آزمايشگاه‌هاي تشخيص پزشكي اعتباربخشي و استاندارد سازي مي‌شوند

۱۳۸۸/۰۱/۳۱ - ۱۲:۲۰ - کد خبر: 15788
آزمايشگاه‌هاي تشخيص پزشكي اعتباربخشي و استاندارد سازي مي‌شوند
دكتر امامي رضوي، معاون سلامت وزير بهداشت در مراسم افتتاحيه دومين كنگره بين‌المللي و هفتمين كنگره كشوري ارتقاي كيفيت خدمات آزمايشگاهي، با بيان اين كه اجراي اعتباربخشي و استانداردسازي آزمايشگاه‌هاي بخش خصوصي و دولتي در برنامه زمان بندي شده پيگيري مي‌شود، اظهار كرد: همچنين بازديدهاي دوره‌اي از تمام آزمايشگاه‌هاي مراكز استان‌ها و مراكز بهداشت و درمان در سراسر كشور در حال انجام است.

وي از برنامه‌هاي در حال پيگيري آزمايشگاه مرجع سلامت را سطح بندي خدمات با هدف استفاده بهينه از امكانات موجود در حوزه آزمايشگاه برشمرد و افزود: در اين راستا ضمن بهره‌مندي بهينه از خدمات، تلاش شده در خدمت‌رساني به مردم از هم‌افزايي بيشتر استفاده شود.

معاون سلامت وزير بهداشت، با بيان اين كه با سطح بندي خدمات آزمايشگاهي استفاده بهينه‌اي از ظرفيت و پتانسيل آزمايشگاه‌ها مي‌شود، گفت: استفاده از امكانات موجود به صورت شبكه امكان تجميع خدمات را فراهم مي‌كند.

امامي رضوي، به استقرار برنامه پزشك خانواده‌ و نظام ارجاع در كشور اشاره كرد و افزود: از سه سال گذشته برنامه پزشك خانواده‌ در جامعه روستايي و شهرهايي با زير 20 هزار نفر جمعيت به اجرا درآمد. بدين ترتيب مردم از نظام سطح‌بندي خدمات و ارجاع، در كنار خدمات اوليه آزمايشگاهي بهره‌مند شدند.

وي، با بيان اين كه اجراي برنامه پزشك خانواده بنا بر تكليف قانوني (برنامه چهارم توسعه) الزامي است، گفت: براساس قانون بودجه 88 نيز برنامه پزشك خانواده‌ در شهرهايي با جمعيت زير يكصدهزار نفر جمعيت و در سال 89 نيز در كليه شهرهاي كشور اجرا مي‌شود.

معاون سلامت وزير بهداشت، اجراي سطح بندي خدمات آزمايشگاهي را براي استفاده بهينه، رعايت عدالت در سلامت و بهبود اقتصاد درمان مؤثر برشمرد و در ادامه بر همكاري بيشتر بخش خصوصي براي نظارت و برنامه‌ريزي‌هاي گسترده‌تر تاكيد كرد.

دكتر امامي رضوي، اعتبار بخشي و استانداردسازي آزمايشگاه‌هاي سراسر كشور را براي پاسخگويي بهتر و برآورده شدن انتظارات الزامي دانست و يادآور شد: بدين ترتيب پزشكان نيازي به ارجاع بيماران به مراكز خاص ندارند.

وي، با اشاره به وجود نيازهاي جديد در سطح آزمايشگاهي و با توجه به تغيير بار بيماري‌ها از واگير به غيرواگير، گفت: با توجه به اين كه بيماري‌هاي عفوني در ساليان گذشته شيوع بيشتري داشته خدمات آزمايشگاهي هم پاسخگوي نياز جامعه بودند اما امروزه با تغيير الگوي مصرف و افزايش شهرنشيني بار بيماري‌هاي غيرواگير افزايش يافته است.

به گزارش ايسنا، معاون سلامت وزارت بهداشت، با اشاره به گستردگي نياز به خدمات آزمايشگاهي براي پاسخگويي بيشتر، گفت: به عنوان مثال با افزايش شيوع سرطان‌هاي مختلف، درمانها از طبي و جراحي به شيمي درماني و راديوتراپي گرايش يافته است.

دكتر امامي رضوي، ادامه داد: در بخش‌هايي از سرطان كه شيمي درماني و داروهاي نوين هزينه بر بار زيادي را بر سيستم درماني تحميل مي‌كند و مصرف دارو مبالغ هنگفتي را در پي دارد مي‌توان با اندازه‌گيري سطح سرمي دارو از طريق خدمات آزمايشگاهي ميزان مصرف را مناسب‌تر تنظيم كرد.

وي، با اشاره به زاد روز حكيم جرجاني و ناميده شدن اين روز به عنوان روز آزمايشگاهيان، يادآور شد: در گذشته‌هاي دور از جامعه پزشكي به عنوان حكيم (صاحب حكمت) و طبيب ياد مي‌كردند از اين رو از اين افراد انتظاري فراتر از خدمات عادي مي‌رفت.

معاون سلامت وزير بهداشت، ارتباط بين پزشك و بيمار را علاوه بر ارتباط حرفه‌اي و صميمانه ارتباطي از روي اعتماد و فارغ‌ از مسايل مادي برشمرد و افزود: حكيم به معناي آرامش دهنده مردم بود.

گفتني است، دومين كنگره بين‌المللي و هفتمين كنگره كشوري ارتقاء كيفيت خدمات آزمايشگاهي تشخيص پزشكي ايران با مشاركت انجمن علمي دكتراي علوم آزمايشگاهي تشخيص طبي ايران، انجمن متخصصان علوم آزمايشگاهي باليني ايران و آزمايشگاه مرجع سلامت از 31 فروردين تا 3 ارديبهشت 88 در سالن همايش‌هاي رازي در حال برگزاري است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27996s, 18q