محققان ايراني، مدل رياضي توزيع دما در كبد را تدوين كردند

۱۳۸۸/۰۱/۱۹ - ۰۹:۳۳ - کد خبر: 15641
محققان ايراني، مدل رياضي توزيع دما در كبد را تدوين كردند
يكي از شايع‌ترين انواع تومور، تومور كبد است كه از روش‌هاي متداول جهت درمان آن يكي برداشتن قسمت سرطاني توسط جراحي و يا پيوند كبد است.

با توجه به اينكه روش‌هاي مذكور تنها در مورد 10 تا 15 درصد از بيماران قابل اجرا است، لذا امروزه توجه پزشكان به روش‌هاي نوين درماني از جمله گرما درماني ميان بافتي توسط ليزر (LITT) معطوف شده است.

زهرا حداد سليماني، دانش‌آموخته رشته مهندسي مكانيك گرايش تبديل انرژي و مجري طرح تحقيقاتي« تحليل حرارتي بافت كبد در گرمايش ليزري» با بيان اين مطلب افزود: با بالا رفتن دما در بافت زنده در اثر گرمايش توسط ليزر به ترتيب پديده‌هاي انعقاد، تبخير، كربنيزاسيون و ذوب رخ مي‌دهد كه هر يك به نوبه خود سبب بروز صدماتي بعضاً جبران ناپذير در بافت مي‌شود. براي يافتن يك روند LITT مؤثر و جلوگيري از آسيب رسيدن به بافت زنده لازم است كه بتوان دماي نقاط مختلف را پيش‌بيني كرد تا با انتخاب نوع ليزر، طول موج، مدت زمان تابش و يا تغيير ضرايب اپتيكي توسط تزريق مواد مناسب بتوان محدوده تأثيرگذاري ليزر را تنظيم كرده، ضمن از بين بردن بافت سرطاني، از صدمه رسيدن به بافت سالم اجتناب كرد.

وي در بيان هدف پژوهش خود گفت: هدف در اين پايان نامه به دست آوردن مدل رياضي مناسبي براي پيش‌بيني توزيع دما در كبد طي فرآيند گرما درماني توسط ليزر است. در اين مدل به منظور مدل‌سازي نحوه توزيع تشعشع و جذب آن در بافت، از روش تقريب PN استفاده شده است كه نسبت به روش‌هايي كه تاكنون بكار رفته بسيار دقيق‌تر و جامع‌تر بوده و نياز به عمليات سنگين كامپيوتري ندارد.

حداد سليماني در تشريح مراحل تحقيق خود افزود: در مرحله بعد براي مدل‌سازي انتقال حرارت و محاسبه اثر خنك‌كنندگي جريان خون، از مدل نپس استفاده شده است. بعلاوه براي در نظر گرفتن اثر ذوب چربي، روش انتالپي ارائه و بررسي شد. به منظور افزايش دقت محاسبات، بر خلاف ساير مطالعاتي كه تا كنون در اين زمينه انجام يافته، تغييرات ضرايب حرارتي و ضريب تراوش خون با دما در محاسبات لحاظ شد كه اين امر منجر به غير خطي شدن معادلات شد؛ لذا براي حل آن‌ها از روش عددي حجم محدود استفاده شده است.

وي در پايان گفت: در نهايت به منظور تكميل محاسبات، با در نظر گرفتن توموري در ميان بافت و لحاظ كردن خواص مختص به تومور، مدل كاملي تدوين شده كه با تغيير قطر تومور در آن مي‌توان توزيع دما را براي بيماران مختلف پيش‌بيني كرد.

گفتني است، اين پژوهش با راهنمايي دكتر مهدي معرفت، عضو هيات علمي دانشكده فني مهندسي و با مشاوره دكتر منيژه مختاري، عضو هيات علمي دانشكده علوم پزشكي دانشگاه تربيت مدرس انجام شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.08066s, 18q