گزارش مستند و علمي براي گسترش توزيع شربت ترياك ارايه نشده است

۱۳۸۸/۰۲/۱۷ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 15997
گزارش مستند و علمي براي گسترش توزيع شربت ترياك ارايه نشده است
دكتر محمدباقر صابري زفرقندي با بيان اينكه شربت ترياك موضوع جديدي نيست و سابقه توزيع ترياك در قالب تركيبات ترياكي، شربت و قرص به سالهاي پيش از انقلاب برمي‌گردد، اظهار كرد: ساير كشورها هم اين امر را تجربه كرده‌اند.

وي ادامه داد: از سال 84 در ايران استفاده از تركيبات ترياكي براي درمان مدنظر وزارت بهداشت قرار گرفت و به صورت طرح تحقيقاتي بررسي شد كه تاكنون گزارش مستند و علمي كه قابليت گسترش شربت ترياك به سراسر كشور را تاييد كند به دست نيامده است.

مدير كل سلامت رواني اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با بيان اينكه نتايج طرح‌هاي تحقيقاتي تابع يك‌سري ضوابط و ساز و كارهاي تحقيقاتي و پژوهشي است، افزود: نتايج طرح تحقيقاتي را نمي‌توان با دستور يا خواسته افراد تغيير داد.

دكتر زفرقندي ادامه داد:‌ از آنجايي كه حجم نمونه در طرح تحقيقاتي كم بوده بنابراين نتايج مورد نظر بدست نيامده است.

وي افزود: از سال گذشته مقرر شد كه تعداد مراكز و گستره مراكز از تهران به شهرستانها و ساير استانها توسعه يابد كه براي اين كار نيازمند اعتبارات بوديم كه مي‌بايستي ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختيار وزارت بهداشت قرار مي‌داد.

مدير كل سلامت رواني اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت افزود: چون وزارت بهداشت مسووليت اين پروژه تحقيقاتي را بر عهده داشت اولين سوال مطرح اين بود كه آيا مي‌خواهيد شربت ترياك در پكيج‌هاي دارويي و يا مدلهاي دست ساز توزيع شود.

دكتر زفرقندي گفت:‌ وزارت بهداشت از توزيع شربت ترياك غير از پكيج‌هاي دارويي با دلايل علمي و منطقي مخالفت كرد چون وقتي پروژه آزمايشي طراحي مي‌شود بايد شناسنامه آن مشخص شود.

وي با بيان اينكه اعتبار ستاد مبارزه با مواد مخدر به علل اداري و يا هر دليل ديگر با تاخير به وزارت بهداشت ارسال شد، افزود: همچنين اعتبار از كانالي به سمت وزارت بهداشت رسيد كه كارشناسان مالي نمي‌توانستند آن را هزينه كنند از اين رو به ستاد برگشت خورد. با اين حال با استفاده از اعتبارات خود، بخش مطالعاتي طرح را آغاز كرديم.

دكتر زفرقندي علت تاخير در توليد شربت ترياك را به دلايل فني برشمرد و افزود: هميشه توليد دارو براي اولين بار در كشور زمان بر است چون بايد خط توليد را تغيير و مواد اوليه تعريف شود كه پروسه زمان بري است.

وي با بيان اينكه تركيبات الكلي داروي اوليه به شكلي بود كه ابهامات جدي را ايجاد مي‌كرد، گفت: توليد دارو اصلاح شد سپس چهار مركز از وزارت بهداشت و شش مركز مربوط به سازمان زندانها و بهزيستي براي اين طرح مشخص شدند تا مجري طرح (دانشگاه‌هاي علوم پزشكي) با مراجعه به آن مراكز طرح را آغاز كنند كه اولين مراكز آماده مراكز وابسته به وزارت بهداشت بود.

مدير كل سلامت رواني اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با بيان اينكه نتايج اوليه اين طرح كه به صورت غير رسمي اعلام شد هنوز اجازه توسعه كشوري استفاده از شربت ترياك را نداده است، گفت: ما منتظريم تا پس از تجزيه و تحليل نتايج به وزارت بهداشت به عنوان سياستگذار امر درمان اجازه مصرف شربت ترياك داده شود.

دكتر زفرقندي با بيان اينكه نتايج اوليه طرح حاكي از آن است كه شربت ترياك براي افراد سالمند، معتادان تزريقي و يا كساني كه از روشهاي درماني ديگر استفاده مي‌كنند موثر است، ‌افزود: مشابه آن براي شربت متادون در كشور اتفاق افتاد و متادون پس از كسب نتايج مطلوب از طرح تحقيقاتي وارد بازار شد.

وي با بيان اينكه بنا بر مصوبه كميته درمان ستاد قرار نبود شربت ترياك رسانه‌اي شود، گفت: اين مصوبه فقط از سوي وزارت بهداشت مورد اقدام واقع شد.

مديركل سلامت رواني اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت گفت: براي ورود يك روش درماني كه تجربه‌اي از آن در دست نيست بايد به نتايج طرح‌هاي تحقيقاتي تابع ضوابط متدولوژي پژوهش استناد كرد.

به گزارش ايسنا، دكتر زفرقندي با تاكيد بر نقش قوه قضاييه در پيشگيري از وقوع جرم افزود: اگر به درستي عمل شود فضاي مانور شبكه‌هاي قاچاق، محدود و هزينه مصرف مواد مخدر در كشور افزايش مي‌يابد و طبيعتا شروع اوليه سوء مصرف مواد مخدر اصلاح مي‌شود.

دكتر زفرقندي با بيان اينكه اين راهبرد بسياري ديگر از كشورهاست، افزود: اگر طرح نيروي انتظامي در اين راستا مورد ارزيابي قرار گيرد طرح بسيار موثري است و مي‌توان از آن به عنوان مقوله پيشگيري ياد كرد.

وي ادامه داد: چنانچه ناجا در كنار جمع آوري معتادان در پي هدايت آنان به مراكز درماني باشد به نوعي مبارزه با توزيع كنندگان جزء به شمار مي‌آيد و اين دو در كنار هم نتيجه بخش است. اين در حالي است كه مبارزه قاطع با سرشاخه‌هاي توزيع مواد مخدر به بهانه اين كه اعتياد بيماري است نبايد به دست فراموشي سپرده شود.

مدير كل سلامت رواني اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت، درمان را در صورت اجراي سياست‌هاي كاهش تقاضا موثر برشمرد و افزود: در چند سال اخير وجهه مقابله كم رنگ شده است اما وزارت بهداشت آمادگي خود را در خصوص اين اقدام نيروي انتظامي (جمع آوري معتادان) اعلام مي‌كند تا خدمات درماني مناسب را به معتادان ارايه كند.

دكتر زفرقندي با بيان اينكه هر فرد صاحب صلاحيت اعم از بخش خصوصي و دولتي مي‌تواند درمان معتادان را بر عهده گيرد، افزود: البته طبق قانون متولي درمان معتادان وزارت بهداشت است. اما چون برداشتهاي متفاوتي از برخي از قوانين شده است اين چندگانگي آسيب‌هايي را به روند درمان اعتياد كشور وارد كرده است.

وي به نظر مثبت سياستگذاران كلان كشور به ويژه مجلس، رياست جمهوري و ساير نهادها در خصوص يكپارچه سازي در سياستگذاري و برنامه‌هاي درماني اشاره كرد و افزود: داروي متادون جزو داروهاي تحت نظارت است و از تعهدات بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران، نظارت و كنترل داروهاي مخدر است.

مدير كل سلامت رواني اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با بيان اينكه با كنترل و نظارت بر داروي متادون اين دارو به بازار قاچاق سوق پيدا نمي‌كند، افزود: اين تئوري كه اگر متادون به فراواني در بازار در دسترس باشد جلو شبكه قاچاق مواد مخدر را خواهد گرفت از سوي بسياري از كارشناسان بيهوده تلقي شده است. چون مافياي توزيع مواد مخدر به راحتي با هزينه اندكي دارو را از بازار جمع آوري و جايگزين آن داروي خطرناكتري را وارد بازار مي‌كند.

دكتر زفرقندي شاهد مثال آن را ترامادول دانست و افزود: اين دارو كه به راحتي در دسترس قرار گرفت زمينه سوء استفاده را فراهم كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.94488s, 18q