رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شاهد:

افزایش واردات قاچاق ایمپلنت دندانی

۱۳۹۴/۰۵/۱۳ - ۱۳:۳۷ - کد خبر: 157272

سلامت نیوز:رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شاهد، از افزایش واردات غیررسمی ایمپلنت های دندانی خبر داد و گفت: بررسی ها نشان می دهد به صورت تقریبی ماهیانه ۱۰۰ ایمپلنت دندانی در کشور مصرف می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر محمد علی همتی در نشست خبری اولین سمپوزیوم «ارتوایمپلنت» که قرار است از ۲۱ تا ۲۳ مرداد ماه جاری در هتل المپیک تهران برگزار شود، به وضعیت کاشت ایمپلنت در کشور اشاره کرد و افزود: متاسفانه واردات ایمپلنت دندانی از مبادی غیر رسمی کشور قدری زیاده شده است و این مسئله به دلیل افزایش تقاضا برای دریافت این قبیل خدمات است.


وی با عنوان این مطلب که به صورت تقریبی ماهیانه ۱۰۰ هزار ایمپلنت دندانی در کشور استفاده می شود، گفت: واردات از مبادی غیر رسمی بدون نظارت وزارت بهداشت صورت می گیرد و این مسئله می تواند سلامت کسانی که از این قبیل ایمپلنت ها استفاه می کنند، تهدید شود.
علی همتی با اشاره به گران بودن درمان ایمپلنت در دنیا و ایران، تاکید کرد: وقتی تبلیغاتی را می بینیم که در آن عنوان می شود با ۵۰۰ هزار تومان می توانید ایمپلنت دندانی بکارید، جای ابهام دارد.


وی با تاکید بر اینکه مردم باید برای استفاده از ایمپلنت به سراغ مراکز درمانی و کلینیک های معتبر دندانپزشکی بروند، گفت: با توجه به اینکه ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار می گیرد، چنانچه آلوده باشد می تواند ایجاد عفونت در ناحیه فک و صورت کند.
به گفته علی همتی، ایمپلنت های غیراستاندارد صدمات جبران ناپذیری به سلامت افراد وارد می کنند تا جایی که اعصاب حرکتی و حسی فردی که از این قبیل ایمپلنت ها استفاده کرده است، آسیب می بیند.


وی همچنین از بروز عفونت گوش و چشم و حتی کف جمجمه بر اثر استفاده از ایمپلنت های نامرغوب، خبر داد و افزود: متاسفانه در حال حاضر واردات ایمپلنت از کشورهایی مثل چین، اروپای شرقی و برخی دیگر از کشورهای آسیایی، افزایش یافته است.
رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شاهد، تاکید کرد: با توجه به اینکه عمر مفید ایمپلنت ها حداقل ۳۰ تا ۵۰ سال است، لذا، ضروری است که شرکت های تولید کننده این قبیل تجهیزات دندانپزشکی، خدمات پس از فروش ارائه دهند که این خدمات توسط شرکت های معتبر ارائه می شود.
وی با اعلام اینکه ۱۵ تا ۲۰ درصد درمان های دندانپزشکی در کشور با استفاده از ایمپلنت های نامرغوب انجام می شود، گفت: این موضوع را می توان با افزایش مراجعات مردم به مراجع قانونی و قضائی و شکایت هایی متوجه شد که از نحوه کاشت ایمپلنت دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.40875s, 19q