رژيم غذايي پرچرب در ابتلا به سرطان پروستات موثر است

۱۳۸۸/۰۱/۳۱ - ۱۲:۲۳ - کد خبر: 15791
رژيم غذايي پرچرب در ابتلا به سرطان پروستات موثر است
دکتر محمدرضا نوروزي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: غده پروستات غده مردانه‌اي است که در مسير مجراي ادراري قرار دارد.

وي در ادامه افزود: تکثير خوش خيم سلول‌هاي اين غده موجب بروز بيماري خوش خيم پروستات مي‌شود و افزايش تعداد اين سلول‌ها همراه با بدخيمي سرطان پروستات را ايجاد مي‌کند.

دکتر نوروزي، سرطان پروستات را بيماري بدون علامت دانست و تصريح کرد: کم شدن فشار و قطر ادرار، تکرر ادرار روزانه و شبانه و قطره قطره شدن ادرار از علائم بيماري خوش خيم پروستات است.

وي در ادامه وراثت و رژيم غذايي پرچرب را دو عامل موثر در ابتلا به سرطان پروستات عنوان کرد و گفت: سابقه سرطان پروستات در اعضاي درجه يک خانواده احتمال ابتلا به اين بيماري را 4 برابر افزايش مي‌دهد.

اين متخصص اورولوژِي در خصوص نحوه تشخيص اين سرطان اظهار کرد: تشخيص سرطان پروستات با انجام معاينه فيزيکي (لمس غده پروستات) توسط متخصص و آزمايشات خوني صورت مي‌گيرد.

وي درد کمر به علت درگيري استخوان‌ها و ستون فقرات را از عوارض تشخيص ديررس اين سرطان خواند و افزود: در صورت تشخيص به موقع احتمال درمان با روش جراحي يا اشعه درماني وجود دارد اما در صورت تاخير در تشخيص تنها امکان کنترل علائم وجود خواهد داشت.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه بي‌اختياري ادراري، ناتواني جنسي و تنگي مجراي ادراري را از عوارض احتمالي جراحي سرطان پروستات دانست.

دکتر نوروزي در پايان تاکيد کرد: بررسي ساليانه بعد از 50 سالگي باعث تشخيص زودرس و درمان و بهبودي کامل بيماري مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51019s, 18q