تحميل هزينه بيمه به بيماران خاص، روند و چرخه درمان را مختل مي‌كند

۱۳۸۸/۰۱/۲۶ - ۱۰:۰۰ - کد خبر: 15730
تحميل هزينه بيمه به بيماران خاص، روند و چرخه درمان را مختل مي‌كند
شايد ديگر از شنيدن اينكه بيماران پس از چندين بار مراجعه به داروخانه‌هاي معتبر، تنها موفق به تهيه نيمي از داروهاي تجويزي شوند، تعجب نكنيم. تعجب نكنيم از مشكلات عرصه درمان كه عليرغم برنامه‌ها و وعده‌ها، هنوز هم بخشي از آنها به قوت خود باقي است و در اين ميان مصائب بيماران دير درمان خود حكايتي دارد.

با وجود آنكه خود مسوولان بارها به اين موضوع كه بيماران ديردرمان به دليل درمان مستمر از مشكلات اقتصادي و رفاهي در رنجند، اذعان داشته‌اند، باز هم برخي آيين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها بر بار مشكلات اين دسته از بيماران تاثير مي‌گذارد، به عنوان مثال چندي پيش اجراي دستورالعمل بيمه ايرانيان و عدم پيش‌بيني بيمه رايگان بيماران خاص، داد از نهاد بيماران ديردرمان درآورد. با وجود آنكه بيمه پايه ايرانيان با هدف حل بسياري از مشكلات درماني افراد كم درآمد اجرايي شد، ولي باز هم شاهد بروز مشكلاتي جديد به ويژه براي بيماران خاص هستيم.

به گزارش ايسنا، بر اساس طرح بيمه ايرانيان، افراد فاقد هر نوع بيمه مي‌توانند با پرداخت 50 درصد حق بيمه، خود و اعضاي خانواده خود را بيمه كرده و در صورت بيماري از خدمات بيمه‌اي بهره‌مند شوند. بر اساس دستور‌العمل وزارت رفاه اين بيمه به صورت جمعي و خانوادگي اجرا مي‌شود. همچنين افرادي كه توانايي پرداخت 50 درصد حق بيمه خود را ندارند، با پر كردن فرم خوداظهاري، مي‌توانند فقدان توانايي مالي خود را اعلام كرده و با تاييد كميته امداد از تخفيف دولت براي تحت پوشش بيمه قرار گرفتن، برخوردار شوند.

اين طرح در شرايطي در حال اجرا شدن است كه به گفته مسوولان حدود 6 تا 7 ميليون نفر از جمعيت كشور فاقد هر نوع پوشش بيمه‌اي بوده و اغلب از محرومان جامعه و داراي خانواده‌هاي پرجمعيت هستند.

در اين ميان اختلاف نظرهاي برخي مسوولان حوزه سلامت در مورد كارايي يا عدم كارآمد بودن بيمه ايرانيان جاي تامل دارد.

شواهد نشان مي‌دهد كه بيمه‌هاي بستري در حال خارج شدن از سيستم دولتي بوده و در اين شرايط همه چشم‌ها به سمت بيمه ايرانيان است. برخي صاحبنظران معتقدند لغو بيمه بستري شهري و اختصاص اعتبار آن به طرح بيمه ايرانيان گره‌اي از مشكلات نمي‌گشايد.

در اينجا اين سوال نيز مطرح است؛ افرادي كه توان پرداخت حق بيمه را نداشته و فاقد دفترچه هستند، چگونه هنگام بروز ناگهاني بيماري به كميته امداد مراجعه كرده و سير اداري را طي كنند تا بتوانند دفترچه بيمه دريافت كنند؟

چندي پيش دكتر امامي رضوي، معاون سلامت وزارت بهداشت در تشريح مشكلات ناشي از اجراي بيمه ايرانيان به ايسنا، گفت: بر اساس دستورالعمل جديد بيمه ايرانيان، بيمه روي تخت مانند گذشته انجام نشده و چرخه بيمه شدن بيماران بسيار طولاني شده است. از طرف ديگر مخارج بيماران از لحظه‌اي كه بيمه مي‌شوند مورد پذيرش قرار مي‌گيرد و بيمه روزهاي بستري قبل از بيمه شدن را تقبل نمي‌كند. بنابراين لازم است از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر تدابيري انديشيده شود كه با وجود بيمه ايرانيان،‌ بيمه روي تخت دچار خدشه نشود.

طرح بيمه‌ ايرانيان مسير كارشناسي را طي نكرده است

بيماري كه خود از حمايت و امداد دارويي برخوردار است، چگونه مي‌تواند هزينه صدور دفترچه را بپردازد؟

اظهارات برخي از نمايندگان بيماران دير درمان نيز شنيدني است.

احمد قويدل، مديرعامل كانون هموفيلي ايران، در اين باره مي‌گويد: «دولت كه تاكنون ميليونها دلار هزينه درمان بيماران خاص را تقبل كرده، بر چه مبناي كارشناسي دفترچه‌هاي اين بيماران را مشمول پرداخت هزينه كرده است. اين چنين اقدامات وزارت رفاه فارغ از كارشناسي‌هاي وزارت بهداشت و عدم هماهنگي اين دو وزارتخانه، مشكلاتي را براي بيماران خاص از جمله بيماران هموفيلي ايجاد كرده و بيماران از اين بابت در رنجند. غيرمنطقي است كه پس از 30 سال حمايت از بيماران خاص، اكنون اين حمايت از آنها دريغ شود. اين محروميت از حمايت قابل هضم نيست و معتقديم طرح بيمه ايرانيان مسير كارشناسي خود را طي نكرده است.»

محمد خسرويار، مدير انجمن ام اس نيز با اشاره به تسهيلات خدمات درماني براي اين بيماران در سنوات گذشته به ايسنا مي‌گويد: «بيماري ام.اس درمان قطعي نداشته و تنها مي‌توان آن را كنترل كرد. بيماران ام.اس به واسطه بيماري مزمن خود متحمل هزينه‌هاي زيادي مي‌شوند و خانواده‌هاي آنان به دليل هزينه‌هاي مستمر درمان با مشكلات اقتصادي مواجه هستند. در گذشته با صدور يك معرفي نامه از سوي انجمن براي سازمان خدمات درماني، براي بيمار و به نام خود وي دفترچه صادر مي‌شد؛ اين در حالي است كه بر اساس دستورالعمل جديد بيمه ايرانيان، بيمار براي بيمه كردن خود و اعضاي خانواده خود بايد نفري 33 هزار تومان هزينه بپردازد. بيماري كه خود از حمايت‌ها و امداد دارويي انجمن برخوردار است، چگونه مي‌تواند هزينه صدور دفترچه را بپردازد؟

اين امر مشكل جديدي براي بيماران ام.اس ايجاد كرده، انجمن هم قادر به پرداخت اين هزينه‌ها نيست. بر اين اساس خواستاريم كه سازمان بيمه خدمات درماني و وزير رفاه همان نگاه قبلي به بيماران خاص را لحاظ كرده و با معرفي نامه موسسات خيريه، دفترچه بيماران را صادر كنند تا بيماران خاص از مزاياي گذشته برخوردار شوند.»

مشهدي، مديرعامل انجمن حمايت از بيماران تالاسمي هم با انتقاد از عدم پيش‌بيني بيمه رايگان و انفرادي بيماران خاص در بيمه ايرانيان، به ايسنا مي‌گويد: « در سال‌هاي گذشته اغلب بيماران تالاسمي از بيمه خدمات درماني برخوردار بوده و بيماران به صورت رايگان و معاف از پرداخت هر گونه وجهي تحت پوشش بيمه قرار مي‌گرفتند. اخيرا سازمان بيمه خدمات درماني از بيماران به منظور تمديد دفترچه بيمه آنها پول مطالبه مي‌كند. تحميل هزينه بيمه سالانه به هر بيمار سبب مي‌شود كه بيماران زيادي از ادامه درمان خود منصرف شده و يا با مشكلات مالي جديد مواجه شوند. از طرف ديگر بر اساس دستورالعمل بيمه همگاني، بيماران خاص نمي‌توانند به صورت انفرادي بيمه شوند.»

مصري: با اجراي بيمه‌ايرانيان، محدوديتي ايجاد نشده است

به گزارش ايسنا، اين در حالي است كه عبدالرضا مصري، وزير رفاه، نظر ديگري دارد و چندي پيش در جمع خبرنگاران با اين اظهارنظر كه نمي‌دانم اشكالات بيمه ايرانيان را از كجا درمي‌آورند گفته است كه با اجراي بيمه پايه ايرانيان هيچ محدوديتي براي كسي ايجاد نشده و به جاي آن كه كارت بستري شهري به يك فرد بدهيم تا تنها حق بستري شدن داشته باشد، با اجراي بيمه پايه ايرانيان هم اكنون خدمات سرپايي نيز به وي ارائه مي‌شود.

وي در برابر اين گفته كه در مورد بيماران خاص نيز گفته مي‌شود، اين بيماران در گذشته به صورت انفرادي بيمه مي‌شدند اما در حال حاضر مجبورند همراه با اعضاي خانواده‌ بيمه شوند، گفته است:« نه در گذشته و نه در حال حاضر اين محدوديت براي بيماران خاص و نيازمند وجود نداشته و ندارد. اين افراد مي‌توانند به صورت انفرادي هم بيمه شوند.»

وزير رفاه با بيان اين كه افراد براي دريافت كارت بستري شهري بايد تاييديه‌اي مبني بر نيازمند بودنشان مي‌آورند تا كارتشان صادر شود، تاكيد كرده است كه اگر الان هم اين تاييديه را بياورند، دفترچه براي آن‌ها صادر مي‌شود. از طرف ديگر20 درصد خدمات ارائه شده مربوط به خدمات درماني بستري و 80 درصد خدمات درماني سرپايي است، لذا آن سيستم (كارت بستري شهري) غلط بود. براساس آن خدمت (كارت بستري شهري) اگر بيمار سرپايي پول نداشت، آن قدر مراجعه نمي‌كرد تا تبديل به بيمار بستري مي‌شد، اما امروز با دفترچه‌اي كه در دست دارد، از بستري شدن و ايجاد هزينه سنگين به مردم پيشگيري مي‌شود.

و كلام آخر، مشكلات بيماران خاص داستان امروز و ديروز نيست؛ گشايش گره كور اين مشكلات به ويژه بيماران ديردرمان، تنها منوط به تامين بودجه و اعتبار نيست، بلكه نيازمند همكاري و همراهي كليه سازمان‌ها و نهادهاي ذيربط است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
reza
سلام من 32 سال دارم و بیماری روماتیسم ستون فقرات (AS) دارم وبرای پیشگیری از پیشرفت بیماریم احتیاج به امپول REMIKID دارم ,کدوم بیمه هزینه را تقول میکند و چند درصد؟ لطفا جواب بدین ,خواهش میکنم.ممنون
0.91626s, 19q