استفاده طولاني از رايانه به خشكي چشم و درد گردن منجر مي‌شود

۱۳۸۸/۰۲/۰۲ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 15825
استفاده طولاني از رايانه به خشكي چشم و درد گردن منجر مي‌شود
دكتر ابوالقاسم رستگاري در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: مشكلات ديد ناشي از استفاده طولاني مدت و بي‌وقفه از كامپيوتر حالتي موقت است كه عوارض آن شامل سر درد، تاري ديد، خشكي و خستگي چشم، قرمزي و سوزش چشم، تحريك پذيري و حساسيت به نور و گاها دوربيني را به وجود مي‌آورد.

وي در ادامه اظهار كرد: علاوه بر اين، استفاده طولاني مدت از كامپيوتر مي‌تواند باعث گردن درد، درد شانه‌ها و درد پشت نيز بشود.

دكتر رستگاري افزود: شرايط فوق با عدم نور پردازي مناسب شامل نور بالاي سر و يا در اطراف و شرايط خاص سرد كننده‌ها و گرم كننده‌ها در اثر وزش هوا متغير است كه تمام اين شرايط موقتي است و نمي‌تواند دائمي باشد.

وي اظهار كرد: علت بروز مشكلات ناشي از استفاده از كامپيوتر كاهش پلك زدن است كه در افراد به طور طبيعي 20 تا 16 مورد در دقيقه است كه به 8 تا 6 مورد كاهش پيدا مي‌كند كه همين خود عامل خشكي چشم مي‌شود.

دكتر رستگاري ادامه داد: اين شرايط در كساني كه دامنه سني نزديك به 60 سال داشته باشند به دليل شروع پير چشمي شديدتر است.

وي همچنين يادآور شد: گزارشها نشان مي‌دهد تا حدود 70 درصد مشكلات چشمي مربوط به استفاده كنندگان از كامپيوتر است.

رستگاري همچنين ادامه داد: اين شرايط به خصوص در كودكان چه درخانه و يا مدرسه چنانچه به طور طولاني مدت از آن استفاده كنند ممكن است باعث اختلال در تكامل بينايي طبيعي شود.

وي افزود: به‌علاوه درصورتي كه كودكان بيش از دو ساعت كاربري با كامپيوتر داشته باشند موجب ظهور علائم فوق در آنها مي‌شود.

وي گفت: اين مشكلات مي‌تواند با به كارگيري ارگونومي صحيح شامل استفاده از مانيتورهاي استاندارد، اندازه مناسب صفحات كامپيوتر، نشستن و فاصله مناسب و شرايط خاص نگاه (زاويه نگاه) به صفحه كامپيوتر به طوريكه 20-10 درجه پايين تر از چشم باشد و فاصله حدود 30-25 سانتيمتر رعايت شود، كاهش يابد.

دكتر رستگاري، نكاتي مانند نور صفحه كامپيوتر و رنگ آن، قرار گرفتن آن در روبه روي پنجره اتاق، شرايط گرمايش و سرمايش اتاق كار، نوع ميز و صندلي مورد استفاده، صفحه‌هاي كم رنگ در نور شديد، توقف استفاده از كامپيوتر و پلك زدن را جهت كاهش خستگي چشم و همچنين در بعضي از موارد خاص استفاده از اشك مصنوعي نيز موثر عنوان كرد.

اين متخصص چشم در پايان به ايسنا گفت: چنانچه شرايط مناسب جهت استفاده از كامپيوتر به كار گرفته شود اما مشكلات چشمي همچنان ادامه داشته باشد بايد احتمال اختلالات انكساري اصلاح نشده، نزديك بيني، آستيگمات، دوربيني، پير چشمي و بيماريهاي زمينه‌اي چشم را مورد توجه قرار داد. همچنين بايد به عفونتهاي پلك، وضعيت سيستم اشكي چشم، آب مرواريد، آب سياه، انحرافهاي نهفته چشم و مشكلات فراوان ديگر توجه كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39065s, 18q