اسهال خفيف با مصرف مايعات حاوي قند يا نمك بهبود مي‌يابد

۱۳۸۸/۰۲/۲۶ - ۱۶:۱۴ - کد خبر: 16056
اسهال خفيف با مصرف مايعات حاوي قند يا نمك بهبود مي‌يابد
دكتر محسن آخوندي در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: بيماريها و عفونتهاي گوارشي به ويژه در تابستان همچون اسهال حاد به علل مختلفي ايجاد مي‌شوند و در بيشتر افراد خود بخود بهبود مي‌يابند و علت آن نيز مشخص نمي‌شود.

وي گفت: اسهال خفيف با مصرف مايعات بيشتر در منزل بهبود مي‌يابد و اين در حالي است كه مايع مصرفي بايد حاوي قند، نمك و آب باشد. همچنين نوشابه، آب ميوه رقيق و سوپ هم مي‌تواند جايگزين خوبي باشد و در صورت كم آبي شديد، بدن در اين مواقع نياز به سرم درماني از طريق وريدي دارد.

آخوندي اظهار داشت: افرادي كه به اسهال حاد مبتلا هستند با رژيم غذايي خاصي بهبود نمي‌يابند چرا كه در اين مدت تغذيه كافي مهم است؛ به طوري كه در صورت عدم اشتهاي كافي افراد بايد از آب و مايعات ديگر استفاده كنند، همچنين نشاسته پخته و غلات مانند سيب زميني، برنج و گندم نيز مي‌تواند مصرف شود.

وي تصريح كرد: ممكن است در اين مرحله افراد موقتا نسبت به لبنيات حساس شوند كه ممكن است چند روز يا چند هفته طول بكشد كه بهتر است به طور موقت از آن استفاده نشود.

آخوندي خاطرنشان كرد: شستن دستها يكي از راه‌هاي موثر در پيشگيري از بروز بيماري‌ها و عفونتهاي گوارشي است، دستها بايد با آب و صابون بين 15 تا 30 ثانيه شسته شده و به شستن ناخنها، انگشتان و مچ توجه بيشتري شود.

اين فوق تخصص بيماريهاي كبد و گوارش تاكيد كرد: از مصرف شيرخام و غذاهاي حاوي شير غيرپاستوريزه پرهيز و سبزي‌ها و ميوه‌ها قبل از مصرف كاملا شسته شوند.

وي اضافه كرد: درجه حرارت يخچال را مساوي يا كمتر از 4/4 درجه و فريزر را روي 8/17 درجه قرار دهند.

اين فوق تخصص بيماريهاي كبد و گوارش در پايان توصيه كرد: گوشت ماهي و ماكيان خام بايد از سايرغذاها جدا نگهداري شوند، كارد و تخته آشپزخانه بايد بعد از كار با گوشت شسته شده و تخم مرغ نيز بايد تا زمان سفت شدن جوشانده شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14173s, 18q