جهان با آنفلوانزاي خوكي دست به گريبان است

۱۳۸۸/۰۲/۱۰ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 15935
جهان با آنفلوانزاي خوكي دست به گريبان است
روزنامه فينشيال تاميز در گزارشي در اين رابطه آورده است: با انتشار بين‌المللي آنفلوآنزاي خوكي تقريبا در تمام كشورهاي جهان سفر به مكزيك بيشترين آمار تلفات را داشته است، ممنوع شده و اين امر نشانه‌اي از ايجاد تنش‌هايي بين دولتهاي دنيا و سازمانهاي بين المللي است. دفاتر ارائه ويزاي رايگان ژاپن در مكزيك تعطيل شده و آمريكا و اتحاديه اروپا و برخي ديگر از دولتها به مردم خود توصيه مي‌كنند كه از سفر غير ضروري به مكزيك بپرهيزند. اين در حالي است كه هنوز سازمان جهاني بهداشت اقدام اندكي براي جلوگيري از انتشار ويروس انجام داده است.

اين نقش‌ها در عين حال بين مسكو و واشنگتن نيز مشاهده مي‌شود چرا كه روسيه تلاش مي‌كند واردات گوشت از آمريكا به اين كشور را ممنوع كند اما سفارت آمريكا هنوز دليلي براي اين اقدام نمي‌بيند. از سوي ديگر اين اقدامات پيشگيرانه و محتاطانه روي فعاليت شركت‌هاي هواپيمايي نيز تاثير مي‌گذارد و قطعا تاثير نامطلوبي برجاي خواهد گذاشت. اين در حالي است كه خبرگزاري رويترز خبر از افزايش شمار مبتلايان به آنفلوانزاي خوكي در آمريكا مي‌دهد.

بر اساس اين گزارش، تعداد مبتلايان در آمريكا هم اكنون به 65 نفر در شش ايالت مختلف رسيده است و مقامات و مسوولان قانونگذار از دولت درخواست كردند كه در برابر هشدار پزشكان نسبت به احتمال همه گيري اين بيماري در كشور واكنش مناسب نشان دهند.

باراك اوباما رييس جمهور آمريكا نيز از كنگره مبلغ 5/1 ميليارد دلار ديگر به منظور تقويت واكنش كشور در برابر شيوع بيماري درخواست كرده است. بر اساس آخرين آمار مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا تا اين لحظه 1 مورد ابتلا در كاليفرنيا، دو مورد در كنزاس،‌45 مورد در نيويورك، يك مورد در اوهايو و شش مورد ابتلا نيز در تگزاس گزارش شده است. هرچند كه در مكزيك اين نسخه جديد ويروس آنفلوآنزا جان 149 نفر را تاكنون گرفته اما نمونه‌هايي كه در ساير نقاط جهان مشاهده شده خفيف و قابل درمان بوده‌اند.

به گزارش ايسنا، از سوي ديگر مقامات سازمان جهاني بهداشت اعلام كردند كه به طور كلي در سراسر جهان 79 مورد ابتلا به اين بيماري در آزمايشگا‌ه‌ها مورد تاييد قرار گرفته است. همچنين مقامات آمريكايي در اقدامي ديگر دستور غربالگري سربازان اين كشور در عراق را صادر كرده‌اند.

خبرگزاري رويترز هم چنين اعلام كرد كه فعاليت شركت‌هاي هواپيمايي در سراسر جهان تحت تاثير ترس و وحشت جهاني، ناشي از شيوع اين بيماري قرار گرفته است. اما آنفلوآنزاي خوكي بيش از هر منطقه ديگري به كشور مكزيك بار سنگيني را چه به لحاظ بهداشتي و چه به لحاظ اقتصادي تحميل كرد تا حدي كه حتي ارزش پول اين كشور نيز تحت تاثير قرار گرفته و سقوط كرد. مسوولان مكزيكي هنوز در جستجوي موارد احتمالي جديد ابتلا به بيماري هستند. مردم از خانه‌هاي خود خارج نمي‌شوند و مدارس و امكان عمومي نيز در اغلب نقاط تعطيل است.

به گفته مسوولان؛ تاكنون شمار مبتلايان مكزيكي به آنفلوآنزاي خوكي به 2 هزار و 498 تن رسيده است. در خارج از مكزيك و آمريكا نيز مواردي از شيوع بيماري گزارش شده است. براي مثال شبكه خبري اسكاي اعلام كرد: 9 انگليسي پس از تماس با يك زوج مكزيكي مبتلا به آنفلوانزاي خوكي و بازگشت از اين كشور به وطن خود دچار علائم اين بيماري شده‌اند. ظاهرا يكي از مسافران پس از وارد شدن به فرودگاه ماسك خود را بر مي‌دارد و اين امر منجر به انتشار ويروس مي‌شود.

ابتلاي اين افراد به نوع خفيف بيماري مورد تاييد قرار گرفته و آنها هم اكنون در خانه تحت درمان دارويي قرار دارند. همچنين 14 اسكاتلندي كه اخيرا به مكزيك و آمريكا سفر كرده بودند تحت آزمايش قرار گرفته‌اند. در ايرلند نيز چهار نفر ديگر پس از بازگشت به كشور هم اكنون تحت آزمايش هستند. با اعلام خبر شيوع بيماري برنامه تورهاي انگليسي به مكزيك كه به منظور تنوع در ايام تعطيلات برقرار بوده‌اند، لغو شدند.

به گزارش ايسنا، نيوزلند نيز بعنوان اولين كشور در منطقه آسيا اقيانوسيه مواردي از ابتلا به اين بيماري را در اين كشور تاييد كرده است و به اين ترتيب پاي آنفلوانزاي خوكي به اين منطقه باز شد. در كانادا نيز تعداد مبتلايان به اين آنفلوانزا به 13 نفر رسيده و از سوي مقامات بهداشتي اين رقم مورد تاييد قرار گرفته است. دولت اين كشور نيز از مردم خود خواست از سفرهاي غير ضروري به مكزيك خودداري كنند و تورهاي بين دو كشور لغو شد.

خبرگزاري شينهوا هم اعلام كرد: دومين مورد ابتلا به اين بيماري در اسپانيا تاييد شد. اين در حالي است كه بر اساس گزارش رويترز 25 نفر در اسپانيا مظنون به ابتلا هستند. اولين اسپانيايي مبتلا به بيماري يك دانشجوي 24 ساله بوده كه پس از بازگشت از سفر مكزيك بيماري را به كشورش آورده است.

به گزارش ايسنا، علاوه بر كشورهاي فوق در فرانسه يك مورد مشكوك در كره جنوبي يك مورد مشكوك و در اسرائيل يك مورد ابتلا به آنفلوآنزاي خوكي گزارش شده است. در عين حال كشورهايي چون كوبا و آرژانتين نيز برنامه پروازهاي خود به مكزيك را معلق گذاشته‌اند. هنگ كنگ هم كه تجربه ناخوشايندي از بيماري سارس داشته است هم اكنون اقدامات محتاطانه شديدي را در برابر آنفلوآنزاي جديد صورت داده است. اين نگراني در بخشي از كشورها به حدي است كه حتي از واردات ماكيان از كشورهاي ديگر نيز خودداري مي كنند. از سوي ديگر، مقامات بهداشتي اعلام كردند كه توليد واكسن آنفلوآنزاي خوكي ممكن است چندين ماه به طول انجامد. اين در حالي است كه برخي از كارشناسان معتقدند: توليد واكسني كه براي پيشگيري از اپيدمي اين بيماري توان و كارايي كافي را داشته باشد چند سال طول مي‌كشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.50787s, 18q