«رفلاکس» شايعترين بيماري گوارشي قرن

۱۳۸۸/۰۱/۲۲ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 15692
«رفلاکس» شايعترين بيماري گوارشي قرن
دکتر علي اکبر سياري در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اينکه بيماري رفلاکس بيماري شايع گوارشي قرن در سنين مختلف است، ياد آور شد: علت به وجود آورنده اين بيماري برگشت اسيد معده به داخل مري است و شروع بيماري در هر سني (از 15 روزگي تا بزرگسالي) امکان پذير است که داري علائمي متفاوت مي باشد.

وي با بيان اينکه هميشه برگشت اسيد معده به مري به منزله بيماري محسوب نمي شود، گفت : در شيرخواراني که دچار بيماري رفلاکس هستند و شير را بر مي گردانند علائم باليني مانند خس خس سينه يا اختلال در شير خوردن بروز نمي کند. اين کودکان داراي وزني مناسب هستند و اين نوع رفلاکس کاملا طبيعي تلقي مي شود.

دکتر سياري با اشاره به اينکه علائم رفلاکس پاتولوژيک کاملا متفاوت با علائم رفلاکس شيرخواران است ؛ گفت : در مبتلايان به رفلاکس پاتولوژيک زندگي کودک کاملا مختل مي شود و علائمي مانند بي قراري ، امتناع از شيرخوران و گرفتگي مداوم بيني را بروز مي دهد.

فوق تخصص گوارش كودكان افزود: مبتلايان به بيماري رفلاکس پاتولوژيک نيازمند مداخلات درماني هستند.

وي در خصوص علل بيماري رفلاکس پاتولوژيک گفت: علت اصلي اين بيماري کاملا مشخص نشده است ولي باز شدن اسفکتر تحتاني مري به طور غيرطبيعي و طولاني شدن زمان استراحت اسفکتر، يکي از عوامل اصلي در ايجاد و تشديد رفلاکس است.

وي با بيان اينکه اين بيماري با اقدامات تغذيه‌اي و رفتاري تا حدودي قابل کنترل مي باشد ؛ گفت : غليظ تر کردن غذاي کودک و بالا نگهداشتن سر و شانه شيرخوار هنگام خوردن شير باعث کاهش شدت علائم بيماري مي شود. بزرگسالان نيز غذا را به دفعات متعدد و با حجم کم مصرف کنند.

دکتر سياري در خاتمه به نوجوانان مبتلا به بيماري رفلاکس توصيه کرد: قبل از سير شدن دست از غذا خوردن کشيده و از خوردن غذاهاي چرب نيز اجتناب ورزند ، مايعات را با حجم کم و به دفعات مصرف کرده و از خوردن غذاي داغ نيز امتناع کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.24239s, 18q