ناكارآمدي سيستم سلامت در كشور،واقعيتي غيرسياسي است

۱۳۸۸/۰۲/۱۰ - ۱۱:۳۳ - کد خبر: 15934
ناكارآمدي سيستم سلامت در كشور،واقعيتي غيرسياسي است
شاهرخ رامين در نطق ميان دستور خود با تبريك روز پرستار و ولادت حضرت زينب(س)، به عنوان يكي از اعضاي نظام سلامت به پرستاران پرتلاش و فداكار گفت: آثار و نتايج مناسبت‌هايي كه طيف و لايه خاصي از جامعه را تشكيل مي‌دهد و اختصاص روزها به نام خدمتگزاران كشور مانند معلم، كارگر، پرستار و پزشك و ساير اصناف به نوعي يك يادآوري براي تامل در محدوده وظايف و آثار مستقيم و غيرمستقيم و كوتاه مدت و بلندمدت خدمات اين اقشار است.

وي خاطرنشان كرد: اين نام‌گذاري‌ها مي‌تواند نقطه عطف توجه به وضعيت عمومي اين مشاغل و افراد باشد.

عضو هيات رييسه كميسيون بهداشت مجلس با اشاره به اين كه به عنوان يك پزشك كه افتخار نمايندگي مجلس شوراي اسلامي را يافته‌ام مواردي را در ارتباط با نظام سلامت و بهداشت و درمان متذكر مي‌شوم، اظهار داشت: از مجلس شوراي اسلامي به خاطر تصويب لايحه ارتقا بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت كه زمينه مناسبي را براي احقاق حقوق كاركنان باليني بيمارستان‌هاي رواني، سوختگي و مشمولين موضوع ماده 16 قانون سازمان نظام پرستاري شاغل در بخش‌هاي دولتي و غيردولتي و مستثني شدن آنها از شمول ماده 75 قانون كار را فراهم نمودند، تشكر مي‌كنيم.

نماينده مردم دماوند و فيروزكوه ابراز اميدواري كرد تاييد شوراي نگهبان اين لايحه را وارد مدار ابلاغ و اجرا و دستيابي به اهداف مدنظر كند، و گفت: البته حرفه پرستاري به ويژه براي بانوان جزو مشاغل سخت و زيان‌آور است و چنانچه دولت اين نظر را بپذيرد و پرستار پرتلاش و كم توقع را از مزاياي مواد 67 و 68 قانون مديريت خدمات كشوري برخوردار كند گامي بزرگ در تكريم شأن و منزلت پرستاران را برداشته است.

رامين يادآور شد: ماده 75 قانون كار صراحت دارد كه زنان نبايد در مشاغل سخت و زيان‌آور اشتغال داشته باشند و دقيقا به همين علت بانوان پرستار از شمول ماده 75 قانون كار مستثني شدند.

وي گفت: با اقدام مجلس در اصلاح لايحه ارتقاء بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت دولت مي‌تواند ساعت كاري بخش‌هاي دولتي و غيردولتي را در نوبت‌هاي شب و ايام تعطيل با ضريب 5/1 و نوبت عصر را با ضريب يك و 2 دهم محاسبه كند؛ اين اقدام نگاه كارشناسي ويژه را نشان مي‌دهد كه اميدواريم اين مصوبه اجرايي و عملياتي شود.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: بر اساس نرم جهاني بايد به ازاي هر پزشك سه پرستار در نظام بهداشت و درمان شاغل باشند، حال آن كه در ايران پزشكان شاغل 5/1 برابر پرستاران شاغل هستند؛ يعني در مقابل 53 هزار پرستار 70 هزار پزشك اشتغال دارند.

اين نماينده مجلس با اشاره به اين حتي در بخش‌هايي مانند ضايعات نخاعي كمبود پرستار وجود دارد، اظهار داشت: كمبود پرستار در بيمارستان‌ها لطمات جبران‌ناپذير اقتصادي اجتماعي دارد؛ از اين منظر كه در جراحي‌هاي پيوند قلب، كليه، ريه و كبد بار اصلي مسووليت در قبل و بعد از عمل جراحي به عهده پرستاران است، لذا كمبود پرستار مي‌تواند سرانجام فرآيند را با شكست مواجه كند.

مخبر كميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه ناكارآمدي سيستم سلامت را در كشور واقعيتي كاملا غيرسياسي و غيرمرتبط با دولت عنوان كرد و گفت: پس از پيروزي انقلاب اسلامي دولت همواره هزينه‌هاي درماني را پرداخت كرده است و ما بايد به نظام سلامت به عنوان يك سيستم فني و تخصصي نگاه كنيم.

رامين با استناد و اشاره به آمارهاي جهاني در اين خصوص ادامه داد: بر اساس آخرين گزارش سازمان جهاني بهداشت، به ازاي هر دو هزار نفر ايراني يك پزشك وجود دارد و رتبه كشور ما در جهان 130 است، كه بايد در كليت نظام سلامت مورد توجه قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.87425s, 18q