حذف درازمدت شير از سبد غذايي موجب بيماري عدم تحمل لاكتوز مي‌شود

۱۳۸۸/۰۲/۱۶ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 15975
حذف درازمدت شير از سبد غذايي موجب بيماري عدم تحمل لاكتوز مي‌شود
دكتر فريده شيشه‌بر، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز، در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: افراد مبتلا به اين بيماري هنگام نوشيدن شير دچار اسهال و دل درد مي‌شوند.

وي افزود: آنزيم لاكتوز كه در روده توليد مي‌شود وظيفه هضم قند لاكتوز شير را به عهده دارد و اگر در بدن فردي به هر دليل اين آنزيم توليد نشود، فرد دچار عدم تحمل لاكتوز خواهد شد و قند لاكتوز در روده وي باقي مانده و دچار درد، دل‌پيچه و اسهال مي‌شود.

اين متخصص تغذيه تصريح كرد: عدم تحمل لاكتوز گذراست و معمولا پس از عفونت‌هاي روده‌اي و يا زماني كه فرد دچار اسهال مي‌شود به وجود مي‌آيد و خود به خود نيز از بين مي‌رود.

شيشه‌بر تصريح كرد: عدم تحمل دائمي لاكتوز يك بيماري ارثي است و بعضي افراد به صورت مادرزادي به آن مبتلا هستند. اين افراد در دوران نوزادي نيز قادر به هضم شيشه مادر نيستند.

وي خاطرنشان كرد: عدم تحمل دائمي لاكتوز درمان قطعي ندارد و لازم است شير به طور كامل از زنجيره غذايي اين افراد حذف شده و شير بدون لاكتوز جايگزين آن شود.

اين متخصص تغذيه گفت: علت ديگر شيوع اين بيماري، حذف درازمدت شير از سبد غذايي و عادت نداشتن به مصرف شير است. در نتيجه فرد پس از مصرف ناگهاني شير دچار عوارض عدم تحمل لاكتوز خواهد شد.

وي عنوان كرد: به دليل اين كه فرد مدت زمان زيادي شير مصرف نكرده، آنزيم لاكتوز در روده وي ساخته نشده است و پس از مصرف شير قادر به هضم آن نخواهد بود. اين افراد بايد مصرف شير را به تدريج آغاز كرده تا روده فرصت كافي براي ساخت آنزيم لاكتوز داشته باشد. مصرف ماست و پنير مشكلي ايجاد نخواهد كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.30855s, 18q