بيماري تب مالت در کشور روند نزولي خود را طي مي‌کند

۱۳۸۸/۰۲/۰۲ - ۱۰:۲۹ - کد خبر: 15815
بيماري تب مالت در کشور روند نزولي خود را طي مي‌کند
دکتر "محمدمهدي گويا" گفت: از سال 1368 به بعد موارد بيماري تب مالت در کشور ما روبه کاهش گذاشته است.
وي افزود: البته در برخي سالها ممکن است افزايش مقطعي اين بيماري را شاهد بوده باشيم، اما مي‌توان گفت که روند آن به طور قاطع رو به کاهش است.
گويا ادامه داد: در سال‌هاي 84 ميزان اين بيماري 39 مورد در سال 85، 34 مورد، سال 86 30 مورد و در سال 87 کمتر از 28 نفر به ازاي هر 100 هزار نفر بوده است.
وي اظهار داشت: ظرف سه سال اخير براساس يک برنامه جامع در راستاي کنترل تب مالت با تهيه برنامه عملياتي، مبارزه با اين بيماري با همکاري سازمان دامپزشکي و دانشگاههاي علوم پزشکي سراسر کشور در مناطق کل کشور و خاورميانه و حتي تا کناره‌هاي درياي مديترانه به صورتي فراگير اقدام کرديم.
به گفته گويا، برنامه کنترل اين بيماري شامل دو بخش بود که مسئوليت بخش اول را سازمان دامپزشکي که عمدتاً واکسيناسيون دام‌ها و کنترل تب مالت در دام را دارد و بخش دوم آن کنترل اين بيماري در انسان است که دستگاههاي ذيربط وزارت بهداشت مسئول آن هستند.
وي افزود: در بخش کنترل انساني چند نکته حائز اهميت است از جمله آنها اينکه اين بيماري از انساني به انساني ديگر قابل سرايت نيست و انسان در صورت تماس مستقيم با دام آلوده به خصوص در هنگام ذبح آن و يا از مصرف لبنيات آلوده به اين بيماري مبتلا مي‌شود.
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت درباره پيشگيري ابتلا به اين بيماري اظهار داشت:
از مصرف لبنياتي که سلامت آنها مورد ترديد است خودداري نموده و بايد لبنيات پاستوريزه و سالم مصرف شود، جوشاندن شير به مدت کافي پيش از مصرف آن و رعايت نکات بهداشتي در هنگام نگهداري و ذبح حيوانات و همکاري نزديک کشاورزان با سازمان دامپزشکي از جمله توصيه‌هاي وزارت بهداشت است.
"گويا" در مورد شناسايي بيماري تب مالت گفت: تمام موارد اين بيماري در کشور به دو طريق نظام مراقبت از بيماري و آزمايشگاههاي فعال در کشور به تشخيص بيماري مبادرت دارند رديابي مي‌شود.
وي افزود: نظام گزارش‌دهي بيماري در کشور ظرف سالهاي اخير به مراتب قويتر از سال‌هاي قبل عمل مي‌کند و دانشگاهها در اين رابطه بسيار فعال هستند و ما نيز در تمام مناطقي که بيماري از شيوع بيشتري در سال اخير برخوردار بوده بخصوص مناطق عشايرنشين برنامه‌هاي ويژه‌اي را به منظور پيشگيري از اين بيماري به اجرا گذاشتيم که نمونه آن در استان‌هاي لرستان، همدان، کردستان، کرمانشاه و زنجان را مي‌توان نام برد.
"گويا" افزود: سال گذشته نشست منطقه‌اي با حضور دانشگاههاي علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني سراسر کشور در سطح مسئولين سياسي و بهداشتي به همت استانداري همدان برگزار کرديم که براساس آن اقدامات هماهنگي را در رابطه با پيشگيري و کنترل اين بيماري در مناطق مختلف کشور صورت گرفته و اميدواريم با اين گونه نشست‌هاي جامع و فراگير منطقه‌اي بتوانيم ميزان کنترل اين بيماري را بيش از پيش در کشور شاهد باشيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64013s, 18q