بيمارستانها را براي زمان وقوع بلاياي جمعي آماده كنيد

۱۳۸۸/۰۱/۱۸ - ۱۰:۵۱ - کد خبر: 15617
بيمارستانها را براي زمان وقوع بلاياي جمعي آماده كنيد
بر اساس پيام اين سازمان به مناسبت روز جهاني سلامت، حوادث در سراسر جهان رو به افزايش است و اين امر نياز به طراحي و ساخت تسهيلات ايمني و ارائه يادداشت تفاهمي براي آماده سازي‌هاي گسترده و اورژانسي را نشان مي‌دهد.

بر اساس اين گزارش، مراكز بهداشتي و كاركنان سلامت خطوط حياتي براي افراد آسيب پذير در بلايا و سوانح هستند كه ماموريت آنها درمان زخمي‌ها، پيشگيري از شيوع بيماري‌ها و نيز رسيدگي به نيازهاي بهداشتي مردم است. هم چنين براي مراقبت‌هاي بهداشتي اوليه در جوامع نيز اين افراد نقش كليدي ايفا مي‌كنند؛ به طوري كه در زمينه تامين نيازهاي روزانه از جمله خدمات رساني امنيتي كودكان،‌ مصون سازي و مراقبت از بيماريهاي مزمن تلاش مي‌كنند. امسال در روز جهاني سلامت، سازمان جهاني بهداشت و شركاي بين‌المللي روي اهميت سرمايه گذاري در بخش زير ساخت سلامت متمركز خواهند شد. از سوي ديگر دكتر مارگارت چان، دبير كل سازمان جهاني بهداشت نيز به مناسبت اين روز بيانيه‌اي را ايراد كرد.

وي اظهار داشت: وقتي يك حادثه يا بلاي طبيعي رخ مي‌دهد مردم روي بيمارستانها و تسهيلات بهداشتي براي پاسخگويي موثر و مداوم به نياز مردم حساب مي‌كنند. وقتي تسهيلات بهداشتي كار خود را به خوبي انجام ندهد تراژدي يك حادثه بزرگ وخيم تر و دردناك‌تر مي‌شود. در حوادث بزرگ مانند سيل و زلزله برخي كشورها 50 درصد از ظرفيت بيمارستاني خود را از دست مي‌دهند.علاوه بر افزايش تلفات جاني، ناتواني خدمات رساني و تسهيلات بهداشتي در اين شرايط مي‌تواند فرياد اعتراض عمومي را تشديد كند. در چنين اوضاعي اين نگراني عمومي كاملا منطقي است.

چان افزود: امسال در روز جهاني سلامت سازمان جهاني بهداشت مجموعه‌اي از بهترين عملكردها و آموزشهاي خود را به اقدامات تسهيلاتي در موقعيتهاي اورژانسي و بروز حوادث جمعي اختصاص مي‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.75646s, 18q