چهارمورد پيوند همزمان قلب و ريه سال گذشته در اين بيمارستان انجام شد

۱۳۸۸/۰۲/۰۸ - ۱۵:۴۴ - کد خبر: 15916
چهارمورد پيوند همزمان قلب و ريه سال گذشته در اين بيمارستان انجام شد
دكتر رادمهر در گفت‌وگو با ايسنا ، با اشاره به انجام نخستين پيوند همزمان قلب و ريه در بخش جراحي قلب بيمارستان امام خميني (ره) در سال 78، گفت: در اين بخش تمام جراحي‌هاي پيشرفته دنيا انجام مي‌شود؛ به طوري که از سال 79 - 78 تاكنون دو مورد پيوند همزمان قلب و ريه براي اولين بار در كشور، صورت گرفته است.

اين فوق تخصص جراحي قلب دانشگاه علوم پزشکي تهران، ادامه داد: پيوند قلب نيز از جراحي‌هايي است كه از سال 77 در اين مركز آغاز شده و تعداد آن تاكنون به حدود 70 مورد رسيده است. در سال گذشته نيز 18 مورد پيوند قلب انجام شده كه نتايج آن موفقيت‌ آميز بوده است.

دكتر رادمهر با بيان اينكه انجام پيوند قلب و ريه طي سه سال گذشته در بيمارستان امام خميني (ره) سير صعودي داشته است؛ افزود: پيوند ريه همزمان با پيوند قلب در سال 77 در اين مركز آغاز شد؛ طوري كه در سال گذشته چهار مورد از اين نوع پيوند انجام شده است.

وي، ميزان موفقيت نتايج جراحي‌هاي قلب در بيمارستان امام خميني (ره) را بيش از 90 درصد عنوان كرد و گفت: در اين مركز سالانه حدود يك هزار عمل جراحي قلب بزرگسال و 400 مورد عمل جراحي قلب اطفال و نوزادان يك تا 30 روزه انجام مي‌شود. همچنين بيش از 200 مورد جراحي Ross در اين مركز انجام شده كه نتايج موفقيت آميزي را به دنبال داشته است.

دكتر رادمهر با اشاره به ظرفيت اين مركز براي توريسم درماني، گفت: اين مركز نه تنها مرجع بيماران سراسر كشور است بلكه بيماراني از كشورهاي همسايه از جمله عراق، آذربايجان و ... نيز به آن مراجعه مي‌كنند. اين در حالي است كه اين امر تاكنون به صورتي مدون و برنامه‌ريزي شده صورت نگرفته كه اميدوارم اقدامات قانوني آن توسط مسوولان وزارت بهداشت فراهم شود.

اين فوق تخصص جراحي قلب دانشگاه علوم پزشکي تهران، گفت: در ايران سالانه حدود 50 هزار عمل جراحي قلب انجام مي‌شود كه عمده آن مربوط به عمل باي پس عروق كرونر است. بنابراين هنگام شركت در كنگره‌هاي بين‌المللي به خوبي شاهد آن هستيم كه آمار ما با آمار جهاني قابل مقايسه است.

وي در ادامه با بيان اين كه عمل جراحي هموگرافت با استفاده از پيوند دريچه انسان به بيمار براي نخستين بار در بيمارستان امام خميني(ره) انجام شد، ادامه داد: به اين ترتيب در مركز فرآورده‌هاي پيوند، دريچه‌ها فرآوري شده و به ساير مراكز درماني در تهران و شهرستان‌ها فرستاده مي‌شود. اين امر علاوه بر نجات جان بيماران، صرفه جويي ارزي را نيز براي كشور به همراه دارد.

دكتر رادمهر همچنين فرهنگ‌سازي در زمينه اهدا اعضاء بيماران مرگ مغزي در كشور را ضروري دانست و خاطرنشان کرد: هر بيمار مرگ مغزي مي‌تواند حداقل جان 10 بيمار را نجات دهد. هرچند كه پذيرفتن اين كار براي خانواده‌ها دشوار است؛ اما با اين تصميم خود مي‌توانند از پاداش معنوي اين كار بهره‌مند شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.95302s, 18q