مصري: بيماران خاص انفرادي هم بيمه مي‌شوند

۱۳۸۸/۰۱/۲۹ - ۱۶:۵۵ - کد خبر: 15773
مصري: بيماران خاص انفرادي هم بيمه مي‌شوند
هر چند تحقق اين قانون در كشور اميد برخورداري از بيمه‌هاي درماني و كاهش اين هزينه‌ها از سبد هزينه خانوارها را زنده كرد و جمعيتي حدود 6 الي 7 ميليلون جمعيت فاقد پوشش بيمه‌اي كه اغلب از محرومان جامعه و داراي خانواده‌هاي پرجمعيت هستند، را تحت پوشش قرار مي‌دهد، اما اجراي آن در قالب طرح بيمه پايه ايرانيان، انتقاد برخي بيماران خاص و صعب‌العلاجي كه در گذشته دفترچه‌هاي درماني خود را به صورت رايگان از سازمان بيمه خدمات درماني دريافت مي‌كردند، به دنبال داشت به نحوي كه برخي از مسوولان انجمن‌هاي بيماران ديردرمان مدعي شدند اختصاص اعتبار بيمه بستري شهري و خويش‌فرما به بيمه پايه ايرانيان گره‌اي از مشكلات اين افراد باز نكرده است.

همزمان با اجراي بيمه پايه ايرانيان، گلايه‌هاي بيماران خاص را در حاشيه مراسمي به وزير رفاه اعلام كرديم كه وي پاسخ داد: نه در گذشته و نه در حال حاضر محدوديتي براي بيماران خاص و نيازمند وجود نداشته و ندارد و آن‌ها مي‌توانند به صورت انفرادي هم بيمه شوند. اين بيماران در گذشته براي دريافت كارت بستري شهري تاييديه‌اي مبني بر نيازمند بودنشان مي‌آوردند تا كارتشان صادر شود و اگر الان اين تاييديه را هم بياورند، دفترچه آن‌ها صادر مي‌شود.

به گزارش ايسنا، براي آنكه ببينيم اين گفته‌هاي وزير رفاه تاكنون چه ميزان عملي شده است و آيا چنين تسهيلاتي براي بيماران خاص و صعب‌العلاج در نظر گرفته شده، گفت‌وگويي با يكي از كارشناسان سازمان بيمه خدمات درماني، به عنوان سازمان مجري طرح بيمه پايه ايرانيان، صورت گرفت كه دكتر اسداله خاوري ـ كارشناس اداره كل بيمه‌گري و درآمد ـ با تاكيد بر تصويب‌نامه هيات وزيران و ابلاغ آن به سازمان، گفت: صدور دفترچه بيمه پايه ايرانيان و نحوه عملكرد سازمان به نحوه ابلاغ تصويب‌نامه هيات وزيران بازمي‌گردد.

وي ضمن يادآوري صدور دفترچه درماني بيماران خاص به صورت انفرادي در سال‌هاي گذشته، افزود: اين در حاليست كه در تصويب نامه ابلاغي به سازمان اشاره‌اي به اين موضوع (بيماران خاص) نشده است.

كارشناس اداره كل بيمه‌گري و درآمد اين سازمان، دليل اتخاذ اين تصميم را لحاظ كردن تبصره‌اي براي نيازمندان مالي و مستثني كردن آن‌ها از پرداخت حق سرانه عنوان و در اين باره اظهار كرد: قبل از اجراي بيمه پايه ايرانيان، نداشتن استطاعت مالي بيماران خاص براي پرداخت حق بيمه‌ توسط انجمن‌هاي حمايت از اين بيماران تاييد مي‌شد، اما پس از اجراي طرح بيمه پايه ايرانيان، تشخيص فقدان توانايي مالي فرد و خانواده‌اش به ارگان صلاحيت‌دار تشخيصي، يعني كميته امداد امام خميني (ره) و سازمان بهزيستي كشور واگذار شده است كه افراد با پر كردن فرم خوداظهاري جهت استعلام به كميته امداد ارجاع مي‌شوند.

به گفته كارشناس اداره كل بيمه‌گري و درآمد، در صورت تاييد فقدان توانايي مالي متقاضيان توسط كميته امداد، اين افراد تا 100 درصد از پرداخت سرانه درماني معاف و دفترچه را رايگان دريافت مي‌كنند، بنابراين تشخيص اين امر از حوزه اختيارات سازمان بيمه خدمات درماني خارج است.

خاوري در پاسخ به اين كه با توجه به مشكلاتي كه توسط بيماران خاص و صعب‌العلاج مطرح مي‌شود، آيا پس از ارائه تصويب‌نامه هيات وزيران، اصلاحيه‌اي بر آن ارائه نشده است؟ پاسخ داد: خير، تنها راه پيش روي بيماران خاص استفاده از تخفيف‌هاي كميته امداد بوده كه استفاده از آن منوط به تاييد اين نهاد حمايتي است و از طرف ديگر در تصويب‌نامه هيات وزيران، نامي از بيماران خاص به ميان نيامده تا آن‌ها را در پرداخت سرانه درمان مستثني كرده باشد.

وي كه اجراي بيمه پايه ايرانيان را يكي از طرح‌هاي موفق در كشور عنوان كرد كه جمعيت بيشتري را با دريافت سرانه كمتري تحت پوشش قرار داده است، گفت: در سال 87، فاقدان دفترچه درماني با مراجعه به سازمان و پرداخت 86 هزار تومان، دفترچه درماني خويش فرما دريافت مي‌كردند كه با اجراي طرح بيمه پايه ايرانيان، دولت اين سرانه را به 33 هزار تومان كاهش داده است.

كارشناس اداره كل بيمه‌گري و درآمد اين سازمان با تاكيد بر اين كه بيماران خاص تسهيلات درماني بسياري را از سازمان بيمه دريافت مي‌كنند، كارت هوشمند بيماران خاص را يكي از اين تسهيلات عنوان كرد.

خاوري ادامه داد: بيماران خاص با استفاده از اين كارت مي‌توانند، داروهاي خاص خود را تهيه و از تخفيف در فرانشيز درماني بهره‌مند شوند.

وي ارائه تسهيلات بيشتر به بيماران خاص را منوط به تامين اعتبارات لازم دانست و اظهار كرد: عليرغم آن چه طبق تصويب‌نامه هيات وزيران ذكر شد، اغلب تصور مي‌شود سازمان بيمه خدمات درماني در امر خدمت‌رساني به بيماران خاص كوتاهي مي‌كند، حال آن كه اين سازمان عملا مرجع تشخيص نيست و مكلف به اجراي تصويب‌نامه است.

دكتر خسرو رحماني ـ مديركل دفتر ارزيابي خدمات سلامت سازمان بيمه خدمات درماني ـ نيز در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: صندوق بيمه درمان ايرانيان از ادغام دو صندوق بيمه خويش‌فرمايان و صندوق بيمه بستري شهري در راستاي برقراري نظامي عادلانه در برخورداري از نظام بيمه سلامت كشور تشكيل شده است.

وي افزود: در ضوابط قانوني طرح بيمه پايه ايرانيان كماكان امكان برخورداري از اين پوشش بيمه‌اي حتي به صورت رايگان و جهت اقشار نيازمند جامعه پيش‌بيني شده است، اما به منظور برقراري عدالت در توزيع منابع، ساز و كارهاي قانوني لازم جهت احراز و شناسايي گروه‌هاي نيازمند فاقد تمكن مالي جهت پرداخت حق بيمه مقرر لحاظ شده است.

مديركل دفتر ارزيابي خدمات سلامت سازمان بيمه خدمات درماني ادامه داد: بيمه‌شدگاني كه از مجاري قانوني پيش‌بيني شده نظير كميته امداد يا سازمان بهزيستي، به عنوان افراد نيازمند معرفي شوند، با پرداخت درصدي از حق بيمه و يا حتي معافيت از پرداخت آن، تحت پوشش خدمات بيمه درمان اين صندوق قرار گرفته و از خدمات بستري و سرپايي سازمان بهره‌مند مي‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.39534s, 18q