آنفلوانزاي خوكي هنوز به ايران نيامده است

۱۳۸۸/۰۲/۰۸ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 15903
 آنفلوانزاي خوكي هنوز به ايران نيامده است
آنفلوانزاي فراگيري كه در سال‌هاي ۱۹۱۹ / ۱۹۱۸ ميلادي در اسپانيا آشكار شد، تاكنون سخت‌ترين آنفلوانزاي تاريخ بشر بوده كه در جريان آن ۴۰ ميليون نفر در كشورهاي مختلف كشته شدند. ويروس اين بيماري مرگبار قبل از سرايت به انسان، آنفلوانزاي پرندگان بود.
اما حالا نوبت نوع جديدي از اين بيماري مشترك شده؛ آنفلوانزاي خوكي بيماري جديدي است كه باز هم نگراني جهان را برانگيخته است.

البته هر چند رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت اعلام كرده آنفلوانزاي خوكي تاكنون هيچ موردي در قاره آسيا نداشته اما از آمريكا به اروپا منتقل شده است، با وجود اين وزارت بهداشت براي پيشگيري و كنترل اين بيماري در حالت آ‌ماده باش كامل است.

دكتر محمد مهدي گويا به فارس گفت: نخستين موارد بيماري آنفلوانزاي خوكي 18مارس؛ يعني 27 اسفند در مكزيك مشاهده شد اما تا 5آوريل مصادف با 16فروردين به‌دليل اينكه اين بيماري هيچ مورد مرگي نداشت جدي گرفته نشد.

وي اضافه كرد:‌ بيماري آنفلوانزاي خوكي از نوع H1N1 است كه قبلاً هم وجود داشته و شناخته شده است و همه‌گيري جهاني آنفلوانزا در سال‌هاي 1918 و 1919 نيز به‌علت شيوع همين نوع آنفلوانزا بوده است.

گويا بيان كرد:‌ با اين وجود بررسي‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه تغييراتي در ساختار اين ويروس در آنفلوانزاي خوكي به وجود آمده است. به همين علت از 5 آوريل شاهد موارد مرگ و مير ناشي از اين بيماري در مكزيك و آمريكا بوديم؛

به‌طوري كه براساس گزارش سازمان بهداشت جهاني از هزار و 300 فرد مبتلا به اين بيماري در مكزيك و آمريكا تاكنون 103 نفر جان خود را از دست داده‌اند. به همين علت خطر اين بيماري جدي گرفته شده است.

البته اين بيماري در مكزيك و آمريكا محدود نمانده و از روز گذشته مواردي در كلمبيا و حتي آلمان نيز مشاهده شده است. بنابراين ارزيابي سازمان بهداشت جهاني اين است كه با توجه به انتقال اين بيماري از يك قاره به قاره ديگر اين بيماري بايد جدي گرفته شود و برنامه جهاني براي كنترل اين بيماري اجرا شود.

دكتر گويا در ادامه گفت: سازمان بهداشت جهاني براي كنترل اين بيماري به‌زودي جلسه اضطراري و فوق‌العاده تشكيل مي‌دهد و دستورالعمل كنترل اين بيماري را به كشورها ابلاغ مي‌كند.

با اين حال كارشناسان درباره بيماري آنفلوانزاي خوكي، علل ابتلا و شيوه‌هاي درمان اعلام كردندكه آنفلوانزاي خوكي بيماري تنفسي خوك‌هاست كه از ويروس آنفلوانزا نوع «A» نشأت مي‌گيرد. به‌طور عادي اين ويروس به انسان‌ها آسيبي نمي‌رساند اما گاهي اوقات مي‌تواند انسان‌ها را نيز آلوده كند.

اغلب اوقات موارد انساني آنفلوانزاي خوكي نزد افرادي به وقوع مي‌پيوندد كه در فاصله نه چندان دوري در نزديكي خوك‌ها به‌سر مي‌برند اما امكان دارد ويروس از انسان به انسان ديگري منتقل شود. نوع جديد آنفلوانزا كه در مكزيك و آمريكا كشف شد تركيبي از ويروس‌هاي آنفلوانزاي خوكي، انساني و حاد پرندگان است.

كارشناسان در پاسخ به اين پرسش كه آيا نوع جديد ويروس آنفلوانزاي خوكي واگير است يا خير؟ مي‌گويند: مركز كنترل و پيشگيري بيماري‌ها در آمريكا به اين نتيجه رسيده است كه اين نوع جديد واگير از انساني به انسان ديگر منتقل مي‌شود اما تاكنون مشخص نشده است كه آيا اين نوع ويروس به آساني در ميان انسان‌ها شايع مي‌شود يا خير.

به گفته كارشناسان علائم آنفلوانزاي خوكي در ميان انسان‌ها به آنفلوانزاي انساني يعني تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگي شباهت دارد. برخي از افراد نيز پس از مبتلا شدن به اين بيماري دچار اسهال و استفراغ مي‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.56804s, 18q