مصرف نوشيدنيهاي انرژي‌زا، خطر ساييدگي و حساسيت شديد دندانها را به همراه دارد

۱۳۸۸/۰۱/۱۷ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 15595
مصرف نوشيدنيهاي انرژي‌زا، خطر ساييدگي و حساسيت شديد دندانها را به همراه دارد
در طرح تحقيقاتي جديد پژوهشگران کشف کردند که مصرف مداوم نوشابه‌هاي ورزشي ممکن است با ساييدگي ميناي دندان ارتباط داشته باشد که در اين شرايط مواد اسيدي به ميناي دندان که پوسته محکم و صاف دندان تلقي مي‌شود آسيب مي‌رساند و استخوان زيرين را بدون حفاظ مي‌گذارند که همين امر منجر به نرم و ضعيف شدن دندان مي‌شود. اين شرايط يک پانزدهم مردم آمريکا را تحت تاثير قرار مي‌دهد و در صورتي که معالجه نشود نهايتا منجر به تخريب شديد دندان و حتي از دست دادن آن مي‌شود.

در اين پژوهش دو گله گاو به دليل شباهت دندان آنها با ساختار دندان انسان مورد مطالعه قرار گرفتند که به گروه اول نوشيدنيهاي حاوي اسيد سيتريک و به گروه دوم صرفا آب به عنوان نوشيدني داده شد و در نهايت مشخص گرديد که در گروه اول ساييدگي دندانها به شکلي کاملا مشخص بروز کرده است.

مسواک زدن سريع پس از نوشيدن اين مواد مشکل را پيچيده‌تر مي‌کند زيرا ميناي دندان نرم شده به دليل مصرف نوشيدنيهاي اسيدي، در مقابل خاصيت سايندگي خمير دندانها بسيار حساس است و براي جلوگيري از اين امر محققان توصيه مي‌کنند تا در مصرف اين مواد اعتدال رعايت شده و تا نيم ساعت پس از مصرف آن از مسواک زدن دندانها جلوگيري شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12089s, 18q