زایمانهای مکرر احتمال افسردگی را افزایش می دهد

۱۳۸۸/۰۱/۲۵ - ۱۶:۱۵ - کد خبر: 15702
زایمانهای مکرر احتمال افسردگی را افزایش می دهد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اینترنتی هلت دی نیوز مادرانی که بیش از دو فرزند دارند و فواصل میان زایمانهایشان نیز کوتاه است از نظر روحی به مراتب آسیب پذیرتر بوده و بیشتر در معرض افسردگی حاد یا خفیف هستند.

بنابرهمین گزارش با توجه به اینکه افسردگی پس از زایمان تا نه ماه بعد از زایمان شایع است مادرانی که چندین بار زایمان داشته اند بیشتر دچار عود افسردگی و یا تشدید حالات آن می شوند.

بررسیهای انجام شده از سال 2001 تا کنون نشان می دهد مادرانی که چندین بار زایمان داشته اند در نه ماهه اول پس از زایمان تا 19 درصد بیشتر علائم افسردگی را نشان می دهند.

بدیهی است که مادرانی که از قبل از دوران بارداری نیز مشکلات عاطفی داشته اند و یا در زندگی مشترک شکست خورده اند به مراتب وضعیت بدتری دارند.

تحقیقات نشان می دهد در این میان مادران شاغل که علاوه بر مسئولیت مادری کارهای بیشتری برای انجام دارند و با افراد بیشتری در ارتباط هستند و از نظر اقتصادی نیز دارای استقلال هستند کمتر دچار حالات شدید افسردگی می شوند.

البته وضعیت تحصیلی مادران نیز بر وضعیت روحی آنها تاثیر گذار است و تحصیلات بیشتر به مادران کمک می کند تا اطلاعات بیشتری داشته باشند و بدانند که با مادر شدن باید منتظر چه تغییرات جسمی و روحی باشند و خود را برای آن آماده تر کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1462s, 19q