كشف يك ماده شيميايي مغزي كه در بروز اضطراب نقش كليدي دارد

۱۳۸۸/۰۲/۲۶ - ۱۵:۴۶ - کد خبر: 16048
كشف يك ماده شيميايي مغزي كه در بروز اضطراب نقش كليدي دارد
محققان مي‌گويند: اين ماده شيميايي براي رشد مغز بسيار مهم است و نشان مي‌دهد كه چرا برخي افراد به لحاظ ژنتيكي بيشتر مضطرب مي‌شوند. با كشف نقش اين ماده مي‌توان به روشهاي جديدي براي كاهش يا درمان اضطراب در افراد مستعد دست يافت.

به گفته پژوهشگران؛ اين ماده «فاكتور رشد فيبروبلاست 2» يا "FGF2" نام دارد. در آزمايشات مشخص شد؛ موشهايي كه سطح اين ماده شيميايي در مغزشان بسيار پايين است در شرايط نامناسب بيشتر مضطرب مي‌شوند.

پژوهشگران در آزمايشات خود نشان دادند: از طرفي وقتي به اين موشها غذاي خوب و زياد داده شد و جاي زندگي آنها بهتر و بزرگتر شد مقدار اين ماده شيميايي در مغز آنها افزايش يافت و از ميزان اضطرابشان كاسته شد.

به گفته محققان؛ ميزان اين مولكول در واكنش به تجارب زندگي كه موشها در مواجهه با آن قرار مي‌گيرند، افزايش مي‌يابد. اين يافته نتيجه مطالعات خاوير پرز محقق دانشگاه ميشيگان است و در مجله نوروساينس به چاپ رسيده است.

دكتر پرز در اين باره گفت: هم چنين تزريق FGF2 به موشهاي مضطراب توانست از اضطراب آنها بكاهد. فاكتور رشد در واقع براي سازمان يابي مغز در طول رشد ضروري است و همچنين مغز را پس از آسيب ديدگي ترميم مي‌كند.

پرز معتقد است كه اين ماده مي‌تواند يك نشانگر مهم براي افزايش آسيب پذيري ژنتيكي در بروز اختلالاتي چون اضطراب و افسردگي در انسانها باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.34911s, 18q