چگونه مي‌توان باكتري‌ها را خلع سلاح كرد؟

۱۳۸۸/۰۲/۱۶ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 15981
چگونه مي‌توان باكتري‌ها را خلع سلاح كرد؟
‌مجله علمي ساينس با بررسي اين روش در يك مقاله جديد به راه كار تازه‌اي براي مقابله با عفونتهاي مقاوم به آنتي بيوتيك‌ها اشاره كرده است.

اين يافته‌ها كه در نشريه پيشرفتهاي آكادمي ملي علوم آمريكا نيز به چاپ رسيده مي‌تواند منجر به توليد داروهايي شود كه به ميزان فزاينده‌اي قادر هستند عوامل بيماري زاي مقاوم به آنتي بيوتيك‌ها را خلع سلاح كنند.

بر اساس اين گزارش، «پسودوموناس آئروگينوسا» يكي از خطرناكترين و مهمترين عوامل بيماري‌زاي بيمارستاني است. اين ميكروب عامل شايع بروز عفونتهاي ريوي در بيمارستانها محسوب مي‌شود و در عين حال در مجاري گوارشي 20 درصد از كل مردم آمريكا و 50 درصد از بيماران بستري شده در اين كشور يافت مي‌شود. اين ميكروب يكي از صد نوع باكتري است كه در مجاري گوارشي انسان كلوني تشكيل مي‌دهد و معمولا بي ضرر به نظر مي‌رسد. حتي ممكن است گاهي براي ميزبان خود سودمند نيز باشد. اما زماني كه بدن ميزبان بر اثر عاملي چون بيماري يا جراحي ضعيف شود اين ميكروب با عنوان اختصاري P.A مي‌تواند سبب بروز عفونت، التهاب و يا حتي مرگ وي شود. اما اينكه چرا اين ميكروب ناگهان مي‌تواند بر ميزبان خود غالب شود سوالي است كه مدتها ذهن محققان را مشغول كرده است. تا اينكه دانشمندان بالاخره علت اين واكنش را پيدا كردند. دانشمندان از مدتها پيش مي‌دانسته‌اند كه ميزان فسفات آلي پس از عمل جراحي يا پيوند عضو در بدن كاهش مي‌يابد.

محققان دانشگاه شيكاگو در توجيه اين مطلب چنين فرض كرده‌اند كه فقدان يا كمبود فسفات در مجاري روده‌اي تحت فشار، به ميكروب P.A علامت مي‌دهد كه به يك موجود كشنده تبديل شود. اين يافته‌ها ديد تازه‌اي درباره مكانيسم‌هايي ارائه مي‌كند كه با استفاده از آنها ميكروب P.A‌ مي‌تواند از كلوني‌هاي مسالمت آميز به يك عامل بيماري زاي كشنده در شرايط خاص تبديل شود. باكتري‌ها فسفات را بعنوان يك ماده غذايي مهم براي خود جستجو مي‌كنند.

يافته‌هاي اين پژوهش مي‌تواند منجر به يك محصول دارويي شود كه سطح فسفات را در بدن و در روده‌هاي بيماران دوباره به حد سلامت بازگرداند تا باكتري‌ها قدرت كشندگي خود را از دست بدهند و درعين حالي كه نمي‌ميرند و نابود نمي‌شوند اما خلع سلاح و بي‌خطر شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.40518s, 18q