«سلامت» تنها به معناي عدم بيماري نيست

۱۳۸۸/۰۱/۱۸ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 15613
«سلامت» تنها به معناي عدم بيماري نيست
دکتر محمدرضا هدايتي مقدم در ادامه افزود: سازمان بهداشت جهاني "سلامت" را رفاه کامل جسمي، رواني و اجتماعي معرفي مي‌نمايد، "سلامت" تنها به معناي عدم بيماري نيست و فردي که صرفا بيمار نيست سالم تلقي نمي‌شود.

وي به عوامل موثر در سلامت انسان‌ها اشاره کرد و گفت: وضعيت آب و هوا، آلودگي‌هاي صوتي و شيميايي، عوامل فيزيکي موجود در محيط يا عوامل ارگونوميک و نيز متناسب بودن وضعيت فرد با ابزار و وسايل پيراموني از جمله عوامل موثر در سلامت انسان است.

وي به نقش عوامل ژنتيکي در بروز بيماري‌ها و اهميت آن در پزشکي جديد تاکيد کرد و افزود: نوع عامل ژني يا وراثتي در افراد، ميزان مقاومت آن‌ها را در برابر بيماري تعيين مي‌کند؛ همچنين عوامل رفتاري مربوط به ويژگي‌هاي فردي در افراد نيز موجب ارتقاي سلامت خواهد بود.

دکتر هدايتي مقدم به رفتارهاي مرتبط با سلامت يا رفتارهاي پرخطر اشاره کرد و گفت: رفتارهاي پرخطر آن دسته از رفتارهايي است که زمينه بروز بيماري‌هاي منجر به ناتواني شديد و يا مرگ را فراهم مي‌آورد که در 6 دسته کلي و در ارتباط با يکديگر هستند.

مديرگروه پژوهشي ايدز و هپاتيت جهاددانشگاهي مشهد، افزود: استعمال دخانيات اعم از سيگار يا قليان که متاسفانه طي سال‌هاي اخير سن مصرف آن کاهش يافته است، موجب بروز بسياري از بيماري‌ها از جمله قلبي و عروقي، بيماري‌هاي تنفسي شامل برونشيت، آسم و عفونت‌هاي تنفسي و نيز سرطان‌ها مانند سرطان ريه، گوارش، کليه، حنجره و ... مي‌شود.

دکتر هدايتي مقدم، سوء مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و نيز سوء مصرف الکل را از ديگر رفتارهاي پرخطر عنوان کرد که منجر به اختلالات جسمي و رواني مانند اضطراب، افسردگي، پرخاشگري، التهاب کبد، ناراحتي‌هاي گوارشي و.. مي‌شود.

وي بيشترين دلايل مرگ و مير در ايران را حوادث جاده‌اي عنوان کرد و گفت: حوادث غيرعمدي شامل حوادث جاده‌اي ناشي از عدم رعايت قوانين رانندگي، نبستن کمربند ايمني، عدم استفاده از کلاه، سرعت و سبقت غيرمجاز و ... موثرترين گروه کاري در ايران يعني قشر ميانسال و جوان را درگير مي‌کند، همچنين حوادث عمدي يا خشونت‌ها که منجر به صدمه زدن به خود (اقدام به خودکشي) و يا صدمه به ديگران (جرح و قتل) مي‌شود از ديگر رفتارهاي پرخطر هستند.

وي رفتارهاي پرخطرجنسي همانند عفونت‌هاي مقاربتي و يا ناباروري‌هاي خاص، رفتارهاي تغذيه‌اي نامناسب منجر به کمبود مواد مغذي، کم‌خوني تغذيه‌اي (فقر آهن)، کمبود ويتامينA، کمبود کلسيم و ويتامين D، چاقي و افزايش وزن شديد و نيز کم تحرکي (کمبود فعاليت فيزيکي به مقدار کافي) را از ديگر عوامل پرخطر معرفي کرد.

دکتر هدايتي‌مقدم همچنين ارتباط عوامل ياد شده را در بروز بسياري بيماري‌هاي شايع در ايران اشاره کرد و گفت: بيماري‌هاي قلبي و عروقي و سرطان‌ها مرتبط با استعمال دخانيات، تغذيه نامناسب و فعاليت فيزيکي ناکافي و سوء مصرف الکل است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.74944s, 18q