آرتروز زانو در زنان خانه‌دار شايع‌تر است

۱۳۸۸/۰۱/۲۶ - ۰۹:۴۲ - کد خبر: 15724
آرتروز زانو در زنان خانه‌دار شايع‌تر است
دکتر محمود اکبريان، متخصص بيماري‌هاي داخلي و فوق تخصص مفاصل و عضلات در گفت وگو با ايسنا ، گفت: چاقي از جمله عوامل تأثير گذار اصلي در آرتروز اندام تحتاني از جمله زانو، ران و مچ پا است و با توجه به نحوه زندگي ايرانيان اين بيماري در ايران شايع‌تر از ساير نقاط جهان است.

وي با بيان اين که تأثير چاقي در بروز آرتروز زانو عامل تعيين کننده‌ايست، تأکيد کرد: حتي اثبات شده است که چاقي در آرتروز انگشتان دست هم اثر گذار است.

استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: برخلاف ساير نقاط جهان که آرتروز انگشتان در آنها شايع است، در ايران آرتروز زانو بيشتر ديده مي‌شود و آن هم در زنان خانه‌دار که مدت زيادي سرپا مي‌ايستند و نيز افرادي که فشار زيادي به زانوهايشان وارد مي‌کنند بروز بيشتري دارد.

وي تصريح کرد: نوع درد آرتروز مکانيکي است و اين به آن معناست که با کار و ورزش مثلا کوهنوردي و بالا و پايين رفتن از پله‌ها درد مفاصل زياد مي‌شود و با خواب و استراحت درد فروکش مي‌کند.

دبير انجمن روماتولوژي ايران در خاتمه يادآور شد: از جمله علامت‌هاي آرتروز مي‌توان به درد مکانيکي زانو، خشکي کوتاه مدت صبحگاهي، قفل کردن زانو و نيز ورم احتمالي زانو در صورت راه رفتن زياد اشاره کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26283s, 18q