طب سوزني، تزريق آرامش به دردهاي ناتمام

۱۳۸۸/۰۲/۲۶ - ۱۵:۰۴ - کد خبر: 16029
 طب سوزني، تزريق آرامش به دردهاي ناتمام
طب سوزني بخش مهمي از پزشکي سنتي چين است، اين طب ابتدا فقط نوعي شيوه درماني تلقي مي شد و بعداً بتدريج توسعه يافت .
طب سوزني داراي تاريخ ديرينه است. در کتب باستاني و قديمي ذکرشده که وسايل ابتدايي آن، يک سوزن سنگي بوده که در طب سوزني چين باستان بکار مي رفته است.
چين در جريان اشتغال به مطالعه و بررسي کشفيات قديمي،سوزن سنگي براي استفاده طبي را کشف کرد.
بدنبال پيشرفت فنون ذوب آهن، سوزن فلزي بتدريج تغيير يافت و در نتيجه سوزن فلزي تدريجا جايگزين سوزن سنگي براي استفاده طبي شد و بدين ترتيب ، دامنه کاربرد طب سوزني گسترده تر گرديد.
در اين دوران در سلسله هاي شرقي و پادشاهي، بسياري از کارشناسان پزشکي که در طب سوزني مهارت داشتند، پا به عرصه وجود گذاشتند .
گر چه سابقه طب سوزني در ايران مشخص نيست ولي نقاطي که مورد استفاده براي زالو انداختن قرار مي گرفت و نيز در خوزستان بيماران روستايي که به پزشکان مراجعه مي کردند بعضي از نقاط بدنشان را مي سوزاندند و يا خال کوبي مي کردند.
اين نقاط با نقاط طب سوزني چيني منطبق است و اين وظيفه محققان و پژوهشگران است که در اين زمينه تحقيق کنند ، شايد گوشه هاي تاريک طب سنتي ايران کمي روشن شود.
تاريخچه طب سوزني در دوران جديد در ايران به دهه پنجاه خورشيدي برمي گردد که يک هيأت چيني به دعوت دولت وقت به کشور آمدند و نزديک به يکسال در کرج ، رامسر و بيمارستان شهداي تجريش مستقر بودند.
در واقع طب سوزني روش درماني تنظيم کننده است، اين روش قادر است عــدم توازن نيروها را در بدن يکسان و برابر کند.
طب سوزني اين قدرت و خاصيت را دارد که شفاي واقعي يک بيماري را تحقق بخشد و فقط به از بين بردن نشانه هاي بيماري محدود نمي شود.
مهمترين مزاياي طب سوزني نيز مانند ارزان بودن، اينکه ساده است و در همه جا قابل انجام ميباشد،‌ مؤثر بودن آن ثابت شده و اگر توسط فرد متخصص انجام شود ، هيچگونه عارضه اي ندارد.
تشخيص در طب سوزني کار بسيار دشواري است واز بيماري که مراجعه مي کند بايد يک شرح حال مفصل در مورد تمام اعضاي بدن گرفت و او را از نظر روحي رواني سنجيد.
معاينه بيمار از نحوه ي صحبت کردن، راه رفتن، نشستن روي صندلي، رنگ و حالت چهره، ناخن ها و لب ها شروع مي شود و با معاينه ي نبض و زبان ادامه مي يابد.
معاينه ي زبان در طب سوزني اهميت ويژه اي دارد و مي توان از روي معاينه ي زبان به بسياري از بيماري هاي فرد پي برد. رنگ زبان، شکل آن، نوع بار روي زبان و محل قرار گرفتن آن، تورم زبان و حس خطوطي که بارها هريک از ما روي زبانمان مشاهده کرده ايم و از آن سرسري گذشته ايم، مي تواند به تشخيص کمک کند.
بيماراني که از اين روش براي درمان خود استفاده کردند مي گويندطب سوزني درماني بدون درد است و هيچ عارضه اي ندارد و امروزه استفاده از سوزن هاي يک بار مصرف، کار پزشکان و بيماران را بسيار راحت تر کرده است.
طب سوزني مي تواند با تحريک اعصاب نخاعي، آزاد شدن واسطه هاي عصبي مهار کننده درد را تحريک کند . از اين پديده گاه به نظريه دروازه ياد مي شود .
سوزن هاي به کار رفته در طب سوزني، مي توانند مقدار جريان خون را در منطقه اطراف سوزن افزايش دهند. افزايش جريان خون مي تواند موادغذايي بيشتري را به محل رسانيده يا مواد سمي را از آنجا دور کند يا هر دو کار را انجام داده و در نهايت سلامت فرد را بهبود بخشد.
دبير انجمن تحقيقات طب سنتي ايران روز جمعه در اين زمينه به خبرنگار گروه اجتماعي ايرنا گفت: طب سوزني‌ که مجموعه اي از طب چيني مي باشد با سابقه و قدمتي هزار ساله يک مکتب علمي به شمار مي رود.
دکتر" مهدي مير غضنفري" افزود:‌شايد بتوان استفاده از طب سوزني را يکي از قديمي ترين و در عين حال کاربردي ترين روش هاي طبابت دانست که در حال حاضر در قرن 21 مورد استفاده قرار مي گيرد.
وي ادامه داد:به دليل مطالعات و کارهاي بسياري که بر روي طب سوزني صورتر گرفته‌به عنوان يک طب مستقل شناخته شده است.
وي مهمترين اثرات طب سوزني راتسکين درد، اثري آرامش بخش در روح و روان،‌
عنوان کرد و گفت:‌ در بدن انسان، نقاطي وجود دارد که با فشردن، ‌تحريک و سوزن زدن پاسخ و واکنش هايي مشاهده مي شود که مي توان اثرات آن را در اعضاي بدن به وضوح ديد.
وي با بيان اينکه تمامي اين واکنش ها از طريق تحريک اعصاب توسط سوزن ها صورت مي گيرد و آرامشي در بدن فرد پديدار مي شود گفت که ‌نتايج اين موضوعات از نظر علمي به اثبات رسيده است.
به گفته وي " درتمام مراحل وارد کردن سوزن ها در نقاط مختلف بدن داراي قانون و يک اطلس ويژه هستند" و پزشکان متخصص در اين طب به خوبي مي دانند که هر کدام از نقاط بدن به عنوان مثال يک نقطه مشخص در پوست براي بهبود سيستم گوارش خوب هستند.
به گفته مير غضنفري ميزان فراگيري طب سوزني همانند عمل حجامت بسيار فرا گير شده اما براي کسب بازدهي مطلوب بايد اين کار به دست افراد متخصص و با حوصله و دقت زيادي انجام شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.9599s, 18q