مغز انسان خود را در برابر تحليل ذهني، بازسازي مي‌كند

۱۳۸۸/۰۱/۳۱ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 15780
مغز انسان خود را در برابر تحليل ذهني، بازسازي مي‌كند
نتايج يك پژوهش جديد نشان داد: هرچند حافظه انسان با بالا رفتن سن بتدريج تحليل مي‌رود و ضعيف مي‌شود اما مغز با تلاش و كار سخت‌تر اين تخريب را جبران مي‌كند. يك گروه از محققان بين‌المللي به سرپرستي دانشگاه سوئين برن اين پژوهش را انجام داده و دريافته‌اند كه مغز وقتي موضوع بازده و كارآيي حافظه مطرح مي‌شود، با افزايش سن حافظه را ترميم مي‌كند.

شرح اين تحقيق در مجله «مغز و ادراك» منتشر شده است. دكتر هلن مك فرسون محقق اصلي اين پژوهش خاطرنشان كرد: بديهي است وقتي انسانها پير مي‌شوند، كارآيي حافظه آنها كم مي‌شود. اما يافته جديد ما نشان داد كه برخي از تغييرات در فعاليت مغز ممكن است تلاش مغز را براي جبران اين تحليل منعكس كند. در اين تحقيق متخصصان فعاليت مغز را در ارتباط با سن مورد بررسي قرار دادند و در عين حال از شركت كنندگان درخواست كردند كه كارهايي را مربوط به حافظه با سطوح مختلف دشواري و پيچيدگي انجام دهند.

محققان نتايج آزمايشات را بين گروهي از مردان 59 تا 67 سال با گروهي ديگر از مردان 20 تا 30 مقايسه كردند.

پژوهشگران دريافتند كه تمام شركت كنندگان در سطح مشابهي از دقت و صحت تست‌هاي حافظه را انجام داده بودند اما زمان لازم براي پاسخگويي در مردان سالمند طولاني‌تر از مردان جوان بود.

اين تحقيق هم چنين نشان داد كه مردان سالمند و مردان جوان براي انجام اين يك آزمايش يكسان از قسمتهاي متفاوتي از مغزشان استفاده مي‌كردند. به اين ترتيب معلوم شد در مردان پيرتر هنگام انجام كارهاي دشوار ذهني فعاليت مغز بيشتر مي‌شود اما مردان جوان مي‌توانند با فعاليت كمتر مغزي حتي كارهاي دشوارتر ذهني را نيز انجام دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.21084s, 18q