جنين در رحم مادر چه خواب‌هايي مي‌بيند؟

۱۳۸۸/۰۲/۰۵ - ۱۵:۴۱ - کد خبر: 15877
جنين در رحم مادر چه خواب‌هايي مي‌بيند؟
چرخه‌هاي مغز جنين بين فعاليت عنان گسيخته و مداوم خواب در مرحله حركت سريع چشم يا REM و وضعيت استراحت كامل يعني خواب غير REM عقب و جلو مي‌شوند.

اما اين مطلب كه آيا مغز جنين‌هاي جوانتر و نابالغ نيز داراي چرخه خواب است و يا اينكه به سادگي در وضعيت غير فعال قرار مي‌گيرد، پيش از اين رازي مهم در دانش بيولوژي انسان بوده است.

كارين شواب، رياضي دان و گروهي از دانشمندان علوم اعصاب در دانشگاه آلماني «فردريك شيلر» كشف كرده‌اند كه جنين‌هاي بسيار نابالغ گوسفند مي‌توانند هفته‌ها قبل از مشاهده اولين حركات سريع چشم وارد يك وضعيت شبيه رويا ديدن در خواب شوند.

بر اساس اين تحقيق، تحليل‌هاي رياضياتي اين محققان مي‌تواند منجر به درك بهتري از هدف خوابيدن شود و هم چنين ابزاري براي مطالعه نحوه رشد مغز و تشخيص دوره‌هاي آسيب پذيري در زمان رشد مغز فراهم كند. در حالي كه اين آسيب ديدگي‌ها ممكن است به بروز بيماري در سالهاي آتي زندگي منجر شود.

مقاله‌اي در خصوص اين بررسي‌ها در مجله انستيتو فيزيك آمريكا منتشر شده كه روي حركات پويايي غير خطي در سيستم‌هاي ادراكي و عصبي متمركز شده است.

در اين تحقيق بررسي شده كه چطور آشفتگي روي نواحي خاصي از مغز تاثير مي‌گذارد و نيز رويكردهايي را درباره مشكلات مختلف در بحث علوم اعصاب از جمله خواب ارائه شده است.

به گفته دانشمندان، اندازه گيري و سنجش مستقيم فعاليت مغز جنين انسان در رحم غير ممكن است.

آنچه كه ما درباره عادات ابتدايي خواب مي‌دانيم عمدتا از حركات چشمي مربوط به مشاهده منشا مي‌گيرند.

عملكرد‌ چرخه‌هاي خواب در اوايل دوران جنين و نيز ماه‌هاي پاييني اين دوره هنوز موضوعي بحث برانگيز در دنياي تحقيقات روي فرايند خواب است.

دانشمندان از شيوه‌هاي گوناگون براي ارزيابي فعاليت مغز در جنين استفاده كرده‌اند اما تمام اين شيوه‌ها مشكل و خطا پذير بوده‌اند. به همين دليل هنوز محققان درباره رشد مغز جنين و چرخه‌هاي ساده خواب در اين دوران اطلاعات دقيقي ندارند.

اما اين‌بار دكتر شواب براي حل اين مشكل روي گوسفند مطالعه كرده است. چون اين حيوان معمولا يك يا دو جنين را به اندازه و وزن جنين انسان باردار مي‌شود.

وي و دستيارانش، فعاليت الكتريكي مغز را در جنين گوسفند بررسي كردند. آنها با بهره گيري از تكنيك‌هاي رياضي به كشف الگوهاي مهمي در خواب جنين نائل شده‌اند.

دكتر شواب توانست چرخه‌هايي را در پيچيدگي فعاليت مغزي نابالغ شناسايي كند. اين چرخه‌ها هر 5 تا 10 دقيقه نوسان دارند و همزمان با رشد جنين به آرامي تغيير مي‌كنند.

اين يافته درك بهتري از فرايند رشد مغزي به ويژه از زمان جنيني و سرنخ‌هاي مهمي درباره بيماري‌هاي پس از تولد و در سنين بزرگسالي در اختيار محققان قرار خواهد داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.95893s, 18q