تک فرزند شدن خانواده ها رشد کودکان ایرانی را تهدید می کند

۱۳۸۸/۰۱/۲۵ - ۱۶:۰۴ - کد خبر: 15697
تک فرزند شدن خانواده ها رشد کودکان ایرانی را تهدید می کند
رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت : بنابر نتایج به دست آمده از این تحقیق رشد کودکان در خانواده های تک فرزند و یا دارای فرزندان تک جنس، کمتر و غیر متعادل است وکودکان خانواده هایی که فرزندانی از هر دو جنس دارند دارای روحیاتی شادتر و وضعیت رشد متعادلتری هستند.

دکتر مصطفی اقلیما در پاسخ به سوال حبرگزاری مهر مبنی بر میزان دقت و درستی نتایج به دست آمده از تحقیق انجام شده گفت : برای به دست آوردن نتایج علمی و دقیق، این تحقیق را در 8 استان مختلف در سراسر کشور میان بیش از 6 هزار خانواده و با پرسشهای کارشناسی شده توسط همکارانمان انجام دادیم و دقت نتایج آن بسیار بالاست.

برخی از کارشناسان اجتماعی معتقدند که عامل اصلی افزایش گرایش زوجهای ایرانی به داشتن یک فرزند، مشکلات عدیده اقتصادی از قبیل نداشتن مسکن، تورم و فشارهای ناشی از هزینه بالای زندگی است.


اقلیما در ادامه با تأکید بر اهمیت نقش داشتن برادر و خواهر گفت : وجود کودکان غیر همجنس در خانواده به دلیل ایجاد تعادل رفتاری و برخوردی نقش تعیین کننده ای در رشد مناسب و استاندارد کودکان دارد چرا که عدم وجود هر یک از دو جنس موجب ایجاد فضای تک بعدی و یکنواخت در خانواده می شود.رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران در ادامه گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشابه بودن مشکلات همه خانواده های تک فرزند و یا دارای فرزند تک جنس گفت : در این تحقیق مشخص شد جنسیت هیچ تأثیری در تفاوت مشکلات روحی و روانی خانواده های اینچنینی ندارد و از این لحاظ هیچ تفاوتی میان خانواده هایی که دختر یا پسر دارند وجود ندارد.

دکتر مصطفی اقلیما افزود : تاثیرات و تبعات روحی و روانی زندگی در این خانواده ها تنها برای کودکان نیست بلکه پدران و مادران آنها نیز دچار مشکلات خاص ناشی از نداشتن فرزندانی از جنس دیگر می شوند. در خانواده هایی هم که به سراغ ما می آیند و این شرایط را دارند این مسئله ثابت شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.70195s, 18q