سونوگرافي ديجيتال تشخيص بيماريهاي مفصلي عضلاني را در مراحل اوليه ميسر مي‌كند

۱۳۸۸/۰۲/۱۰ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 15937
سونوگرافي ديجيتال تشخيص بيماريهاي مفصلي عضلاني را در مراحل اوليه ميسر مي‌كند
دبير بيست و پنجمين كنگره بين المللي راديولوژي ايران از بهره‌گيري يك روش جديد با استفاده از راديولوژي ديجيتال خبر داد كه به كمك آن مي‌توان بيماريهاي مفصلي - عضلاني را در مراحل اوليه ابتلاي شخص به بيماري تشخيص داد.

دكتر منصور فاتحي در حاشيه برپايي بيست و پنجمين كنگره انجمن راديولوژي ايران با اعلام اين خبر افزود: اين شيوه علاوه بر امكان تشخيص زودهنگام بيماري به پزشك اين امكان را مي‌دهد كه سير بهبود بيمار را از طريق تهيه تصاوير در طول مدت درمان دنبال كند.

وي تصريح كرد: با توجه به اهميت اين موضوع از يك سو و از سوي ديگر توسعه تكنولوژي كه تشخيص بسياري از بيماريها را در مراحل اوليه امكانپذير مي‌سازد، موضوع اصلي كنگره امسال بيماريهاي دستگاه عضلاني و حركتي انتخاب شده است.

دكتر فاتحي ادامه داد: به دليل نو بودن اين رشته و با وجود بهره گيري از آن در كشورهاي پيشرفته‌، راديولوژيست‌ها آشنايي كمي با اين مقوله دارند كه افزايش دانش پزشكي راديولوژيست‌ها كه يكي از اهداف اين كنگره است مي‌تواند سبب صرفه جويي در زمان و وقت بيمار و پزشك شود.

وي از سي تي اسكن‌هاي مدرن به عنوان تكنيك نوين ديگري نام برد كه به كمك تهيه تصاوير سه بعدي از ستون فقرات و اندام‌ها تحول عظيمي در دانش پزشكي ايجاد كرده و به درك بهتر پزشكان از اقدام‌ها پيش از عمل جراحي منجر مي‌شود.

دكتر فاتحي تصريح كرد: با افزودن قطعه‌اي خاص به دستگاه‌هاي سونوگرافي امكان تصويربرداري از مچ دست‌ها، آرنج، زانو، شانه و ساير اندام‌ها پديد آمده كه اين امر مزيت‌هاي زيادي از جمله صرفه جويي در زمان و هزينه نسبت به روش MRA دارد.

وي با تاكيد بر توسعه راديولوژي ديجيتال يادآور شد: تجربه كشورهاي پيشرفته نشان داده است كه سرمايه گذاري اوليه روي راديولوژي ديجيتال سبب بازگشت 3 تا 5 ساله سرمايه مي‌شود.

دبير بيست و پنجمين كنگره راديولوژي همچنين از دقت تشخيص راديولوژي ديجيتال به عنوان عمده ترين مزيت اين شيوه نام برده تاكيد كرد: به كمك نرم افزارهاي تشخيصي در تصويربرداري مي‌توان تا 99 درصد دقت تشخيص را افزايش داد.

وي ادامه داد: دقت اين تصاوير به ويژه در ماموگرافي به امكان تشخيص دقيق‌تر توده‌هاي پستان كمك شاياني مي‌كند.

به گفته دكتر فاتحي در بيست و پنجمين كنگره بين‌المللي راديولوژي ايران آخرين دستاوردهاي علم تصوير برداري با حضور ميهمانان داخل و خارج كشور ارايه مي‌شود.

وي موضوع مديريت در راديولوژي را به عنوان يكي از محورهاي كليدي اين همايش برشمرد.

لازم به ذكر است، اين كنگره تا روز جمعه 11 ارديبهشت ماه به كار خود ادامه مي‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.57995s, 18q