اختلالات تغذيه‌اي در كودكان، مقاومت آنان را در مقابل بيماري‌ها كاهش مي‌دهد

۱۳۸۸/۰۱/۱۵ - ۱۶:۱۰ - کد خبر: 15584
اختلالات تغذيه‌اي در كودكان، مقاومت آنان را در مقابل بيماري‌ها كاهش مي‌دهد
دكتر بزرگمهر در گفت وگو با ايسنا، ‌با بيان اينكه بسياري از كودكان برخي از وعده‌هاي غذايي به خصوص صبحانه را حذف مي‌كنند، گفت: حذف وعده صبحانه به سلامت لطمه مي‌زند زيرا كودكان بعد از مدت طولاني كه معد‌ه‌شان خالي بوده روز فعال و پرتحركي را از نظر ذهني و فيزيكي خواهند داشت.

وي، مصرف شير همراه با عسل يا مربا، نان،‌ مقداري پنير كم نمك و استفاده از مقدار كمي مغز گردو را در وعده صبحانه مفيد دانست.

بزرگمهر، ميان وعده كودكان را به دليل فاصله زمان طولاني ميان صبحانه و ناهار با اهميت دانست و اظهار كرد: براي ميان وعده مي‌توان به جاي استفاده از چيپس و پفك از ساندويچ‌ها خانگي نظير ساندويچ مرغ، پنير و گردو استفاده كرد.

مسوول كميته آموزش همگاني انجمن تغذيه ايران با اشاره به اينكه ناهار مناسب و كافي به خصوص براي كودكاني كه بعدازظهرها نيز كلاس دارند اهميت دارد، ادامه داد: خورشت‌هاي بسيار چرب و غذاهاي سرخ كرده نه تنها مفيد نيستند بلكه سبب خواب آلودگي، سنگيني دستگاه گوارش و چاقي و اضافه وزن مي‌شود و همچنين زمينه را براي افزايش چربي خون آماده مي‌كند.

عضو انجمن تغذيه ايران استفاده از سبزي و سالاد در دو وعده غذايي را مهم دانست و توصيه كرد: از آب ليموي ترش تازه و روغن زيتون به جاي سس در سالاد استفاده شود.

بزرگمهر در رابطه با وعده شام توصيه كرد: بهتر است شام نزديك به زمان خواب ميل نشود، از غذاهاي سبك استفاده شود و از خوردن غذاهاي سرخ كرده پرهيز شود.

وي در ادامه اظهار كرد: كودكاني كه شب دير مي‌خوابند مي‌توانند قبل از خواب ميوه بخورند، هم چنين اگر از غذاهاي سنگين استفاده شود، كودك شب نمي‌تواند بخوابد و صبح دير از خواب بلند مي‌شود و اين يكي از دلايل نخوردن صبحانه است.

مسوول كميته آموزش همگاني انجمن تغذيه ايران مصرف حبوبات را بسيار مفيد دانست و اضافه كرد: بهتر است به جاي گوشت قرمز از گوشت سفيد استفاده شود، هم چنين كودكاني كه زمينه ابتلا به بيماريهاي قلبي عروقي در خانواده‌شان وجود ندارد مي‌توانند هر روز يك عدد تخم مرغ بخورند، در غير اين صورت در هفته خوردن 3 عدد تخم مرغ به آنها توصيه مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90648s, 18q