ناتواني دركنترل تنفس افراد دچار ايست قلبي تنفسي از مهمترين علل مرگ ومير بيماران است

۱۳۸۸/۰۲/۲۶ - ۱۶:۱۳ - کد خبر: 16055
ناتواني دركنترل تنفس افراد دچار ايست قلبي تنفسي از مهمترين علل مرگ ومير بيماران است
دكتر افشين جعفر زاده به مناسبت برپايي اولين كنگره بين‌المللي اداره راه هوايي و بيهوشي در جراحي‌هاي سر و گردن كه 30 ارديبهشت ماه تا اول خرداد در محل پژوهشگاه نيروي تهران برپا مي‌شود سخن مي‌گفت با اعلام اين مطلب افزود: اولين وظيفه متخصصان بيهوشي به هنگام بيهوش كردن،‌انجام مراقبت‌هاي ويژه و احياي قلبي - ريوي (بيماران دچار ايست قلبي) و كنترل راه هوايي بوده زيرا در اين مواقع ثانيه‌ها هم در بازگشت بيمار به حالت سلامت موثرند.

وي تصريح كرد: در اين كنگره متخصصان بيهوشي آخرين تكنيك‌هاي حمايت‌هاي تنفسي را به پزشكان به ويژه پزشكان عمومي و دندانپزشكان ارايه مي‌دهند.

وي از بيماران دچار سوختگي به عنوان يكي از سخت‌ترين موارد كنترل راه هوايي (مجاري تنفسي) نام برد كه در گذشته با سوراخ كردن (تراكئستومي) به روش جراحي، راه هوايي براي آنان ايجاد مي‌شد، اما در شيوه‌هاي جديد بدون جراحي، سوراخ‌هايي در ناحيه گردن ايجاد مي‌شود كه با گذشت زمان زخم‌ها زودتر بهبود يافته و برخلاف روش‌هاي قبلي اثري از آن باقي نمي‌ماند.

دكتر جعفرزاده، كنترل راه هوايي بيماران را از شيوه‌هاي ساده تا روش‌هايي كه نيازمند تجهيزات پيشرفته هستند، برشمرد و افزود: در مواردي ابزارهاي نوين اين رشته در كنار مهارت‌ متخصص بيهوشي نقش مهمي را در بازگرداندن حيات بيمار ايفا مي‌كنند، به همين منظور يكي از اهداف برگزاري اين كنگره آشنايي متخصصان اين رشته و ديگر رشته‌هاي پزشكي با دستاوردهاي جديد اداره راه هوايي و بيهوشي در جراحي‌هاي سر و گردن است.

وي ادامه داد: آخرين روشهاي جديد آشنايي با بي دردي در دندانپزشكي شامل شيوه‌هاي بي‌دردي است كه منجر به بلوك‌هاي ناحيه فك و دندان ‌شده و از ديگر مواردي است كه به دليل اهميت كنترل تفنس بيمار نيازمند آموزش شيوه‌اي جديد به شمار مي‌رود كه قرار است در اين كنگره موارد فوق نيز مطرح شود.

دكتر جعفرزاده يكي از اهداف اين كنگره را ارايه خدمات مربوط به حمايت‌هاي تنفسي فوري براي بيماران برشمرد و خاطرنشان كرد: جامعه متخصصان بيهوشي به عنوان ماهرترين پزشكان در كنترل تنفسي بيماران آماده است تا روش‌هاي ساده تا پيشرفته كنترل راه هوايي را به پزشكان و ديگر متخصصان به شيوه‌اي هماهنگ آموزش دهد تا از ميزان مرگ و مير بيماران به علت فقدان حمايت‌هاي فوري تنفسي كاسته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32452s, 18q