يک روماتولوژيست : بيماران مبتلا به لوپوس حتما ورزش کنند

۱۳۸۸/۰۲/۲۶ - ۱۵:۱۸ - کد خبر: 16035
 يک روماتولوژيست : بيماران مبتلا به لوپوس حتما ورزش کنند
دکتر " سيده طاهره فائزي" در مراسم گراميداشت روز جهاني لوپوس که در بيمارستان شريعتي تهران برگزار شد افزود : ورزش هايي که وزن در آن تاثير دارد همچون ايروبيک و پياده روي براي اين بيماران بسيار موثر است، اما ورزشي همچون شنا که وزن بر روي آن تاثيري ندارد نمي تواند مانع از پوکي استخوان اين بيماران شود .
دکتر فائزي با بيان اينکه نور خورشيد مي تواند لوپوس را فعال کند به مبتلا يان اين بيماري توصيه کرد حتي در منزل نيز حتما از پماد هاي ضد افتاب استفاده کرده و از استرس دوري کنند .
وي همچنين به بيماران توصيه کرد: علايم مشخصه عود اين بيماري را بايد تشخيص دهند که ايجاد راش پوستي ، ( تورم مرکزي که روي صورت ايجاد شده و به شکل پروانه نمايان مي شود) ، وجود زخم در دهان و احساس درد در قفسه سينه که با تنفس تشديد مي شود از جمله علايم عود اين بيماري است.
وي با بيان اينکه لوپوس عامل ژنتيکي ندارد، خاطر نشان کرد: کساني که به اين بيماري مبتلا هستند مي توانند به راحتي ازدواج کرده و صاحب فرزند شوند .
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود : اگر يک زن مبتلا به لوپوس تصميم به باردار شدن بگيرد بايد شش ماه قبل از بارداري ، بيماري خود را کاملا کنترل کرده و حتما با مشورت پزشک معالج خود باردار شود.
بيماري لوپوس در هر سن و جنسي بروز مي کند، ولي شايعترين سن ابتلا به اين بيماري بين 15 تا 25 سالگي و در زنان مشاهده مي شود؛ به طوري که گفته مي شود در اين محدوده سني از هر 10 بيمار مبتلا به لوپوس 9 نفر زن هستند.
علايم بيماري لوپوس بسيار متنوع است و در افراد مختلف علايم متفاوتي ظاهر مي شود و همه علايم نيز در يک بيمار مبتلا به لوپوس ايجاد نمي شود.
ريزش مو ، درد و تورم مفاصل، درد عضلاني ، تب ، بي اشتهايي و کاهش وزن، خستگي بيش از حد ، رنگ پريدگي انگشتان در تماس با سرما يا فشار عضلاني، حساسيت به نور خورشيد و راش پروانه اي صورت از جمله علايم شايع بيماري لوپوس است .
بر اساس طرح تحقيقاتي " بررسي جامع نگر کنترل بيماري روماتيسمي در شهر تهران" شيوع بيماري لوپوس چهار در 10 هزار نفر برآورد شده و درزنان شايع تر است .
براساس گزارش واحد لوپوس مرکز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران ، از ميزان شيوع اين بيماري در ايران اطلاع دقيقي در دست نيست ولي در واحد مستقر در بيمارستان شريعتي تاکنون دو هزار و 300 بيمار لوپوس مورد بررسي قرار گرفته اند .
مراسم گراميداشت روز جهاني لوپوس در بيمارستان شريعتي و با حضور جمعي از بيماران لوپوس و پزشکان متخصص اين بيماري برگزار شد .
بيستم ارديبهشت برابر با دهم مه 2009 روز جهاني لوپوس نامگذاري شده است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
روبیتا
مدتی است که در دستهایم خصوصا"انگشتان و به طور خیلی حاد در شست هایم احساس درد می کنم و حتی فرم انگشتان شستم کمی اریب و کج شده است البته ایندرد بیشتر محدود به مفاصلم می گردد. و درضمن حتی موقع دست دادن با افراد حس درد بیشتر می شود. لطفا" مرا راهنمایی کنید .درضمن مدت 9 سال است که یائسه شده ام و اکنون 46 سال دارم.
0.86476s, 19q