا، در گفت‌وگو با ايسنا ، گفت: در دادگاه درمان‌مدار، معتادان بيماري كه جرمي مرتكب شده‌اند اما جرم ارتكابي آنها سنگين نباشد، با موافقت قاضي، مي‌توانند به جاي رفتن به زندان، به صورت روزانه و هفتگي در مراكز درماني تحت نظارت مستقيم ماموران بهداشتي به درمان بپردازند.

وي با بيان اينكه اين درمان تحت نظارت مستقيم مسئولان بهداشتي و هماهنگي كامل با قاضي پرونده انجام مي‌شود، افزود: مذاكرات اين طرح با قوه قضاييه انجام و موافقت طرفين نيز حاصل شده است. اين طرح بعد از اعلام نظر و موافقت نهايي قوه قضائيه و كسب مجوز، به صورت آزمايشي در دو استان لرستان و كرمانشاه اجرا مي‌شود.

گويا ابراز اميدواري كرد كه با اين حركت، قدم بزرگي در را ه پيشگيري از ايدز برداشته شود.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت در ادامه به تعداد بيماران ايدزي كشور اشاره كرد و گفت: از سال 66 تاكنون 18 هزار و 800 نفر مبتلا به ايدز در كشور شناسايي شده‌اند كه تعدادي از آنها فوت كرده،1700 نفر نيز تحت درمان دارويي و تعدادي ديگر در مرحله نهايي بيماري هستند.

گويا اظهار داشت: 66 درصد اين افراد از طريق اعتياد تزريقي به ايدز مبتلا شده‌اند.

وي با بيان اينكه كساني از طريق روابط جنسي به ايدز مبتلا شده‌اند، گفت: اين روند در حال افزايش است و كساني كه مبتلا شد‌ه‌اند، اكثرا از همسران معتادان تزريقي و آلوده‌كنندگان بوده‌اند.

رييس مركز مديريت بيماريها در خاتمه با بيان اينكه تا سال 84 سير صعودي موارد ابتلايي به عفونت ايدز را داشتيم، خاطرنشان كرد: البته طي 3 سال گذشته، اين روند رو به كاهش گذاشت، به طوري كه در سال 86 اين تعداد به 2 هزار نفر رسيد و پيش‌بيني مي‌شود در سال 87 اين تعداد نيز كاهش يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.42245s, 19q