پروژه «شهر سالم» در 20 شهر كشور در حال اجرا است

۱۳۸۸/۰۱/۱۹ - ۰۹:۳۰ - کد خبر: 15640
پروژه «شهر سالم» در 20 شهر كشور در حال اجرا است
صادق محصولي در مراسم روز جهاني بهداشت كه در سالن همايش‌هاي رازي برگزار شد، استعمار و نظام سلطه مبتني بر آن را از جدي‌ترين چالش‌هاي سلامت مادي و معنوي بشريت عنوان كرد و گفت:‌ اگر به شاخص‌هاي سلامت اجتماعي نگاه كنيم، شاخص‌هايي مانند شاخص ايجاد فرصت‌ براي زندگي، شاخص‌ محيط زيست، شاخص دسترسي به غذاي سالم، شاخص عدالت اجتماعي، فرهنگي، سياسي و روحي - رواني و غيره به نحوي از سوي نظام سلطه مورد تهديد بوده و در وضعيت بحراني به سر مي‌برد. وزارت كشور به لحاظ گستردگي ماموريت‌ها از جنبه‌هاي مختلف با موضوع سلامت در ارتباط است. در اين زمينه مي‌توان به نقش وزارت كشور در مباحث امنيتي و اجتماعي، مديريت شهري و مديريت بحران اشاره كرد.

وي در رابطه با ويژگي‌هاي تعيين كننده سلامت اجتماعي گفت: در اين زمينه مي‌توان نظريات مختلف را در الگويي جامع به دو دسته عوامل رواني مانند درك صحيح از واقعيت، مسووليت پذيري، توانايي برقراري ارتباط سالم، حمايت‌هاي اجتماعي و ... عوامل اجتماعي مانند شبكه‌هاي حمايت اجتماعي، خانواده، عوامل اقتصادي، نابرابري‌هاي اجتماعي و غيره تقسيم كرد كه برخي از آنها بايد تقويت و برخي ديگر بايد حذف شوند.

محصولي گفت:‌ با توجه به موضوع سلامت اجتماعي در برنامه توسعه چهارم به ويژه در مواد 97 و 98 قانون، دولت مكلف به توجه و توسعه بسياري از مولفه‌هاي سلامت اجتماعي شده است كه تقويت بنياد خانواده، كاهش آسيب اجتماعي، اعتياد و فقر و توجه به جوانان و بانوان از مهمترين آنها هستند. همچنين در سياست‌هاي كلي برنامه پنجم توسعه به نهاد خانواده، جوانان، مبارزه با مواد مخدر، توسعه ورزش و تاكيد بر رويكرد انسان سالم توجه ويژه شده است.

وزير كشور در ادامه افزود: با توجه به نام گذاري امسال به عنوان سال اصلاح الگوي مصرف مي‌توان با اصلاح برخي از رفتارهاي فردي و اجتماعي در چارچوب شاخص‌هاي سلامت اجتماعي به تحقق رهنمودهاي مقام معظم رهبري جامه عمل پوشاند.

وي گفت: شوراي اجتماعي كشور نيز از بدو تاسيس اقدامات مهمي را در اين راستا انجام داده است. در دولت نهم هم به منظور بررسي و سياست گذاري پيرامون سلامت اجتماعي و ارتقا آن در زمينه ارتقا و تحكيم نهاد خانواده، ارتقا رضايت مندي و نشاط اجتماعي، تلاش در جهت تدوين سياست‌هاي اجتماعي كشور، كاهش و كنترل آسيب‌هاي اجتماعي كشور، كاهش و كنترل اعتياد و غيره كار كرده است.

محصولي گفت: سلامت از نگاه مديريت شهري نيز از وظايف وزارت كشور است. تامين سلامت و برخورداري از زندگي سالم از حقوق مسلم شهروندي است. هدف كلي مديريت شهري در رابطه با سلامت شهرها و شعار شهروند سالم، محله سالم و شهر سالم خلاصه مي‌شود كه اين امر مستلزم مشاركت فرد فرد جامعه است.

وي با بيان اينكه در جهت بالا بردن سلامت شهر و شهروندان، پروژه‌ شهر سالم در 20 شهر كشور در حال اجرا است، گفت: پروژه شهر سالم عبارت است از شهري كه در آن با ايجاد و گسترش پيوسته شرايط فيزيكي و اجتماعي - زيست محيطي و استفاده بهينه از امكانات و شرايط موجود محيطي فراهم شود كه مردم جامعه ضمن حمايت يكديگر به مشاركت گروهي در انجام كليه امور نيز بپردازند.

به گزارش ايسنا، وي گفت:‌ هدف اصلي پروژه شهر سالم بهبود وضعيت بهداشت و محيط زيست به وسيله بالا بردن آگاهي و جلب همكاري‌هاي مردم در مشاركت با سازمان‌هاي دولتي است. گسترش نقش مقامات مسئول محلي در امور مربوط به بهداشت و تشويق آنان در اجراي سياست‌هاي سلامت از هدفهاي اوليه اين پروژه است.

وزير كشور گفت: در صورتي كه اقدامات لازم براي حفظ و ارتقاي سلامت در روند توسعه مورد توجه قرار گيرد مي‌توان بهداشت جامعه را بهبود بخشيد.

وي گفت: مشكلات كليدي توسعه كه به وسيله مديريت شهري براي سلامت جامعه مورد توجه قرار گرفته است عبارت است از بهداشت فاضلاب در مناطق مسكوني به ويژه براي افراد كم درآمد و مناطق حاشيه شهر، كمبود خدمات اساسي براي مناطق فقيرنشين و غيره.

وزير كشور در ادامه بهينه سازي سامانه جمع آوري و بازيافت مواد زائد شهري، معاينه فني خودروها، بهينه سازي و اجراي اصولي طرح جمع آوري حمل و نقل زباله‌ها، بررسي‌ و اجراي اصولي طرح مبارزه با حيوانات موذي، بررسي و اجراي طرح دوچرخه سواري و گسترش فرهنگ استفاده از آن، رعايت حقوق شهروندي و غيره را از برنامه‌هاي سلامت مديريت شهري در وزارت كشور عنوان كرد.

محصولي گفت: وزارت كشور نقش اصلي را در سازمان مديريت بحران و هماهنگي براي مقابله با بحران و سلامت در بلايا و حوادث به عهده دارد. در زمينه ارتقاي سلامت از طريق مديريت بحران اقدامات خوبي انجام داده‌ايم كه در اين زمينه مي‌توان به ايجاد پايگاه‌ها و ستادهاي بحران در كشور، تامين سخت افزارهاي لازم جهت امداد رساني به موقع با رويكرد كاهش مرگ و مير، بالا بردن ميزان آگاهي مردم در مواقع بحران براي كاهش آسيب، برگزاري همايش‌ها و سمينارهاي كاربردي به منظور ارتقا سطح دانش دست اندركاران و غيره اشاره كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.0208s, 19q