مراقبت آغوشي در بهبود رشد نوزاد موثر است

۱۳۸۸/۰۲/۱۰ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 15938
مراقبت آغوشي در بهبود رشد نوزاد موثر است
يافته‌هاي اين پژوهش كه با هدف بررسي تأثير استفاده ازKMC ( مرلقبت آغوشي يا کانگورويي) در مراقبت از نوزادان LBW (نارس) صورت گرفته است، نشان مي دهد که مراقبت آغوشي باعث تنظيم وضعيت قلب و تنفس نوزاد، افزايش رضايتمندي مادر، کاهش افسردگي پس از زايمان، افزايش ارتباط عاطفي بين مادر و نوزاد و بهبود شاخص‌هاي رشد عقلي و کودک مي شود.

لازم به ذکر است که مراقبت هاي آغوشي نوعي مراقبت از نوزادان نارس است که در آن نوزاد در تماس پوستي طولاني قرار مي گيرد. اين روش قابل استفاده آسان و موثر براي ارتقاي سلامتي و بهداشت نوزادان نارس مي باشد و همچنين کمک مي کند تا نوزاد موردنظر به سطح نوزادان رسيده برسد.

بنابراين يافته‌ها و باتوجه به شاخص هاي مرگ و مير نوزادان نارس که در کشورمان 23 نفر در هر 1000 نوزاد مي باشد توصيه مي شود جهت کاهش مرگ و مير نوزادان طرح مراقبت آغوشي در کشورمان به عنوانه يک طرح ملي در نظر گرفته شده و عملياتي گردد.

گفتني است که هر ساله 20 ميليون نوزاد LBW (نارس) در سراسر جهان متولد مي شوند که هزينه سنگيني را به سيستم بهداشتي و اجتماعي در کشورهاي در حال توسعه تحميل مي کنند. مراقبت از نوزادان نارس پيچيده و نيازمند وسايل گران و پرسنل ماهر است و استرس زيادي را به خانواده وارد مي کند.

تحقيق حاضر يک مطالعه مروري است که نتايج حاصله از آن در خلاصه مقالات کنگره ملي سلامت خانواده به چاپ رسيده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.39221s, 18q