دکتر لنکرانی:

كاهش حدود 4 درصدي تمايل جوانان به مصرف دخانيات

۱۳۸۸/۰۲/۲۱ - ۱۸:۰۲ - کد خبر: 16021
كاهش حدود 4 درصدي تمايل جوانان به مصرف دخانيات

دكتر كامران باقري لنكراني در جمع خبرنگاران با اشاره به فعاليت‌هاي ستاد كنترل و مبارزه با مصرف دخانيات گفت: اين ستاد از دو سال پيش فعال شده و جلسات منظمي را برگزار مي‌كند. همچنين كارگروه‌هاي تخصصي نيز به منظور كنترل و كاهش مصرف مواد دخاني به صورت مستمر جلساتي را برگزار مي‌كنند.

به گزارش ایسنا، مهمترين اقدامي كه در اين ستاد اجرايي شده در رابطه با بحث تبليغات مواد دخاني است. در اين زمينه در حال حاضر تصاوير بهداشتي و ناهنجاري‌هاي ناشي از مصرف سيگار تهيه شده و بر روي پاكت‌هاي سيگارها درج شده است.

وي تصويب آيين نامه‌هاي لازم براي كنترل و مبارزه با مصرف مواد دخاني را از ديگر اقدامات اين ستاد عنوان كرد و گفت:‌در اين زمينه همكاريهاي مناسبي با مجامع امور صنفي داشته‌ايم. همچنين آيين نامه محدوديت مراكز عرضه و توزيع مواد دخاني مصوب شده است. همچنين جايزه بين‌المللي مرحوم ميرزاي شيرازي (معادل 15 هزار دلار) از ديگر مصوبات ستاد بوده است كه در اين زمينه اطلاع رساني‌هايي به كشورهاي مختلف صورت گرفته است. مهلت ارسال آثار كشورهاي مختلف تقريبا رو به اتمام است و با بررسي و داوري آثار ارسال شده همزمان با روز جهاني دخانيات در زمينه اين جايزه نيز اطلاع رساني خواهد شد.

وي با اشاره به فعاليت‌هاي بين بخشي در زمينه كنترل و مبارزه با مواد دخاني گفت: در اجلاس اخير كنوانسيون جهاني كنترل دخانيات ايران با توجه به سوابق خوب خود، به عنوان رييس كميته فني انتخاب شد.

لنكراني با اشاره به آثار ستاد كنترل و مبارزه با دخانيات در زمينه مصرف دخانيات گفت: آثار اين ستاد آثار ناگهاني نيست. طبق بررسي‌هاي انجام شده در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي مشخص شده كه تمايل به مصرف دخانيات در ميان نسل جوان كمتر شده است. به اين ترتيب تمايل نوجوانان و جوانان به مصرف مواد دخاني از حدود 12 درصد به حدود 8 درصد كاهش يافته است. همچنين مصرف سيگار روندي تقريبا كاهنده (حدود يك درصد) را داشته است كه اين ميزان زياد چشمگير نيست. اين در حالي است كه مصرف دخانيات ديگر به ويژه قليان سير فزاينده‌اي داشته است كه به نظر مي‌رسد اين امر ناشي از باور غلطي باشد كه مصرف قليان عارضه‌اي ندارند. در حالي كه عوارض قليان به مراتب بيشتر از سيگار است.

وي يادآور شد: مشخص شده كه عوارض ناشي از مصرف قليان حداقل 40 برابر و همچنين بر اساس گزارشات ديگر حدود 200 برابر بيشتر از ضررهاي ناشي از مصرف سيگار است. اين امر سبب شده كه قليان يكي از اولويت‌ها در زمينه اطلاع‌رساني قرار گيرد.

وزير بهداشت با بيان اينكه شرح وظايف ستاد كشوري كنترل و مبارزه با دخانيات عمدتا شرح وظايفي ترويجي است، ادامه داد: يكي از مصوبات شوراي عالي سلامت كه به عنوان مصوبه دولت هم ابلاغ شد تخلف محسوب شدن استعمال دخانيات در محيط‌هاي اداري است. قانون در مورد استعمال دخانيات در محيط‌هاي عمومي صراحت دارد در مجموع مهمتر از انجام اقدامات تنبيهي آن است كه خواهندگي دخانيات در ميان مردم كاهش يابد و خود مردم اين امر را به عنوان اقدامي زشت و ناپسند بشمارند.

وي گفت: اين موضوع بايد به مرور صورت گيرد در زمينه محدوديت عرضه مواد دخاني به جوانان زير 18 سال نيز آيين نامه‌اي با همكاري مجامع صنفي تهيه شده و چند ماهي از زمان ابلاغ آن مي‌گذرد اين موضوع نيز نياز به زمان خواهد داشت. در كل وزارت بهداشت يك دستگاه خدماتي است كه براي اعمال قانون بايد از طرق قانوني وارد شد.

لنكراني در رابطه با طرح جمع آوري مجدد قليان‌ها گفت: اين موضوع از طرق قانوني در حال پيگيري است. در اين باره مهمترين مسئله فرهنگ سازي است؛ چرا كه اين امر بايد به صورت مطالبه‌اي عمومي درآيد در اين زمينه لازم است كارهاي جدي‌تري انجام دهيم.

وزير بهداشت گفت: از آنجا كه مصرف سيگار تقريبا سير نزولي داشته اما مصرف قليان با سير فزاينده‌اي روبه روست كه مشخص مي شود در سطح فرهنگ عمومي بايد اقدامات جدي تري انجام شود. در اين زمينه جلساتي را با صدا و سيما برگزار كرده‌ايم چرا كه در خيلي از سريال‌هاي تلويزيوني قليان به عنوان نوعي نماد روشنفكري يا حركت سنتي معرفي مي‌شود كه اين امر يك باور غلط است؛ چرا كه قليان جزو سنت ايران نيست و به صورتي اشتباه به عنوان نماد سنتي و اهل ادب بودن معرفي مي‌شود.

دكتر لنكراني با طرح اين سوال كه چرا موضوع قليان به عنوان يك خطر سلامتي در رسانه ملي و ساير رسانه‌ها مورد تاكيد قرار نمي‌گيرد، گفت: اين موضوع را با دستگاه‌هاي ذيربط پيگيري مي‌كنيم تا مسئله فرهنگسازي و اطلاع رساني مصرف قليان جدي‌تر دنبال شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55629s, 19q