آلرژي درمان نشده مي‌تواند به آسم، پوليپ بيني يا عفونت‌ گوش منجر شود

۱۳۸۸/۰۱/۳۱ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 15789
آلرژي درمان نشده مي‌تواند به آسم، پوليپ بيني يا عفونت‌ گوش منجر شود
دكتر ابراهيم رزم‌پا، متخصص گوش، حلق و بيني، در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به حساسيت‌هاي فصلي گفت: با پراکنده شدن گرده‌هاي گياهان در هوا احتمال تنفس آنها به وسيله انسان و حيوانات وجود دارد. ورود اين گرده‌ها به سيستم تنفسي فردي كه به صورت ژنتيکي به اين مواد حساس باشد، مي‌تواند عامل گروهي از اختلالات عمده در بدن شود.

وي ادامه داد: در مناطق گرم كه گرده افشاني درختان در اوايل بهار صورت مي‌گيرد، آلرژي‌ها نيز از ابتداي بهار آغاز مي‌شود. بسته به مکان زندگي، خصوصيات آب و هواي منطقه و نوع گياهان محيط، ممکن است در پاييز همزمان با گرده افشاني بعضي از گياهان باز هم علايم آلرژي بروز کند. حتي در بعضي از مناطق، بويژه در مكان‌هايي که قارچ مي‌رويد، پراکندگي هاگ‌ها در فصل تابستان نيز سبب بروز واکنش‌هاي آلرژيک مي‌شود. علايم آلرژي معمولا تا پايان دوره گرده افشاني ادامه دارد.

دكتر رزم‌پا با تاكيد بر آن كه قبل از درمان آلرژي بايد مطمئن شد که علايم موجود مربوط به آلرژي فصلي است، گفت: عطسه، آبريزش بيني، سوزش و خارش گلو، ريزش اشک از چشم‌ها و برخي علايم سرماخوردگي مانند سردرد از نشانه‌هاي آلرژي فصلي است. حمله‌هاي آلرژي مي‌توانند منجر به بروز التهاب در گوش و سينوس‌ها شود. در صورتي كه چنين علايمي هر سال در يک زمان مشخص بروز كرده و پس از مدتي به سرماخوردگي عفوني منتهي شود، فرد به آلرژي فصلي مبتلاست.

وي، گزارش علايم به پزشک و انجام معاينات باليني توسط پزشک براي تشخيص آلرژي‌هاي فصلي را ضروري دانست و گفت: بيماري‌هاي مرتبط با آلرژي‌هاي فصلي شامل رينيت آلرژيک با علايم التهاب مخاط بيني و حلق، کونژکتيويت آلرژيک با علايم قرمزي، سوزش و خارش چشم‌ها و آسم آلرژيک همراه با علايم تنگي نفس و گرفتگي راه‌هاي تنفسي و تنفس صدادار بروز مي‌کند.

دكتر رزم‌پا با بيان اين كه معمولا درختان بلوط و افرا، گلهاي زرد رنگ و قارچ‌ها شايع‌ترين مواد آلرژي زا را توليد مي‌کنند، با تاكيد بر لزوم انجام تست‌هاي آلرژيك به منظور شناسايي عامل آلرژي زا گفت: متخصصان آلرژي از آزمايش‌هاي ساده بدون عارضه براي يافتن عامل آلرژي‌زا استفاده مي‌کنند. حداکثر 15 دقيقه زمان لازم است تا با آزمايش آلرژن‌هاي گوناگون در کلينيک‌هاي تخصصي، عامل مورد نظر شناسايي مي‌شود.

وي با بيان اين كه معمولا درمان آلرژي با اجتناب از ماده آلرژن حاصل مي‌شود، ادامه داد: زماني كه با انجام آزمايش‌هاي پزشکي عامل حساسيت‌زا شناسايي شد، دوري از آن ماده فرد را در درمان کامل ياري مي‌کند. معمولا زماني که گرده‌ها به ميزان زياد در هوا پراکنده مي‌شوند، اجتناب از آنها کار دشواري است اما چند اصل مهم وجود دارد که رعايت آنها به تخفيف علايم کمک مي‌کند.

دكتر رزم‌پا در اين باره به ايسنا گفت: در تمام شرايط در و پنجره‌هاي خانه و خودرو بايد بسته باشد. اگر فرد در محيطي قرار داشته که احتمال نفوذ گرده‌ها در لابه‌لاي موها و لباس‌هايش وجود دارد، لازم است قبل از خواب حمام کرده و لباس‌هاي خود را تعويض كند. همچنين لازم است از حيوانات کوچک نيز دوري شود. از آنجا كه با وجود دوري كردن از مواد آلرژن، باز هم احتمال وجود آنها است، دارو درماني توصيه مي‌شود.

وي گفت: خوشبختانه داروهاي موثري براي درمان انواع آلرژي ها وجود دارد که علايم را كنترل و برطرف مي‌کند. انتخاب نوع و مقدار داروي مناسب تنها در تخصص پزشک است. آنتي هيستامين‌ها بهترين مثال براي دارودرماني بر ضد آلرژي است. اين نوع دارو ميزان وسيعي از نشانه‌ها را متوقف مي‌کند. نقش آنها موقتي است و درمان قطعي نيست. اسپري‌ها و قطره‌ها راه‌هاي درمان دارويي ديگري است که مستقيما به موضع اثر مي‌كنند. همچنين تجويز به موقع قطره‌هاي چشمي مي‌تواند به پيشگيري و کنترل علايم کونژکتيويت آلرژيک کمک کند.

وي با بيان اين كه شدت و درجات علايم آلرژي در افراد مختلف، متفاوت است، ادامه داد: برخي اسپري‌ها حاوي تركيبات كورتون براي كنترل علايم آلرژي، به صورت موضعي و به منظور كمتر كردن عوارض استفاده از كورتون، استفاده مي‌شود. اين اسپري‌ها نبايد به صورت مداوم استفاده شود؛ چرا كه استفاده طولاني مدت از آنها خشكي مخاط بيني و عوارضي مانند خونريزي را به دنبال دارد. تركيبات كورومولين نيز حالت پيشگيرانه داشته و كم عارضه‌تر هستند. اين تركيبات از نظر تسكين علايم، موثر نيستند و در كودكان و زنان باردار و با مدت زمان بيشتري قابل استفاده هستند.

دكتر رزم‌پا ادامه داد: سيستم ايمني فرد مبتلا به آلرژي به صورت مداوم مشغول به کار است. اين در حالي است كه اين سيستم هيچ نقصي در برنامه کاري خود ندارد. در افرادي كه با انجام تست‌هاي آلرژيك، نوع ماده آلرژن مشخص مي‌شود مي‌توان با گروهي از برنامه‌هاي درماني، حساسيت زدايي كرد؛ به اين ترتيب با درمان صورت گرفته موادي در بدن ايجاد مي‌شود كه واكنش‌هاي آلرژيك را كنترل كند. حدود يك سوم افرادي كه نوع ماده آلرژن در آنها مشخص شده و براي حساسيت‌زدايي به كلينيك‌هاي آلرژي مراجعه مي‌كنند؛ معمولا به درمان پاسخ مثبت مي‌دهند، در يك سوم مراجعه كنندگان، درمان به صورت ناقص انجام مي‌شود و يك سوم باقي مانده نيز به درمان پاسخ نمي‌دهند.

اين متخصص گوش، حلق و بيني با تاكيد بر لزوم درمان به موقع آلرژي گفت: در صورتي كه آلرژي به ويژه در سنين پايين، درمان نشود مي‌تواند بين 10 تا 20 درصد به آسم تبديل ‌شود. همچنين عدم درمان آلرژي مي‌تواند پوليپ بيني را سبب شود كه پوليپ بيني نيز عوارض ديگري را به دنبال داشته و مي‌تواند در گوش و سينوس‌ها ايجاد مشكل كرده و سينوزيت‌هاي مقاوم به درمان‌هاي معمولي را باعث شود. همچنين عدم درمان به موقع آلرژي مي‌تواند عفونت‌هاي مكرر گوش را به دنبال داشته باشد. بنابراين در عفونت‌هاي مكرر گوش و سينوزيت‌هاي مقاوم به درمان معمولي، بايد بيماري‌هاي زمينه‌اي فرد بررسي شود كه يكي از اين بيماري‌هاي زمينه‌اي مي‌تواند آلرژي باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
منا
با عرض سلام من از ١٨سالگى متوجه شدم نسبت به بؤ ادكلن و دود ...الرژي دارم براي يك سال از مواد الرژن دوري كردم به مدت چند سال مشكلي نداشتم بعد با يك سرماخوردگي شديد با شدت زياد الرژي برگشت كرد بعد از چند ماه خوردن انواع داروها بالاخره به اين نتيجه رسيدم به مركز تخصصي اسم و الرژي مراجعه كنم و الان تحت درمان به صورت واكسيناسيون مواد الرژن هستم البته در دوره اول هستم هر كسي كه به اين مركز مراجعه كرده بود بيماريش درمان يا كنترل شد دوره درمان طولاني هست ولي در سنين پايين جواب بهترو زودتري ميگيريم
به اميد سلامتي همه
حجت
سلام خسته نباشید خدمت شما و دوستان عزیز
من متولد 1370هستم و حدود 9ساله ک با بدترین نوع حساسیت مواجح شدم انواع شربت ها شستو شو دهند بینی قرص های سیتریزین لیتیزین لوراتادوین امپول استفاده کردم ولی حتی 1% هم بهتر نشدم. درسال 1390 عمل جراحی بینی کردم ولی...نتیجه ای نگرفتم و چیکار کنم
شوكت
من دو سال پیش مبتلا به الژی شدم كه همراه با حمله های شدید تنفسی بود..ولی الان با رژیم غذایی مناسب و درمان كاملا تحت كنترل قرار گرفته .. امید كه همه خوب بشن ٬ سپاس از راهنمایی های موثرتون
شوكت
سلام .. من الرژی همراه با تنگی نفس شدید داشتم كه تحت درمان و كنترل قرار گرفته .. ایا برای بارداری به مشكل بر میخورم.؟
معصومه
سلام. من ده ساله آلرژی دارم.خارش شدید گلو و گوشها که آخرش منجر به درد گلو و آبریزش میشه. لطفا راهنماییم کنید
کبری
سلام من از پاییز 90دچار آلرژی شدم که همراه با آبریزش بینی و حمله تنگی نفس هستم البتهزیر نظر دکتر آلرژی دارو و واکنس استفاده می کنم لطفا اگر روش بهتری هست برای درمان این بیماری لطفا کمکم کنید آیا درمان نیکو صفت خوب است.
محمد زرگری
با سلام و خسته نباشید خدمت جنابعالی ایجانب متولد سال 53 مجرد ، ورزشکار حرفه ای، سیگاری نیستم . از سال 1382 مبتلا به بدترین نوع آلرژی در واقع تمام سال را اگر هر روز صبح لوراتادین نخورم و هر 40 روز یکبار آمپول دیپو مترال 40 میلی گرم تزریق نکنم آخر بدبختی من است. لطفا مرا از این فلاکت نجات دهید .با تشکر
نرگس
با سلام.من درتمام طول سال دچارآلرژی هستم دربهاروتابستان بیشتربصورت عطسه وآبریزش ودرپاییزوزمستان بیشتربه صورت گرفتگی شدید75%ازعوامل آلرژیزا دوری میکنم اثربخشی داروها هم در من ضعیف شده.لطفا کمکم کنید.
میثم
سلام من تازه امسال الرژی رو تجربه کردم خیلی خیلی وحشتناکه آبروی آدم پیش دوست و غریبه می بره.میگن با حجامت الرژی درست میشه دو تا از همکارام جواب گرفتن به امید بهبودی
منصوره
با سلام . من مدت 14 سال است که با این بیماری دستو پنجه نرم می کنم . من آلرژی دارم . سینوزیت دارم و مخماندار هم هستم . خیلی کار مرا سخت کرده . لطفا کمکم کنید که چه کنم .
مسعود وحدت
من 5/1 سال است كه به آلرزي مبتلا شدم و همچنين سينوزيت هم دارم كه با مصرف دارو عفونت آن برطرف شده است ولي هنوز آلرزيم بهبود نيافته و از عوارض آن گلو درد شديد و درد و خوارش گوش و تنگي نفس و سر درد و خلط كفي خيلي شديد و گرفتگي صدا مي باشد . به نظر شما من از چه راهي مي توانم نسبت به معالجه و درمان اقدام كنم . متشكرم
maryam
سلام وقت بخیر من چند سالی هست که مبتلا به خلط بینی هستم صبح ها خیلی اذیت می شم خلط بینی من بعضی وقتها به همراه خون است دکتر مراجعه کردم اما گفتند چیزی نیست لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر
علی معافی
با عرض سلام وخسته نباشید:مهندس ساختمان هستم ومحل کار من جابهار است از ابتدای پاییز88 که به چابهار آمده ام به شدت آبریزش دارم.حتی پزشکان اینجا ازمغزم سیتی اسکن گرفتند ودرنهایت تشخیص آلرژی دادند وقرص آموکسی کلاو تجویز شد.ولی بعد از اتمام دارو بدتر هم شده ام.لطفا بفرمایید چه کنم.متشکرم
3.6382s, 31q