كارشناس ارشد تغذيه: امگا 3 در فعاليت صحيح مغز، موثر مي‌باشد

۱۳۸۸/۰۲/۲۶ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 16038
كارشناس ارشد تغذيه: امگا 3 در فعاليت صحيح مغز، موثر مي‌باشد
با اشاره به وجود بسياري از مواد معدني مورد نياز بدن انسان از جمله آهن، يد و روي در غذاهاي دريايي، اظهار كرد: كمبود آهن مي تواند منجر به علائمي نظير ضعف، خستگي، بي حالي، تحريك پذيري و در مراحل پيشرفته كم خوني فقر آهن شود.

وي كمبود عنصر يد را در نقصان رشد جسمي، مشكلات مغزي و اختلال در توليدمثل موثر عنوان كرد و گفت: هم چنين كمبود روي سبب اختلال در رشد، نقص سيستم ايمني و قواي جنسي مي‌شود.

رييس اداره نظارت بر مواد غذايي و بهداشتي استان زنجان با تاكيد بر مصرف 2 تا 3 وعده ماهي در هفته، اين ماده غذايي را حاوي عنصر فلوئور دانست و گفت: فلوئور در استحكام و سلامت دندان و پيشگيري از پوسيدگي آنها و پيشگيري از پوكي استخوان موثر مي باشد.

صديقيان با اشاره به وجود كلسيم و فسفر در غذاهاي دريايي و نقش اين دو عنصر در سلامت و استحكام استخوان‌ها، اظهار كرد: ماهي‌هايي نظير كليكا و ساردين كه با استخوان مصرف مي شوند، علاوه بر خواص ساير انواع ماهي‌ها حاوي مقدار قابل توجهي كلسيم نيز مي باشند.

اين كارشناس ارشد تغذيه، ويتامين A و D و همچنين ويتامين‌هاي گروه B را از جمله ويتامين‌هاي موجود در غذاهاي دريايي برشمرد و تصريح كرد: برخلاف تصور همگان، ماهي‌هاي پرورشي نسبت به ماهي‌هاي آزاد داراي ارزش غذايي كمتري نيستند و تفاوت خاصي بين گونه‌هاي مشابه ديده نمي شود.

وي با استناد به نتايج پژوهش‌هاي انجام گرفته و گزارشات موجود درخصوص تجمع فلز جيوه در بدن ماهي‌ها و ساير آبزيان توصيه كرد: براي جلوگيري از احتمال مسموميت با اين فلز، در مصرف اين غذاها حد اعتدال رعايت گردد و ازمصرف ماهي و غذاهاي دريايي بيش از3 وعده در هفته خودداري شود.

وي اضافه كرد: مادران باردار، بايد ضمن گنجاندن غذاهاي دريايي در برنامه غذايي هفتگي خود، جهت برخورداري از فوايد بسيار زياد آنها و جلوگيري از آسيب احتمالي به جنين، در مصرف اين غذاها جانب اعتدال را رعايت نمايند.

صديقيان با اشاره به اينكه از لحاظ مواد مغذي موجود در ماهي‌ها و كيفيت پروتئين، تفاوت‌هايي ميان انواع ماهي‌ها موجود است، اظهار كرد: ماهي‌هاي موجود در آب‌هاي جنوب از نظر موادمعدني و خصوصا يد، غني تر از ماهي‌هاي درياي خزر مي باشند.

وي بهترين روش طبخ ماهي‌ها و ساير آبزيان را همانند اغلب مواد غذايي، روش آب پز يا بخارپز دانست و توصيه نمود: جهت دستيابي به طعمي مطلوب، اين قبيل مواد غذايي پيش از طبخ با موادي نظير سبزيجات معطر، آبليمو و ادويه طعم دار گردند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.70128s, 18q