عوامل محيطي علت شيوع فراوان تخمدان پلي‌كستيك در زنان ايراني است

۱۳۸۸/۰۲/۰۵ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 15874
عوامل محيطي علت شيوع فراوان تخمدان پلي‌كستيك در زنان ايراني است
دکتر مرضيه غفارنژاد عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: حدود 5 تا 10 درصد دختران به اختلال تخمک گذاري مبتلا مي‌شوند.

وي، با اشاره به اينکه تخمدان‌هاي پلي کيستيک از نظر باليني و آزمايشگاهي بدون علايم اختصاصي هستند، گفت: اختلال در قاعدگي، افزايش هورمون‌هاي مردانه، مشکوک بودن سونوگرافي، چاقي و نازايي مهمترين علايم وجود تخمدان‌هاي پلي کيستيک در زنان است.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه عوامل محيطي، ژنتيک و اختلال در غدد درون‌ريز را از علل مهم ايجاد تخمدان پلي کيستيک عنوان و تصريح کرد: تخمدان پلي‌کيستيک در زنان ايراني به علت عوامل محيطي بسيار شايع است.

وي توضيح داد: سلامتي زنان مبتلا به تخمدان‌هاي پلي کيستيک در خطر است و اگر سريع درمان نشوند امکان ابتلا به سرطان رحم، ديابت و بيماري هاي قلبي عروقي در آنها افزايش مي‌يابد.

اين جراح و متخصص زنان و زايمان، تناسب وزن، تغذيه صحيح، ورزش، بررسي هاي ساليانه از نظر ديابت را مهمترين راه هاي پيشگيري از ايجاد تخمدان هاي پلي کيستيک دانست.

وي، در ادامه تخمدان هاي پلي کيستيک را درمان‌پذير دانست و افزود:استفاده از داروهاي هورموني مثل قرص‌هاي ضدبارداري، انجام ورزش‌هاي صحيح و کاهش وزن از عمده ترين راه‌هاي درمان تخمدان پلي کيستيک است.

دکتر غفارنژاد، در پايان به زنان توصيه کرد: در صورت مشاهده هر گونه اختلال در قاعدگي، پرمويي و افزايش وزن بدون علت حتماً به پزشک مراجعه کنند تا در صورت تشخيص تخمدان پلي کيستيک، سريعا درمان شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19483s, 20q