برنامه "اصلاح الگوي تغذيه" تهراني ها اجرا مي شود

۱۳۸۸/۰۱/۱۸ - ۱۰:۲۱ - کد خبر: 15608
 برنامه "اصلاح الگوي تغذيه" تهراني ها اجرا مي شود
عباس تقي‌زاده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره افزايش مصرف غذاهاي آماده (fast food) ميان شهروندان تهراني تاکيد کرد: اين مساله علاوه بر افزايش هزينه هاي خانوار، تاثير بسزايي در ابتلاي شهروندان به انواع بيماري ها و امراض دارد که با اصلاح الگوي تغذيه مردم تهران تحول جدي در اصلاح الگوي مصرف غذايي خانوار ها ايجاد خواهد شد.
وي اظهارداشت: شهرداري تهران برنامه اي جامع براي معرفي غذاهاي سالم ايراني و ارائه الگوهاي صحيح غذايي به شهروندان دارد و در قالب طرح هاي مختلف آن را اجرا خواهد کرد.
وي با اشاره به اينکه يکي از رويکرد‌هاي مسئولان حوزه شهري توجه به سلامت شهروندان است، گفت: عوامل اجتماعي و فرهنگي بر سلامت افراد بسيار تاثير‌گذار است.
تقي‌زاده تاکيد کرد: بيش از 60 درصد جمعيت تهران کالري بيشتر از حد مجاز دارند و از اضافه وزن و چاقي برخوردار هستند.
مدير کل سلامت شهرداري تهران با اشاره به اينکه مصرف دخانيات در کشور رو به افزايش است، گفت: قصد داريم پروژه شهر بدون دخانيات را در تهران عملي کنيم.
مدير کل سلامت شهرداري تهران در ادامه با بيان اينکه شهرداري در حوزه سلامت داراي سند پنج ساله بوده و فعاليت خود را در اين خصوص از سال 85 آغاز کرده است خاطرنشان کرد: مديريت واحد سلامت شهري، برقراري نظام واحد اطلاعات سلامت، آموزش همگاني، توسعه رويکرد شهر سالم با نگاه محله‌اي و کاهش عوامل تهديد‌کننده سلامت شهروندان از استراتژي‌هاي اين سند است.
مدير کل سلامت شهرداري تهران گفت: بودجه شهرداري در سال جاري در بخش سلامت رشد 40 درصدي داشته که اين بودجه فقط مخصوص سلامت است.
به گفته تقي‌زاده، بودجه امسال بخش سلامت 6 ميليارد و 100 ميليون تومان بوده و اين در حالي است که بودجه سال گذشته سلامت 4 ميليارد و 300 ميليون تومان بوده است.
وي با اشاره به اينکه تعداد خانه‌هاي سلامت تا پايان سال جاري بايد به 250 باب برسد، گفت: تعداد خانه‌هاي اسباب‌بازي نيز بايد به اين عدد نزديک شود.
تقي زاده با اشاره به برنامه شهرداري تهران در هفته سلامت گفت: تمام شهرداران مناطق در يکي از مدارس سطح منطقه زنگ مدرسه را به صدا در خواهند آورد.
مدير کل سلامت شهرداري تهران به بحث ايمن‌سازي و مقاوم‌سازي مدارس اشاره کرد و گفت: شهرداري در اين موضوع بي‌تاثير نيست و شهرداران مناطق علاوه بر نواختن زنگ سلامت به بررسي مشکلات مدارس نيز مي‌پردازند.
وي با بيان اينکه برگزاري کارگاه‌هاي آموزش سلامت در اماکن عمومي يکي ديگر از اقدامات شهرداري در هفته سلامت است، گفت: اقدامات خوبي در اين زمينه انجام شده است.
تقي‌‌زاده به بازديد شهرداران مناطق از بيماران و بيمارستان‌ها در اين هفته خبر داد و گفت: شهرداران علاوه بر بازديد از بيماران از ساختار فيزيکي بيمارستان نيز از نزديک بازديد خواهند کرد.
مدير کل سلامت شهرداري تهران به برگزاري جشنواره غذاي سالم در مناطق 3، 4، 6، 10، 18، 19 و 21 اشاره کرد و گفت: اين کار با هدف اصلاح الگوي مصرف برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34119s, 18q