ارائه تئوري جديد درباره نحوه حركت سلول‌ها در ميان بافت‌ها

۱۳۸۸/۰۲/۲۶ - ۱۶:۰۴ - کد خبر: 16053
ارائه تئوري جديد درباره نحوه حركت سلول‌ها در ميان بافت‌ها
دانشمند‌ان اسپانيايي براي اولين بار در جهان يك پاسخ تجربه شده و عملي براي اين سوال پيدا كرده‌اند كه سلولها در طول فرايندهاي بيولوژيكي متنوع و گوناگون از جمله رشد و نمو، متاستاز يا همان تقسيم سلولي و يا توليد مثل بافتها چطور حركت مي‌كنند و جابه‌جا مي‌شوند.

اين تحقيقات موضوع جابه‌جايي گروهي سلولها را مورد توجه و بررسي قرار مي‌دهد كه به محققان نشان مي‌دهد چطور سلولها در ميان بافتها حركت مي كنند و شكل نسبي اين حركت در درون بدن ارگانيسمهاي زنده چگونه است.

دكتر خاوير تري پت، محقق ارشد گروه بيومكانيك سلولي و تنفسي در دپارتمان علوم فيزيولوژيك دانشگاه بارسلونا در اين باره تصريح كرد: تحقيق درباره جابجايي گروهي سلولي بسيار فعال است و علت آن كاربردهاي مستقيم اين تحقيقات در حوزه‌هايي از قبيل رشد جنيني، توليد مثل عضوي و سرطان مي‌باشد.

براي مثال اگر ما بتوانيم راهي را براي كنترل حركت سلولي در طول تقسيم سلولي پيدا كنيم، سرطان در اكثر موارد ابتلاء به يك بيماري علاج شدني تبديل خواهد شد.

تاكنون دانشمند‌ان مكانيسم‌هاي گوناگوني را براي تشريح مهاجرت گروهي سلولي ارائه كرده‌اند.

براي نمونه يكي از اين فرضيه‌ها مي‌گويد سلول‌ها بر اساس وجود سلولهاي ليدر يا راهنما به طور گروهي حركت مي‌كنند .

در پژوهش دكتر تري پت معلوم شد حركت جمعي سلول حاصل يك پروسه مشاركتي و همياري است كه در آن هر سلول براي حركت گروه همكاري و تلاش مي‌كند و اين كار را با كشيدن سلولهايي كه در اطرافش قرار دارند، انجام مي‌دهد. درست شبيه به مسابقه طناب كشي كه در آن دو تيم دو طرف طنابي را مي‌گيرند و با حداكثر توان مي‌كشند و تيمي كه قوي‌تر اين كار را انجام دهد برنده مي‌شود.

در طول بازي، هر نفر نيرويي را انتقال مي‌دهد و مجموع تمام نيروها، نيروي كلي است كه به طناب وارد مي شود و در نهايت تيم قويتر را برنده مي‌كند.

سلول‌ها هم در بافتها به همين شيوه عمل مي‌كنند، يعني هر سلول نيرويي توليد مي‌كند كه سلولهاي اطراف را در راستاي حركت بكشاند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29074s, 18q