پرداخت بخشي از معوقات پرستاران

۱۳۸۸/۰۲/۰۷ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 15885
پرداخت بخشي از معوقات پرستاران
ميرزابيگي در در آستانه روز پرستار و در نشستي با خبرنگاران با اشاره به تعريف شوراي بين‌المللي پرستاران از «پرستار»، گفت: پرستاري علمي گسترده همراه به هنر و عمل است. پرستاري مراقبت مشاركتي و در عين استقلال از افراد است كه تمام مقاطع سني اعم از افراد سالم يا بيمار و در هر مكاني كه مددجو بخواهد، را شامل مي‌شود. پرستاري ابتدا در برگيرنده خدماتي براي ارتقا سلامت بوده و سپس پيشگيري و مراقبت‌ از بيماري‌ها را در برمي‌گيرد.

وي با اشاره به اقدامات انجام شده در سازمان نظام پرستاري در زمينه مباحث مربوط به رفاه و معيشت پرستاران گفت: به اين منظور، سازمان گروهي از فعاليت‌ها را به صورت مستقل انجام داد كه تشكيل تعاوني‌هاي مسكن پرستاران و تعاوني فراگير پرستاران از آن جمله است. همچنين احداث مجتمع اقامتي زيارتي پرستاران در مشهد كه عمليات عمراني آن حدود 60 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.

رييس كل سازمان نظام پرستاري در رابطه با اقدامات آموزشي و برگزاري همايش‌هاي بازآموزي طي 2 سال گذشته، گفت: طي دو سال گذشته بيش از 180 دوره بازآموزي براي پرستاران برگزار شد به نحوي كه پرستاران دو سال گذشته را، انقلاب بازآموزي عنوان مي‌كنند. در زمينه ادامه تحصيل بهياران و به منظور آن كه حداقل ميزان دانش پرستاران در ايران كارشناسي باشد، اقداماتي انجام شده است؛ چرا كه آينده پرستاري ايران، پرستاري متخصص، عمومي و كمك پرستار خواهد بود.

وي در اين باره ادامه داد: در كل كشور بيش از 4 تا 5 مركز آموزشي بهياري وجود ندارد كه راه ارتقاي آن‌ها باز شده و از سال جاري در كنكور لحاظ مي‌شوند. همچنين ارتقاي كارداني‌ها و كارشناسي‌هاي ارشد تخصصي پرستاري نيز ميسر شده و در حال حاضر 17 – 16 دانشگاه در سراسر كشور، پرستار كارشناسي ارشد تخصصي پذيرش مي‌كنند. همچنين دو برابر شدن ظرفيت PHD در حرفه پرستاري و حركت به سمت نزديك كردن آموزش و بالين راه بزرگي است كه طي شده است.

ميرزابيگي با اشاره به تغيير ظرفيت‌هاي پذيرش پرستار مرد و زن، ادامه داد: دانشگاه آزاد در گذشته تقريبا به طور كامل از پرستاران زن پذيرش داشت و بيش از 80 درصد دانشجويان پرستاري دانشگاه‌هاي دولتي را زنان تشكيل مي‌دادند. به اين ترتيب 90 درصد جمعيت پرستاري كشور را زنان و تنها 10 درصد را مردان تشكيل مي‌دادند كه با توجه به نگاه علمي و نياز جامعه سهميه پذيرش پرستاران مرد در دانشگاه‌ها بيشتر شد. بر اين اساس حدود دو سال است كه ظرفيت پذيرش زن و مرد پرستاري در دانشگاه‌هاي دولتي 50 – 50 شده و پذيرش دانشجوي پرستار مرد در دانشگاه آزاد نيز آغاز شده است.

وي با اشاره به اقدامات انجام شده در زمينه تحقيقات و پژوهش در حوزه پرستاري گفت: در سال جاري براي نخستين بار جشنواره تحقيقات پرستاري برگزار شد. اين در حاليست كه كاربردي نبودن تحقيقات در بالين يكي از مشكلات اصلي تحقيقات پرستاري است. بر اين اساس مشاهده مي‌شود كه نيروهاي پرستاري با توانمندي‌هاي بالايي فارغ‌التحصيل مي‌شوند اما خدمات آنها رضايت بخش نيست.

ميرزابيگي با تاكيد بر لزوم اصلاح ذهنيت‌هاي شكل گرفته از گذشته در مورد حرفه پرستاري گفت: در زمينه ابعاد فرهنگي، هنري و ورزشي پرستاران نيز اقداماتي انجام شده است كه برگزاري جشنواره‌هاي ورزشي، تشكيل كانون پرستاران هنرمند و تعامل با اصحاب هنر از آن جمله است. در زمينه فعاليت‌هاي قضايي و انتظامي نيز نمايندگان سازمان نظام پرستاري با سازمان نظام پزشكي شهرستان‌ها همكاري داشته و به مشكلات پرستاري نيز به صورت تخصصي رسيدگي مي‌شود .

عمده تغييرات در قانون ارتقا بهره‌وري نيروهاي بالين نظام سلامت مربوط به بند 3 است.

لزوم ارايه خدمات پرستاري به صورت بسته خدمت به بيماران بخش‌هاي ويژه

وي اجراي قانون ارتقا بهره‌وري نيروهاي بالين نظام سلامت را از جمله برنامه‌هاي سازمان براي سال جاري عنوان كرد و با بيان اينكه سازمان نظام پرستاري در تعامل با بخش دولتي، خصوصي، نيروهاي مسلح و ... كارهاي مربوط به پرستاران را پيگيري مي‌كند، ادامه داد: اين قانون با نظر نماينده شوراي نگهبان، در مجلس اصلاح و با كمترين تغييرات نظر شوراي نگهبان تامين شد. اميدواريم با برآورد هزينه‌ها و جزييات آن تا روز پرستار، به سمت اجراي آن حركت كنيم.

ميرزابيگي در اين باره ادامه داد: در اصلاحات صورت گرفته در قانون ارتقا بهره‌وري نيروهاي باليني نظام سلامت، بحث كاهش ساعت كار پرستاران به همان شكل گذشته باقي مانده است. تنها در بند 3 اين قانون و در محاسبه ضرايب شيفت‌هاي كاري شب، ايام تعطيل و عصر، با افزودن كلمه «مي‌تواند» الزام از دولت برداشته شد.

وي با بيان اين كه بيماران بخش‌هاي ويژه و ICU از مظلوم‌ترين بيماران هستند؛ افزود: بنابراين لازم است خدمت پرستاري در اين بخش‌ها به صورت بسته خدمت و به صورتي استاندارد ارايه شود. به اين ترتيب استانداردسازي و تعريف بسته‌هاي خدمتي در قانون ارتقا بهره‌وري نيروهاي بالين لحاظ شده است.

از نيروهاي طرحي در بخش‌هاي ويژه استفاده نشود

اجراي قانون تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري در سال جاري

ميرزابيگي با تاكيد بر آن كه نبايد از نيروهاي پرستاري كم تجربه و طرحي در بخش‌هاي ويژه استفاده شود، گفت: اين در حالي است كه مشاهده مي‌شود به علت كمبود نيرو، در برخي مناطق محروم از نيروهاي كم تجربه پرستاري براي بخش‌هاي ويژه استفاده مي‌شود. به اين ترتيب لازم است اين پرستاران با فرا گرفتن بسته‌هاي خدمتي بتوانند خدمات را به بهترين شكل ارايه دهند. در اين زمينه نيز سازمان اقداماتي را انجام داده است.

وي با تاكيد بر لزوم وجود مديريتي واحد در نظام سلامت گفت: وزارت بهداشت نيز از موافقان قانون ارتقا بهره‌وري نيروهاي باليني نظام سلامت است. تنها دغدغه وزارت بهداشت مربوط به بحث تامين بار مالي اين قانون است؛ چرا كه براي اجراي اين قانون بايد اعتبارات مربوط به 150 هزار پرستار تامين شود. برآوردهاي دقيقي از لحاظ ريالي و نيروي انساني براي اجراي قانون ارتقا بهره‌وري نيروهاي باليني نظام سلامت صورت گرفته است. مهم اين است كه اين قانون تصويب شده، حال در مورد اين كه آيا اين قانون امسال اجرايي مي‌شود يا سال ديگر بايد گفت كه اجراي صحيح اين قانون بسيار با ارزش‌تر از اجراي سريع آن است.

وي با اشاره به تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري، تصريح كرد: تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري روال سنگيني را طي كرد و تا كنون بر اساس استانداردهاي بين‌المللي، خدمات پرستاري كدبندي شده و تعرفه‌هاي خدمات نوشته شده و به زودي مسير شوراي عالي بيمه را طي كرده و براي سال جاري به مرحله اجرا مي‌رسد.

ساماندهي لباس فرم پرستاران با لحاظ سابقه تحصيل و خدمت

رييس كل سازمان نظام پرستاري با اعلام ساماندهي لباس فرم پرستاران در سال جاري گفت: در لباس فرم پرستاران ارتقا حرفه‌اي، سابقه تحصيل و خدمت نيز لحاظ مي‌شود. همچنين اجراي شرح وظايف جديد پرستاري براي سال جاري در دستور كار سازمان قرار دارد.

وي با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان سال اصلاح الگوي مصرف و با بيان اين كه اين شعار در پرستاري بسيار كاربرد دارد گفت: اجراي قانون ارتقا بهره‌وري نيروهاي بالين نظام سلامت گامي در جهت «اصلاح الگوي مصرف» است. همچنين افزايش ساعت كار مفيد پرستاران و حذف ساعات غيرمفيد و مديريت تجهيزات پزشكي از سوي پرستاران از جمله گام‌هايي است كه مي‌تواند در جهت «اصلاح الگوي مصرف» برداشته شود.

انعقاد تفاهم‌نامه‌اي با بيمارستان مسيح دانشوري براي راه‌اندازي مركز تحقيقات پرستاري

چاپ كتب ‌«آموزش به كمك پرستاران»، «مراقبت‌هاي سرطان سينه» و «روش تحقيق» از سوي سازمان

ميرزابيگي با اشاره به همكاري‌هاي بين بخشي سازمان نظام پرستاري و ديگر ارگان‌ها و سازمان‌ها گفت: با همكاري سازمان و بيمارستان مسيح دانشوري تفاهم‌نامه‌اي به منظور راه‌اندازي مركز تحقيقات پرستاري در حال امضاست. همچنين با همكاري وزارت آموزش و پرورش، به منظور حضور پرستاران در مدارس و ارتقا سلامت دانش‌آموزان، اقداماتي در دست انجام است.

وي در ادامه با بيان اين كه مدتي بود كه سيستم كمك بهيار از سيستم مراكز بهداشتي – درماني حذف شده بود ، گفت: به اين ترتيب پرستاران مجبور بودند بسياري از كارهاي خود را با كمك همراهان بيمار انجام دهند كه اين امر زيان‌هاي بسياري را به دنبال داشت و باعث شد كه بحث كمك پرستاري مطرح شود. در اين زمينه سازمان نظام پرستاري كتابي را تحت عنوان « آموزش به كمك پرستاران» چاپ مي‌كند. همچنين در زمينه مراقبت‌هاي سرطان سينه، كتابي در سطح فهم عمومي از سوي سازمان چاپ خواهد شد. در زمينه كاربردي كردن تحقيقات پرستاري نيز كتاب «روش تحقيق» زير چاپ است.

جوياي كار حرفه پرستاري به شدت كاهش يافته است

وي گفت: در حال حاضر حدود 150 هزار پرستار در كشور وجود دارند كه حدود 100 هزار نفر آنان در مراكز درماني مختلف در سطح كشور مشغول به فعاليت هستند. مابقي نيروهاي پرستاري به دلايلي از جمله مشغول شدن به فعاليتي ديگر و محدوديت كار در شهرهاي ديگر در حرفه خود فعال نيستند. جوياي كار حرفه پرستاري نسبت به چند سال گذشته به شدت كاهش يافته است. در شهرهاي بزرگ مي‌توان گفت كه نيروهاي پرستار بيكار مطلق وجود ندارد. نيروي پرستاري بيكار اندك مربوط به شهرهاي كوچك نيز مي‌تواند به خاطر محدوديت‌هاي كار در شهرهاي ديگر باشد.

ميرزابيگي ادامه داد: پرستار براي اينكه از حقوق اجتماعي و معيشتي برخوردار باشد، نبايد به گونه‌اي كار كند كه پس از 12 سال زمين‌گير شده و درگير آسيب‌هاي شغلي شود. اين در حاليست كه اكنون به دليل اضافه كاري‌هاي اجباري و نبود شرح وظايف مشخص، پرستاران با آسيب‌هاي شغلي مواجه هستند. به اين منظور در قانون ارتقا بهره وري نيروهاي بالين نظام سلامت، اجازه بيش از 12 ساعت كار متوالي داده نشده است. از طرف ديگر مردم حق دارند كه از خدمات پرستاري عالم و شاداب بهره‌مند شوند.

رييس كل سازمان نظام پرستاري با اشاره معوقه‌هاي پرستاران گفت: بخشي از معوقه‌هاي پرستاران اواخر سال گذشته پرداخت شد. از طرف ديگر طبق آيين‌نامه‌هاي موجود حق مسكن، حق صعوبت كار و حق نوبت كاري و ... جزو حقوقي نيست كه هر ماه پرداخت شود. در اين زمينه لازم است چارت‌هاي مراكز بهداشتي – درماني اصلاح و به روز شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34337s, 18q