مراسم روز علوم آزمايشگاهي برگزار شد

۱۳۸۸/۰۲/۰۵ - ۱۵:۱۹ - کد خبر: 15864
مراسم روز علوم آزمايشگاهي برگزار شد
فرهود صفرنيا در مراسمي که به مناسبت سالروز تولد حکيم جرجاني و روز علوم آزمايشگاهي در تالار رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار شد؛ گفت: طبق مصوبه هيات وزيران، تکنسين آزمايشگاه جزء مشاغل سخت و زيان آور درجه يک محسوب مي شود.

وي افزود: جامعه علوم آزمايشگاهي خواستار تسري اين مصوبه درمورد متصديان مشاغل کاردان و کارشناس عهده دار وظايفي مشابه است چرا که از نظر نوع کار فرقي با يکديگر ندارند و گاه وظايفي به مراتب سخت تر از وظايف تکنسين ها برعهده دو گروه ديگر است.

صفرنيا به آيين نامه اجرائي جديدي اشاره کرد که در ماده يک آن کارهاي سخت و زيان آور تعريف و به دو گروه تقسيم شده است و اضافه کرد: با نگاهي گذرا، گنجاندن شغل تکنسين، کاردان و کارشناس آزمايشگاه در آن منطقي به نظر مي رسد چرا که در اين ماده، کارهاي سخت را کارهائي دانسته اند که در آن عوامل فيزيکي، شيميائي و بيولوژيکي محيط کار تنش هائي را در فرد شاغل در اين اماکن ايجاد مي کند.

وي به پرداخت ناهماهنگ حقوق و سختي شرايط محيط کار در مراکز درماني زير مجموعه وزارت بهداشت و عدم پرداخت چنين حقي در آزمايشگاه‌هاي خصوصي اشاره کرد و گفت: وجود تفاوت‌هاي پرداخت حقوق در آزمايشگاه‌هاي دولتي و نيز پرداخت‌هاي بسيار متفاوت در بخش خصوصي گواه بر اين مدعاست.

دبير انجمن فن آوران علوم آزمايشگاهي تشريح کرد: اين انجمن در تاريخ 1382 مجوز فعاليت خود را از وزارت کشور گرفت و فعاليت هاي صنفي خود را به طور رسمي از دي ماه سال 1385 آغاز کرد.

وي افزود: با گذشت نزديک به 6 سال از زمان تشکيل انجمن هنوز شاهد اجراء نشدن برخي قوانين و نيز تبعيض هاي بسياري بين دو بخش دولتي و خصوصي و عدم جدي گرفتن مشکلاتمان توسط مسئولان هستيم که اين مسئله باعث آزردگي خاطر اين پيام آوران گمنام سلامتي شده است.

صفرنيا در پايان خواستار اقدامات لازم از سوي مسئولان در خصوص بيانيه اي که در راستاي مشکلات مذکور تبيين شده و به امضاي پرسنل شاغل در آزمايشگاههاي مختلف در آمده بود؛ شد.

گفتني است تقدير از پيشکسوتان علوم آزمايشگاهي، طرح مسابقه و اجراي موسيقي سنتي از ديگر برنامه هاي اين مراسم بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.38536s, 18q