تماس با دود سيگار به سرعت روي عروق تاثير مي‌گذارد

۱۳۸۸/۰۱/۳۱ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 15781
تماس با دود سيگار به سرعت روي عروق تاثير مي‌گذارد
آخرين تحقيقات نشان مي‌دهد: عملكرد قلب و عروق در صورت قرار گرفتن در معرض دود سيگار موجود در محيط اطراف زندگي و ساير آلاينده‌هاي هوا مانند دود حاصل از سوختن چوب يا روغن پخت و پز حتي در كمتر از 10 دقيقه تحت تاثير قرار گرفته و دچار اختلال مي‌شود.

براساس اطلاعات پيش زمينه حاصل از يك تحقيق انجمن فيزيولوژي آمريكا، اخيرا شواهد فزاينده‌اي بدست آمده است كه نشان مي‌دهد: افزايش ميزان آلودگي هوا با افزايش خطر بروز حمله‌هاي قلبي و مرگ و مير انسانها توام است.

آلاينده‌هاي موجود در دود، حاوي ذرات مضري است كه مستقيما روي قلب و رگهاي خوني تاثير مي‌گذارند. اين پژوهش از سوي متخصصان دانشگاه كنتاكي و روي 40 مرد و زن سالم و غيرسيگاري انجام گرفته است. متوسط سني اين افراد 35 سال بوده است كه در معرض سه نوع دود قرار گرفته‌اند. اين افراد در اتاقكهايي با طول عرض 10 فوت در 10 فوت ايستاده و درصد مشخصي از اين دودها در اتاقك تزريق مي‌شد. در همين حالي كه داوطلبان در معرض دود قرار گرفته بودند، عملكرد دستگاه تنفسي و قلبي - عروقي آنها از سوي محققان ارزيابي مي‌شد.

نتايج مطالعات نشان داد كه تماس با دود عملكرد عروق متاثر از آلاينده‌ها را تغيير مي‌دهد. بعلاوه اين تاثير روي مردان بيشتر مشاهده شد. اين يافته‌ها قرار است در نشست سالانه انجمن فيزيولوژي آمريكا از 18 تا 22 آوريل در شهر نيواورلئان ارائه شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32365s, 18q