شمارش معکوس برای تحقق خواسته 20ساله ماماها

۱۳۹۴/۰۵/۱۳ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 157223
شمارش معکوس برای تحقق خواسته 20ساله ماماها

سلامت نیوز:رییس انجمن علمی مامایی ضمن تقدیر از تصویب طرح پوشش خدمات مامایی توسط شورای عالی بیمه در عین حال ارائه خدمات غیرمرتبط با حرفه مامایی در طرح پزشک خانواده را باعث آسیب رساندن به کاراصلی این حرفه دانست.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،‌ دکتر ناهید خداکرمیدرخصوص تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مامایی توسط شورای عالی بیمه، گفت: تصویب عقد قرارداد سازمان‌های بیمه‌گر با ماماها حرکتی بسیار عالمانه از سوی شورای عالی بیمه بود؛ چراکه این موضوع خواسته 20 ساله جامعه مامایی بود. ما در دولت‌های قبل تلاش کرده‌ بودیم این امر محقق شود که خوشبختانه حالا به تصویب رسیده‌ است و ما منتظر اجرایی شدن آن هستیم.
وی افزود: آنچه باعث شد که ما پیگیر تصویب عقد قرارداد با بیمه‌ها باشیم، زنان و مادران بارداری هستند که به مراکز درمانی که خدمات مامایی می‌دادند مراجعه می‌کردند و در حالی که متقاضی دریافت خدمات بودند، نمی‌توانستند از مزایای دفترچه‌های بیمه بهره‌مند شوند. مقرون به صرفه‌ترین خدمات برای مراقبت‌های دوران بارداری و انجام زایمان طبیعی زمانی ‌است که ماماها این مراقبت‌ها و زایمان‌ را انجام دهند.


خداکرمی ضمن تقدیر از وزرای بهداشت و رفاه و همچنین مدیران عامل سازمان‌های بیمه‌گر ابراز امیدواری کرد که تصویب این طرح سرعت بیشتری بگیرد و به صورت وسیع اجرا شود تا هم افراد بیمه شده‌ از آن بهره برند و هم منابع اقتصاد سلامت هدر نرود و ماما‌ها نیز بتوانند با خیال راحت خدمات خود را ارائه دهند.
وی مشکلات مامایی در بخش بستری را ناچیز خواند و گفت: وقتی زایمان توسط ماما درمراکز درمانی انجام شود، مادر می‌تواند از مزایای بیمه استفاده کند. گرچه گاهی بی‌اخلاقی‌هایی نیز در این زمینه صورت می‌گرفت و پرونده را پزشک امضا می‌کرد، اما در خدمات سرپایی که به نظر من بسیار مهم است و می‌تواند تعیین کننده نوع زایمان مادر باشد مشکلات زیادی داریم.


وی ادامه داد: درحال حاضر در جنوب شهرتهران درشهر‌هایی مانند اسلامشهر و رباط کریم، ‌حدود 300 مطب فعال مامایی در مناطقی که اصلا دسترسی به متخصص زنان نیست، فعالیت می‌کنند. ماماها با علاقه و حتی کمتر از تعرفه مصوب کارمی‌کنند، ولی متاسفانه خانمی که همسرش کارگر است وقتی به مطب مامایی مراجعه می‌کند نمی‌تواند آزمایش‌های پاراکلینیک را با فرانشیز بیمه انجام دهد و مجبور است به صورت آزاد هزینه‌ها را پرداخت کند.
رییس انجمن علمی مامایی درباره افزایش هزینه‌های رادیولوژی نیز گفت: درحال حاضر تعرفه‌های رادیولوژی افزایش یافته‌ است و هزینه سونوگرافی از 17 هزارتومان به 70 تا 80 هزار تومان رسیده‌است. اگر سازمان‌های بیمه‌گر نسخه‌های مامایی را نپذیرند، ممکن است مشکلاتی برای مادران و نوزادان ایجاد شود.
خداکرمی با انتقاد از مشکلاتی که درباره نحوه فعالیت ماماها در بسته‌های تدوینی وزارت بهداشت برای حاشیه شهرها و پزشک خانواده وجود دارد، گفت: اگر این مشکلات حل نشود دود آن به چشم مردم می‌رود. نگاه ما به این مساله صنفی نیست. براساس پایش‌ برنامه‌ها و نظرات و تجربیاتی که در چند سال گذشته در طرح پزشک خانواده به ما رسیده است به این نتیجه رسیده‌ایم که برای بهره‌مند شدن خانواده و زنان کشور از خدمات بهتر، ‌باید ماما‌ها در تیم‌های پزشک خانواده و خدمات حاشیه ‌شهر‌ها خدمات خود را به صورت مستقل انجام دهند.


وی ادامه داد: در این برنامه‌ها فردی که خدمات مادر و نوزاد را ارائه می‌دهد باید سایر خدمات خانواده را نیز انجام دهد. ماما‌ها آمادگی دارند خدمات مرتبط با سلامت بارداری، زنان و دختران را ارائه کنند، ولی سایر خدمات مثل پایش بیماری‌های مزمن و گرفتن فشارخون مرد سرپرست خانواده به کار اصلی آنها آسیب می‌رساند. اگر قرار است پایشی صورت گیرد، بهتر است دونفر ماما درتیم پزشک خانواده باشند؛ یک ماما خدمات مادران باردار، زنان ودختران را ارائه دهد و نفر دوم نیز به عنوان مراقب سلامت، خدمات کلی ارائه دهد که اگر ماما باشد بهتر است. همچنین ما انتظار داریم توزیع حق تشویقی زایمان طبیعی نیز به صورت عادلانه صورت گیرد.
رییس انجمن علمی مامایی مشکلات جامعه مامایی را مشکلات مردم دانست و افزود: اگر ما نگاه‌مان برای حل مشکلات مردم منطبق با نیاز‌های آنها و منطقی باشد، مشکلات حرفه‌ای ماما‌ها نیز حل می‌شود. کسی که می‌تواند خدمات استاندارد به زنان ارایه دهد، ماما است و این موضوع می‌تواند به استقلال حرفه‌ای آنها نیز کمک کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ای کاش من هم بجای پرستاری چهارسال مامایی میخوندم.الان حقوق بالاداشتم.عضونظام پزشکی بودم،همون چهارقلم دارویی ام که بلدبودم اجازه داشتم نسخه کنم،مطب میزدم،باهمراه وملاقاتیا اعصابوروانم داغون نمیشد،همه توجامعه بهم احترام میزاشتن درحالیکه اخلاق نداشتم،وپول پارومیکردم .اماافسوس اشتباه کردم اشتباه
زهرا
با عرض سلام و خسته نباشید
خانم دکتر عزیز :خیلی خوشحالیم که چون شمایی مشکلات مادران و درکنارش ماماها را بخوبی درک میکنید
به ا مید تحقق این طرح
ناهیدمروی
باسلام خدمت خانم دکتر خداکرمی وهمکاران گرامی
بی نهایت از تلاش های بسیارتان متشکرم...امیدوارم هرچه زودتر درتمام کشور اجرا گردد.واقعا کار شما بی سابقه بود,ازاینکه اینقدر تلاش بی وقفه دارید خیلی ممنونم...
3.53279s, 21q