معضل زباله‌هاي بيمارستاني با شيوه كنوني قابل حل است؟

۱۳۸۸/۰۱/۱۷ - ۱۱:۰۲ - کد خبر: 15603
معضل زباله‌هاي بيمارستاني با شيوه كنوني قابل حل است؟
مسوولان تاكنون بارها بر حل معضل زباله‌هاي بيمارستاني كشور در آينده نزديك تاكيد كرده‌اند، با اين وجود اين مشكل بزرگ تاكنون حل‌وفصل نشده است.

اما در شرايطي كه تفكيك زباله‌هاي بيمارستاني در كشور هنوز هم به طور كامل اجرا نمي‌شود، بر اساس برخي آمار روزانه 80 تن زباله بيمارستاني فقط در 480 واحد درماني تهران توليد مي‌شود كه از اين مقدار نزديك به 40 تن پسماند پزشكي است. به اين ترتيب مي‌توان گفت كه روزانه صدها تن زباله بيمارستاني و شايد هم بيشتر در كشور توليد مي‌شود كه حدودا نيمي از آن‌ها پسماند‌هاي پزشكي است.

آيين‌نامه‌اي كه به طور كامل اجرا نشد

در همين حال براساس قانون مديريت پسماند، سازمان حفاظت محيط زيست موظف شد كه با همكاري دستگاه‌هاي مرتبط مانند وزارت بهداشت ضوابط اجرايي مديريت پسماندهاي ويژه و خطرناك را تهيه كند. اين آيين‌نامه سال گذشته تهيه و با تصويب هيات وزيران به سراسر كشور ابلاغ شد. وزارت بهداشت نيز براساس اين آيين‌نامه موظف شد كه همه واحدهاي درماني را به اجراي اين ضوابط ملزم كند. با اين وجود به نظر مي‌رسد كه آيين‌نامه فوق تاكنون به شكل پررنگ اجرا نشده است.

آمادگي صنعت براي حل معضل زباله‌هاي بيمارستاني

اما در حالي كه به نظر مي‌رسد تاكنون مسوولان، مزيت‌هاي به‌كارگيري بخش صنعت در حوزه‌اي مانند بازيافت را ناديده گرفته‌اند، نايب رييس اتحاديه صنايع بازيافت كشور در اين باره تاكيد مي‌كند كه طرح تفكيك، جداسازي و حتي بازيافت زباله‌هاي بيمارستاني قابليت اجرا دارد.

كاميار فيلسوفي عنوان مي‌كند: "در نامه‌اي به سازمان محيط زيست براي اجراي طرح تفكيك و جداسازي زباله‌هاي بيمارستاني اعلام آمادگي كرده‌ايم."

وي با اشاره به اين‌كه حدود 20 درصد از زباله‌هاي بيمارستاني خطرناك و شبه‌خطرناك و 80 درصد زباله‌هاي عادي هستند، مي‌گويد: " براي اجراي طرح تفكيك و جداسازي زباله‌هاي بيمارستاني، طرحي با جزييات كامل تدوين شده كه قابليت اجرايي دارد و با تكنولوژي بومي نيز سازگار است."

او با بيان اين‌كه جداسازي و حمل‌ونقل زباله‌هاي بيمارستاني شرايط ويژه‌اي دارد، توضيح مي‌دهد: "در حال حاضر زباله‌هاي بيمارستاني چه از نوع خطرناك و شبه‌خطرناك و چه از نوع عادي به هيچ‌وجه بازيافت نمي‌شوند، بلكه به صورت مخلوط در مناطق معين دفن مي‌شوند."

نائب رييس اتحاديه صنايع بازيافت كشور عنوان مي‌كند: "متاسفانه بحث جداسازي و بازيافت زباله‌هاي بيمارستاني در كشور دچار بروكراسي شده و به نظر مي‌رسد كه دخالت مسوولان مربوطه به ويژه وزير بهداشت براي حل‌وفصل اين معضل بزرگ ضروري باشد."

فيلسوفي با تاكيد بر اين كه‌ اگر نظارت دقيقي در كشور به وجود آيد، حتي مي‌توان بخش عمده‌اي از زباله‌هاي بيمارستاني را بازيافت كرد، مي‌گويد: "‌در حال حاضر طبق قانون، بازيافت زباله‌هاي بيمارستاني ممنوع بوده و اين در حاليست كه در بسياري از كشورهاي جهان محصولات پليمري و فلزي زباله‌هاي بيمارستاني با نظارت درست بازيافت مي‌شوند. "

استفاده از زباله‌سوز‌ها مقرون به صرفه نيست

اما در شرايطي كه به نظر مي‌رسد كشورمان از نظر تفكيك و بازيافت زباله‌هاي بيمارستاني در وضعيت چندان مطلوبي قرار ندارد، در بسياري از كشورهاي پيشرفته زباله‌هاي بيمارستاني پيش از امحا تفكيك مي‌شوند؛ به طوري كه در اين كشورها فقط حدود 15 درصد زباله‌هاي بيمارستاني خطرناك محسوب مي‌شوند، اما در كشور ما به علت عدم تفكيك كامل زباله‌ها، بيش از 70 درصد زباله‌هاي خروجي مراكز درماني، خطرناك و عفوني به شمار مي‌روند.

در حال حاضر بخش عمده‌اي از زباله‌هاي بيمارستاني در كشور سوزانده مي‌شوند. با اين وجود وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي معتقد است كه رويكرد اين وزارتخانه استفاده از سيستم زباله‌سوز نيست، زيرا استفاده از دستگاه‌هاي زباله‌سوز استاندارد كه خروجي آن‌ها سرطان‌زا نبوده و آلودگي هوا نيز ايجاد نمي‌كنند، به علت گران بودن چندان مقرون به صرفه نيست.

صنعت بازي داده شود

اما در حالي كه هنوز بحث تفكيك و بازيافت زباله‌هاي بيمارستاني در كشور به سرانجام خوشي نرسيده است، به نظر مي‌رسد كه بايد پس از مدت‌ها براي حل اين معضل پاي بخش صنعت نيز به ميان كشيده شود.

در واقع اگر تاكنون نهادهايي مانند وزارت بهداشت، سازمان حفاظت از محيط زيست و شهرداري‌ها درگير موضوع زباله‌هاي بيمارستاني بودند، به نظر مي‌رسد كه در حال حاضر مشاركت دادن صنعت بازيافت كشور نيز در اين حوزه ضروري باشد؛ امري كه تاكنون چندان به آن توجه نشده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.01212s, 19q