خال‌هاي بزرگ و نامنظم را جدي بگيريد

۱۳۸۸/۰۲/۱۰ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 15943
خال‌هاي بزرگ و نامنظم را جدي بگيريد
دکتر زهرا حلاجي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، تصريح کرد: ملانوم به يک تومور بدخيم با منشأ ملانوسيت پوست اطلاق مي‌شود، ملانوسيت‌ها سلول‌هايي هستند که رنگ دانه پوست را توليد مي‌کنند.

وي افزود: ملانوسيت‌ها روي پوست، خال‌ها را تشکيل مي‌دهند و در صورت بدخيم شدن ايجاد ملانوم مي‌کنند.

دکتر حلاجي با اشاره به علل مؤثر در بروز ملانوم‌ها گفت: عوامل ژنتيکي و سابقه خانوادگي به ويژه ابتلاي افراد درجه يک در فاميل در بروز اين بيماري دخيل هستند و فرد را مستعد ابتلا به اين بيماري مي‌کنند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: بروز رنگ‌هاي قهوه‌اي در افرادي که حمام آفتاب مي‌گيرند و دچار آفتاب سوختگي منجر به تاول مي‌شوند زنگ خطري براي ايجاد ملانوم است.

وي اظهار کرد: ملانوم در هر نقطه از بدن که ملانوسيت وجود داشته باشد ممکن است بوجود بيايد مانند روي پوست، ناخن، داخل مخاط دهان و ساير نقاط مخاطي.

متخصص بيماري‌هاي پوست تصريح کرد: ملانوم در کف دست يا پا يا روي ناخن به شکل يک خال با اندازه بزرگ و نامنظم با رنگ‌هاي متفاوت مشخص مي‌شود که با خال‌هاي معمولي متفاوت است.

وي افزود: ملانوم روي ناخن به صورت يک خط طولي قهوه‌اي ظاهر مي‌شود که جهت اطمينان از نبود ملانوم نمونه برداري ضروري است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: در صورتي که بيمار با تأخير مراجعه کند و لکه را جدي نگيرد در صورت بدخيم بودن بيماري به سرعت در ساير مناطق بدن پيشرفت مي‌کند.

دکتر حلاجي در پايان گفت: در صورت تشخيص به موقع ملانوم با جراحي و برداشت پوست و غدد لنفاوي اطراف آن و طي دوره درمان بيماري مداوا مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69957s, 18q