حفظ وزن متعادل، لازمه جلوگيري و کنترل لنف ادم در بيماران مبتلا به سرطان سينه است

۱۳۸۸/۰۲/۱۷ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 16010
حفظ وزن متعادل، لازمه جلوگيري و کنترل لنف ادم در بيماران مبتلا به سرطان سينه است
در اين بررسي كه توسط گروهي از محققان مرکز بيماريهاي پستان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران و مرکز تحقيقات سرطان دانشگاه مشهد و شهيد بهشتي با هدف شناسايي عوامل خطر از ايجاد لنف ادم در مبتلايان به سرطان پستان انجام شد، آمده است: بيماران مبتلا به سرطان پستان به دنبال ماستكتومي( برداشتن سينه)، تخليه غدد لنفاوي زير بغل و راديوتراپي پس از جراحي بدليل اختلال در تخليه لنف اندام فوقاني در سمت جراحي شده به عارضه لنف ادم دچار مي شوند که موجب اختلال در کيفيت زندگي افراد مي شود.

اين مطالعه طي دو سال بر روي بيماران مراجعه کننده به کلينيک هاي پيگيري مرکز بيماريهاي پستان و دو مرکز دانشگاه هاي مشهد و شهيد بهشتي به صورت جمع آوري اطلاعات از طريق پرسشنامه صورت گرفته است.

در اين بررسي 410 بيمار به صورت 123 مورد و 287 بيمار به صورت شاهد وارد مطالعه شدند. شيوع لنف ادم در جهت تحت مطالعه 30 درصد تعيين شده در اين بررسي حجم توده بدني بالا، تعدد غدد لنفاوي درگير و مدت زمان سپري شده از جراحي، سابقه عفونت و يا آسيب عضو به عوامل خطرساز لنف ادم معرفي شدند.

نتايج اين مطالعه حاکي است: کنترل عوامل خطرساز لنف ادم بويژه حفظ وزن متعادل با رعايت رژيم غذايي صحيح و فعاليت بدني مناسب پس از جراحي از اقدامات متعدد در کاهش بروز اين عارضه هستند.

به پيشنهاد محققان اين مطالعه با توجه به شيوع بروز لنف ادم در 2 سال اول بعد از جراحي و تداوم خطر در سال هاي بعد آشنا کردن بيماران با اين عارضه و آموزش راه هاي پيشگيري از لنف ادم در گروه هاي پرخطر ضروري است.

گفتني است نتايج اين مطالعه در فصلنامه بيماري هاي پستان جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي تهران منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1504s, 18q