اجتناب از تماس مستقيم با نور آفتاب در جلوگيري از چين وچروک موثر است

۱۳۸۸/۰۲/۰۳ - ۱۲:۰۴ - کد خبر: 15849
اجتناب از تماس مستقيم با نور آفتاب در جلوگيري از چين وچروک موثر است
دکتر امير هوشنگ احساني عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اين که پوست هر چه پيرتر مي‌شود، خاصيت ارتجاعي خود را از دست داده و رشته‌هاي کلاژن و الاستين که باعث ايجاد خاصيت ارتجاعي پوست هستند، ضعيف مي‌شوند، گفت: پوست با از دست دادن چربي نازک‌تر شده و حالت صاف و بدون چروک خود را از دست مي‌دهد همزمان با اين تغييرات است که نيروي جاذبه زمين پوست را به پايين ‌کشيده و سبب افتادگي آن مي‌شود.

دکتر احساني با بيان اينکه علت اصلي پير شدن پوست به ميزان تماس با نور خورشيد در طو ل عمر بستگي دارد، يادآور شد: تمايل پوست به چروکيدگي ارثي است ولي بعضي از چروکيدگي‌ها قابل پيشگيري هستند.

وي در ادامه افزود: براي جلوگيري از چروکيدگي‌هاي ناشي از نور خورشيد، هميشه از يک کرم ضد آفتاب با درجه محافظت حداقل 15، يک کلاه لبه دار و لباس پوشيده استفاده کنيد. هرگز حمام آفتاب نگيريد و سعي کنيد بين ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر درمعرض نور خورشيد قرار نگيريد.

دکتر احساني يادآور شد: اجتناب از تماس مستقيم با نور آفتاب درهر سني مفيد است. حتي اگر پوست در اثر تماس مزمن با نور آفتاب آسيب ديده است، مي‌توانيد با رعايت موارد مذکور از پيشرفت اين آسيب‌ها پيشگيري کنيد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، درباره درمان‌هاي چين و چروک پوست اظهار داشت: کرم‌هاي حاوي رتينوئيک اسيد که به طور موثري در درمان جوش به کار مي‌روند مي‌توانند قوام سطحي پوست را بهبود بخشيده و اسيدهاي پيري (آلفا هيدورکسي اسيد) نيز بعضي از آثار مخرب نور خورشيد را ترميم کنند.

دکتر احساني درباره چروک‌هايي که ناشي از حالت‌هاي صورت نظير اخم ايجاد مي‌شوند، گفت: اين نوع چروک توسط متخصصان پوست و با تزريق مواد پر کننده قابل اصلاح هستند. در حال حاضر يک سم طبيعي وجود دارد که با تزريق آن مي‌توان عضلات کوچک صورت را در معرض شوک قرار داد و بدين ترتيب چين و چروک‌هاي ناشي از حالات صورت را به طور موقت از بين برد. هيچ يک از اين درمان‌ها نمي‌توانند جواني هميشگي پوست را تضمين کنند اما در مجموع کاري مي‌کنند که ظاهر پوست بهتر شود.

وي يادآور شد: چروک‌هاي عميق پوست را تنها با جراحي مي‌توان اصلاح کرد. قبل ازهر نوع خود درماني يا جراحي بهتر است با متخصص پوست مشورت کنيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.82504s, 18q