ژن عامل شيوع هپاتيت B در نژاد آسيايي كشف شد

۱۳۸۸/۰۱/۲۷ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 15746
ژن عامل شيوع هپاتيت B در نژاد آسيايي كشف شد
اين دانشمندان يك نسخه ژنتيكي را شناسايي كرده‌اند كه توجيه مي‌كند چرا آسيايي‌ها بيشتر مستعد آلوده شده به ويروس هپاتيت B هستند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه درصد ابتلا به ويروس هپاتيت B‌ يا HIV‌ در سراسر جهان به ميزان زيادي متفاوت و متغير است؛ به طوري كه بر اساس آمار ثبت شده و رسمي در چين و تايلند نسبت ابتلا به اين ويروس پنج تا 12 درصد است در حالي كه در آمريكاي شمالي و اروپا فقط 2/0 تا 5/0 درصد برآورد شده است. در برخي از افراد كه به اين ويروس آلوده مي‌شوند بلافاصله پس از يك بيماري خفيف بدن فرد به ويروس غلبه مي‌كند و بيماري بهبود مي‌يابد اما در برخي ديگر عفونتهاي خطرناك و طولاني مدت بروز مي‌كند. از بين بيماراني كه به عفونت حاد ناشي از اين ويروس دچار مي‌شوند دو تا 10 درصد در نهايت به سيروز كبدي مبتلا شده و در نهايت بيماري آنها به نارسايي كبد يا سرطان كبد منتهي مي‌شود.

محققان در اين پژوه دريافتند: در بيماراني كه در سيستم ايمني بدن آنها دو ژن HLA-DPA1 و HLA-DPB1 وجود دارد احتمال مرگ ناشي از عفونت HBV‌ بيش از 50 درصد بيشتر از افرادي است كه فاقد اين ژنها هستند.

گفتني است، برخي از فاكتورهاي ديگر مانند سن، جنسيت، مصرف الكل و تماس با بيماران عفوني در بروز عفونت نقش دارد اما اين عامل ژنتيكي بسيار مهم و قابل توجه است.

شرح اين تحقيق در مجله «نيچر ژنتيك» منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21206s, 18q