داروي جايگزين و يا تغيير شيوه درماني، راه حل كمبودهاي مقطعي دارو

۱۳۸۸/۰۱/۲۷ - ۱۱:۲۶ - کد خبر: 15742
داروي جايگزين و يا تغيير شيوه درماني، راه حل كمبودهاي مقطعي دارو
دكتر رسول ديناروند، در گفت وگو با ايسنا، راه اندازي چنين كارخانجات را در ارتقا كيفي محصولات دارويي موثر برشمرد و افزود: براي توسعه فن‌آوري‌هاي توليد در داروسازي هم نظير ساليان گذشته اقدامات موثري انجام خواهد شد.

وي، اولويت كاري اين معاونت را در چارچوب قانون و اولويت‌هاي كلان كشوري عنوان كرد و يادآور شد: از مهم ترين وظايف وزارت بهداشت، تامين داروي مورد نياز و با كيفيت و قيمت مناسب است كه از اين حيث معاونت غذا و دارو عملكرد خوبي را در سال پيش داشته است.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت، در ادامه اظهار اميدواري كرد كه در سال جديد نيز با وجود انواع فشارهاي بين المللي به جمهوري اسلامي ايران و نيز سخت گيري‌ها در زمينه تحريم‌هاي بانكي نسبت به تامين داروي با كيفيت مورد نياز كشور موفق باشد.

دكتر ديناروند، با بيان اينكه افزايش قيمت دارو هيچ گاه در برنامه كاري اين وزارتخانه نبوده است، گفت:‌ دارو در بخش خصوصي توليد، وارد بازار و توزيع مي‌شود؛ سياست اصلي وزارتخانه هم جلوگيري از افزايش قيمت دارو در 6 ماهه نخست سال از طريق برقراري تفاهم با توليد و واردكنندگان دارو است.

وي، ادامه داد: اگرچه در سال 87 طي 2 مرحله در فصل تابستان براي جلوگيري از بروز كمبودهاي دارويي ناگزير به افزايش قيمت دارو شديم اما در سال جاري به كليه توليد كنندگان دارو اعلام شده كه درخواست افزايش قيمتي را در 6 ماهه نخست سال نداشته باشند.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت، در ادامه توضيح داد: اما چنانچه در 6 ماهه دوم سال دارويي زيان ده تشخيص داده شود به تقاضاي توليد كننده دارو افزايش قيمت اعمال مي‌شود.

دكتر ديناروند، با بيان اينكه هيچ گاه نمي‌توان شاهد كمبودهاي مقطعي دارو نبود، افزود: اما دارو و يا درمان آلترناتيو(جايگزين) راه حل پيشنهادي براي جبران كمبودهاي دارويي است.

وي، از كار افتادن خط توليد دارو و يا جمع آوري دارو از بازار دارويي به علت وجود مشكلات كيفيتي را از دلايل كمبودهاي مقطعي دارو در كشور عنوان كرد و افزود: در عين حال ليست كمبودهاي دارويي كشور جهت اطلاع رساني به پزشكان و بيماران بر روي پايگاه اطلاع رساني معاونت غذا و دارو به نشاني www.fdo.ir قرار دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1747s, 19q